Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Hastalıkların nedeni plastik atıklar

  • 30 Nisan 2019 Salı


Plastik işleri ile uğraşan bir dostum ile atıklar konusunda konuşuyorduk. Kendisine plastik malzemelerin yapımı için gerekli ham maddelerin nasıl temin edildiğini sordum. Bana, bu işin toptancıları var. Hatta bu iş için gerekli olan ham maddeler pahalı olduğundan, yurt dışından plastik atık bile alıyoruz. Bu atıklar hem gönderen ülkeyi rahatlatıyor, hem de bizim ucuza imal etmemize neden oluyor. Aynen Çin mallarının yurda girişi gibi düşünün. Ondan sonra koy üzerine bedeli. Babanın oğlundan para kazan. Bu işin haklılığı aslında hiç yok dedi.

Ülkemizde bu işlerin bu şekilde yürüdüğünü zaten bilmeyen kalmadı. Resmen çöplüğe döndürdüler. Bu işi yapanlar başta belediyeler. Sözde insanlara iyi görünmek amacıyla, çöplerin toplanmasında bile pis kokular geldiğine inanıyorum. Bunlar belirli kesimler tarafından toplanarak, plastik şirketlerine gönderiliyor. Burada işleme alınarak yeni mamul üretiliyor ve evimize giriyor. Neler girdiğini söylemeye ne gerek var. Hepsi birer atıktan imal mamuller. Kullandığımız piknik kapları, plastik tabaklar hepsi birer örneği. Tamamı elbette böyle değil ama, atıklardan elde edilenler hem ucuz halka hitap ediyor, hem de evlere ölüm saçıyor.
Poşet konusuna ise ben inanmıyorum. Böyle bir program yapılacaksa eğer, ülke genelinde tarih belirlenir ve bu tarih aralığında herkes plastikten kağıda döner diye kanun oluşturulmalıydı. Yani defalarca bu konu üzerinde hep duruldu. Hep plastik ve naylon sağlığa zararlı deniyor, hem de atıklar ayrı toplanarak yeniden mamule dönüştürülüyor. Bunun adı sağlıkta tezattır.
Plastik maddeler doğada erimeyen veya uzun sürede evsafını kaybeden bir maddedir. Bunun için yapılması gereken, dönüşüme değil, toprağın altına kuyular açılarak kireçlenerek gömülmesidir. Yabancı ülkeler, halkına zarar gelmesin diye, bu ürünleri ve atıkları başka ülkelere satıyorlar. Bu çöpleri neden alsın ki başka ülkeler. Bahsettiğim gibi bu ürünlerin yeniden dönüştürülmesindeki ucuz politikadır. Bir zamanların dünya ülkelerine tarımda kök söktürdüğü ülke iken, şimdi bizim eş değerimiz bile kabul edilemeyen az gelişmiş ülkeler gibi en çok plastik atık ithal eden ülke olduk. Avrupa Birliği ülkeleri maşallah tertemiz, çöpleri bize gelerek biz perişan haldeyiz. Hastalıklar neden bu kadar arttı diyorlar, alın size artma nedenlerinden sadece biri. Hepinize geçmiş olsun.