Av Faruk Haksal

Tüm Yazıları


Hapishane, Yağlı Urgan, Akıl Hastanesi, Falan Filan…

  • 21 Şubat 2018 Çarşamba


Hapishane, Yağlı Urgan, Akıl Hastanesi, Falan Filan…
Önceleri akıl hastaneleri yoktu…
Toplumu aklını yitirmiş olanlardan korumak için bulunan ilk çare onları zindanlara tıkmaktı.
Sonra insanlığın üzerine yavaş yavaş uygarlık adı verilen bir illet musallat oldu. “İnsan Hakları” denen bir “ide” uyduruldu ve bu noktadan yola çıkılarak “Hasta Hakları” denen soyut bir kavrama ulaşıldı.
İşte böylece, gide gide, izlenen sürecin kilometre taşlarından birinde bu soyut kavram somutlaşır gibi oldu ve hapishaneler akıl hastanelerine dönüştü.
Psikiyatri adı verilen gâvur icadı, bilimden sayıldı.
Ve böylece, Jung – Adler – Freud denen kültür keferelerinin düşünceleri okunur oldu; hatta moda haline geldi…
Bu kültürel zehirden beslenen işbirlikçi ajanlar toplumun içinde korkmadan ve utanmadan şöyle konuşmaya ve hatta yazmaya başladılar:
“Gribi hapisle önleyebilir misiniz?
Suçlu diye gördüğünüz kişi eğer hasta ise, yapılması gerekenler farklıdır. Bu kişi öncelikle tedavi edilmelidir. Yeri hapishane değil, hastanedir.
4.5 yaşında çocuğa duyulan cinsel arzu da bir hastalıktır. Birileri daha da ileriye gidip, yağlı urgandan da söz edebilir. Bu cehalettir…”

Kendimizi bu risklerle yüklü kültür tuzağından kurtarıp ülkemizin pratiğine bir göz atılım… Sanıyorum uyarıcı olacak. Hatta, bilgilendirici, çokça bilinçlendirici… Gazetelerden okuyoruz:

"6 yaşındaki çocukla evlenilebilir" ve "çalışan kadın, fuhuşa hazırlık yapan sürece destek olmuş oluyor" gibi sözleriyle gündeme gelen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, sözlerini "sapıklık" olarak niteleyen Oda TV’ye dava açtı.

Savcı, Yıldız’ın sözlerini ifade özgürlüğü olarak nitelerken odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu hakkında “hakaret” suçlamasıyla iddianame düzenledi.
Savcı Ramazan Öksüz iddianamede şu ifadeleri kullandı:
“6 yaşında çocukla evlenebilir’ başlıklı videoda kayıtlı konuşma metni ile ilgili olarak, Kocaeli Baro Başkanlığı’nın da şikayeti ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2015/20414 nolu soruşturmada Nurettin Yıldız hakkında soruşturma yağıldığı, sonuç olarak söz konusu beyanların T.C. Anayasa 25. ve 26. maddelerinde düzenlenen düşünce ve kanaat özgürlüğü, düşünceyi açıklama, yayma kapsamında kaldığı gerekçesiyle 17.03.2015 tarihli kovuşturmaya yer yoktur kararı verildiği dosya kapsamında mevcut karar örneğinden anlaşılmıştır.”

İşte mesele bundan ibarettir…
Ya bu gerçeğin ülkemizi sürüklediği uçurumu görüp, anlayacağız… Ya da o uçuruma bizi sürükleyenlerin işbirlikçi olacağız.
Üçüncü bir yol görüyorsanız lütfen siz söyleyin.

@farukhaksal42
www.haksal.av.tr
farukhaksal@gmail.com