Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Hayatımız pamuk ipliğine bağlı

  • 18 Ocak 2019 Cuma


Gerçekten bu milletin vay haline. Yediden yetmiş yediye herkesin kullandığı cep telefonlarında bilmeden herkesin başı belaya girebilir. Ondan sonra ayıkla pirincin taşını. Bu iş kişisel konumdan çıkmış ve artık Hükümetin, hatta savcılarımızın yapacakları takibe girmesi gerekir. Anlatmakta yarar görüyorum. Bu işin artık şakası yok. Nedenini sorarsanız açık ortada.

Ülkemiz adeta telefon manyağı olmuş durumda. Yeni çıkan telefonu almak için yemek yemiyor, su içmiyor ama fahiş fiyatlar ödeyerek telefonun en lüksünü alıyor kendisine. Bunun sayısı da gençlerde çok daha fazla. Hele tahsilini yapanlar var ya, ailelerinden gelen paralarla ekmek arası ile idare ederken, yüksek meblağlardaki telefonları almaktan kaçınmıyor. Bunlar olacak şeyler. Asıl olmaması gereken ise bir çok insanın gözünden kaçan çok önemli bir konu.
Teknoloji ilerledikçe, bunun önüne geçmek de mümkün olmuyor artık. Akıllı telefonlarda artık yok yok gibi bir şey. Dünyada aklına ne gelirse onu anında bulma şansına ve kullanma şansına sahipsin. Ama çok dikkatli olmak kaydıyla. Peki nasıl olacak bu iş? Dini inançları olan bir kişi için de zor, başka fikir ve farklı düşünce için de zor. Her an bir korkulu rüyayı istemeden görebilirsin.
GSM şirketlerinin uyguladığı ve bir çok oyun ve sosyal aktivitenin yer aldığı Play store programlarını kullanıyoruz. Bu programda şirketlerin denetiminde olduğunu her ne kadar söylemiş olsalar da, şirketlerin dışarıdan bağlı oldukları ek şirketler var. Bu şirketler kanalıyla hiç istemediğiniz anda size zarar verecek bir program cebinize inebiliyor. Takip edebilme şansınız pek yok gibi. Daha sonra fatura zamanı gelince ancak iyi bir takipçiyseniz karşınıza çıkıyor. Bir tanıdığım kişinin bu tür bir şikayeti çok zor uğraşların ardından ortaya çıkarak çözüldüğünü öğrendim. Sadece kullanan değil, çekilen sıkıntılar ile ailesini de üzecek durumlara neden olabilir.
Buna çok basit fakat önemli bir örnek vermek isterim. Namaz vaktini kaçırmamak için bir kişi bu programdan ezan okumayı indirmiş. Daha sonra bununla kuyruk oluşturan başka bir kaynak bu kişinin telefonuna bylook programını yüklemiş. Bu program nedeniyle bir gün başı iyice belaya girerek hiç suçu yokken en az dört ay cezaevinde kalmak zorunda bırakılmış. Sonunda mahkemeye çıkmadan konu ortaya çıkmış ve bu beladan kurtulmuş. Herkes bu kadar şanslı olmayabilirdi. İşin yoksa uğraş dur. Hem de boşu boşuna. Bunun dışında da başka konulardan insanların başı derde girebilir. Mesela ben oyun oynayacak yaşta değilim. Telefonuma çocukların oynadığı bir oyun sitesi haberim yokken yüklenmiş. Farkına varmasaydım hem para yönünden hem de farklı sıkıntıları yaşamak içten bile olmayacaktı. Yazılarımı takip edip beğenmeyen biri buradan ekleme yaparak başımı her an derde sokabilir. Sayın savcılar bu konu üzerinde bence iyi durmalılar diye düşünmekteyim. Takibi zor olan bu şirketlerin uyarılması gerekiyor. Çok zor belki ama, en azından bu tür programları başkalarına satmadan, sadece müşterileriyle kendileri ilgilenerek çözebilirler. Bunca para kazanıyorlar hala üç beş kuruş için bu tarz uygulamalara ulaşmak için farklı ve ne olduğu bilinmeyen şirketlere program yükletmek, sonunda birilerinin istemeden canının yanmasına neden olacaktır. Birilerini bilmeden terörün içine atabilir. Birilerini vatan haini yapabilir. Birilerinin canını fazlasıyla yakabilir. Evet bu bir suç duyurusudur.