Ferhan Ercan

Tüm Yazıları


Hedeftekiler!..

  • 26 Mart 2018 Pazartesi


Bu yazıda benim görevim, özgür basında yer alan, aynı konu ile ilgili bazı haberlerden alıntılarla konuyu gözler önüne sermektir. Bu arada birde edep tartışması gündeme girdi. Sözlükteki karşılığı, 1-Toplum töresine uygun davranma,2-İyi ahlak, incelik, terbiye. Farklı sözlüklerde çok geniş anlamlar yükleniyor. Kanımca bu söylemdeki edep vurgusunda kastedilen; araştırmayan, soruşturmayan, karıştırmayan ve her koşulda otoriteye biat edenler. Kuzuların sessizliğine vurgu yapan bir talep(!)
AİHM’in Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararındaki kritik cümlesini Zeynep Gürcanlı aktarıyor: “Mahkeme bir devleti yönetenlerin “ulusal çıkar” olarak yorumladığı konularda eleştiri yapanlar hakkında ceza davası açılamayacağını, bu kişilerin “terör örgütü üyesi olmak” ya da “terör örgütüne destek vermekten” yargılanamayacaklarını vurguladı.”
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik kullandığı "Komünist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz" sözlerine tepki gösterdi.
Twitter hesabı üzerinden söz konusu haberi alıntılayan Cihaner şöyle yazdı;
"La bu Komünistler size ne etti!
Malınızı mı çaldı?
ÜlkemiZi mi böldü?
Gencecik çocukları mı boğdu?
Eğitip donattı mı?
Afedersiniz 6. Filoya selam mı Durdu?
BOP çu mu oldu, Fetullahçı mı oldu?
Ne etti ha?!!"(Aktaran –BİRGÜN)

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Erdoğan’a yanıt verdi:
“Erdoğan, tepkilere neden olan konuşmasında "Bu gençlik orada lokum dağıtırken o komünist, vatan haini gençler onların bu masalarını dağıtmaya yelteniyorlar. Bunlar terörist gençler. Bu terörist gençlerle her türlü çalışmayı yapıyoruz, onu söyleyeyim. Onların eşkallerini belirlemek suretiyle bu üniversitede okuma hakkını vermeyeceğiz. Üniversite terörist gençlik yetiştirmez" demişti.“Bizler Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden öğrenciler olarak, üniversitemizin özgür ruhunu ve üniversitemizde bulunan herkesin fikrini ifade etme hakkını savunuyoruz.
“Arkadaşlarımız bu bağlamda haksız ithamlarla suçlanmaktadırlar. Arkadaşlarımızın düşünce ve ifade özgürlüklerine yapılan kısıtlama, hükümetin bir politikasını eleştirmenin teröristlikle eş değer tutulması ve bu şekilde yaftalanması ile başlamıştır.
“Türkiye, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne (ICCPR) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) taraf bir devlettir. Dolayısıyla, Türkiye’nin bu bağlayıcı sözleşmelerde yer verilen haklara saygı gösterme, bu hakları koruma ve teşvik etme yükümlülüğü bulunmaktadır.
“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 26. Maddesi, vatandaşlarının ifade özgürlüğü hakkını koruma altına almaktadır. Birçok uluslararası sözleşme ve anayasamızla koruma altına alınan bu hak ve özgürlüklere rağmen, son zamanlarda üniversitemizde bulunan muhalif seslerin kendilerini duyurması daha da güç bir hale gelmiştir.” (BİANET)
Okuma hakkı belirli aşamalardan geçen toplumlarda tartışılmayan temel haklardandır. Varlıklara özgü olan temel hakları hiç kimse yok sayamaz. Temel haklardan yoksunluk sadece bağımsız yargı tarafından verilebilir. Hiç kimse bir başkasına temel hakları üzerinde tasarruf yetkisi vermez. Konumu ve koşulları ne olursa olsun, hiç kimse başkalarının temel haklarını ortadan kaldıramaz!