Hedefimiz Engelsiz Köy


3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Didim yöresi Engelliler Derneği (DİYED) ve Didim Belediyesi işbirliği ile engellilerle ve aileleriyle kahvaltı düzenlendi. Altınkum’da Barış Kafede düzenlenen kahvaltıya D

 Paylaş


3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Didim yöresi Engelliler Derneği (DİYED) ve Didim Belediyesi işbirliği ile engellilerle ve aileleriyle kahvaltı düzenlendi. Altınkum’da Barış Kafede düzenlenen kahvaltıya Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkan yardımcıları Salih Bankoğlu ve Ahmet Yılmaz’ın sıra bazı meclis üyeleri ve siaysi partilerden temsilciler katıldı. CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak, Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil ve Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Çulha engellilere ve ailelerin çiçek takdim etti.
DİYED başkanı Bedri Altıntaş yaptığı konuşmasında derneklerinde 6980 üye ve 1001 sevgi gönüllülerinden oluşan bir toplulukla engelliler için farkındalık yaratacak etkinlikler yaptıklarını söyledi ve yerel yönetimden ve kaymakamlıktan her zaman destek aldıkları için teşekkür etti.
Bir çok yardımsever vasıtasıyla eve bağımlı kalan engellilerin akülü araçlara kavuştuğunu ve hayata katılabildiklerini belirten Altıntaş, akülü araçların kullanımı için Didim Belediyesi tarafından kentin bazı noktalarına akülü araç şarj istasyonları konularak destek olunduğunu, ve engelsiz plaj ile birçok engellinin rahatça denize girmelerinin sağlandığını belirtti.
Her insanın engelli olmaya aday olduğunu, bu konuda yapıların engelliler düşünülerek tasarlanması gerektiğini de belirten DİYED Başkanı Bedri Altıntaş, derneği kurarken hedefledikleri bir çok şeyi başardıklarını, zorluklarla mücadele eden engelli ebeveynlerin gelecekten büyük korku duyduklarını belirtti ve bu konuda rahatlayabilmeleri için Didim’de engelsiz köy projesi hayata geçirmek istediklerini belirtti ve bu konuda resmi ya da özel destekler beklediklerini söyledi.
Didim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmazda, Didim belediyesinin engellilerin yaşama katılabilmeleri için yol kaldırım benzeri altyapı işlerinde engelleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti ve derneğin isteği ile belli noktalara konulan şarj istasyonlarının sayısının artırabileceğini belirtti.
Kaymakam Mehmet Türköz’de etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti ve özle insanlar olarak nitelendirdiği engellilerin taleplerinin haklı olduğunu devlet olarak bu hizmetleri ellerinden geldiği kadar düzeltmeye çabaladıklarını belirtti ve DİYAD başkanı Bedri Altıntaş’ın projelendirdiğini söylediği Engelsiz köyü projesinin hayata geçmesi konusunda gayret edilmesi gerketiğini belirterek bu projeden dolayı dernek üyelerine teşekkür etti.
DİYED olarak ayın 11’indeki tiyatro gösterisini herkesi davet eden Bedri Altıntaş, Didim İlçe Millii Eğitim müdürlüğü ile ortaklaşa ortaokullar arası engelliliğin farkında olunması amacıyla bir kompozisyon yarışması düzenlediklerini bu yarışmada dereceye girenlere Beyaz Baston haftası içinde düzenleyecekleri bir törenle vereceklerini de belirtti.
Konuşmaların ardından DİYED folklor gurubu katılanlar bir gösteri sundu.

3, Aralık, Dünya, Engelliler, Günü, dola