Musa Dinç

Tüm Yazıları


Halkın sevgilisi, Efsane Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ile Röportaj

  • 12 Şubat 2018 Pazartesi


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar
musadinc2109@gmail.com


Halkın sevgilisi, Efsane Tire Kaymakamı
Dr. Hasan Tanrıseven ile Röportaj

Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven’i Çınar Kaymakamı iken tanıdım; çok sevdim ve güzel dost olduk. Sayın Tanrıseven, ilçem Çınar’da görev yaparken bir ara ilçem ve köyleri, sel felaketine maruz kalmıştı. O dönemdeki yoğun çaba ve gayretleri, takdire şayandır. Ha daha bitmedi; sevdiğim takım Diyarbakırspor’un Onursal Başkanlığı’nı da yapmıştır. Ya kitap sevgisine ne demeli? Köy çocukları sırf okusun, diye kitap bağışı kampanyasını görkemli bir şekilde üstlenmişti. Çok yakinen tanık olduğum ve gözlemlerimdir.
Sayın Tanrıseven güleç yüzlüdür, dost canlısıdır; halkla iç içedir ve çok çalışkandır. Bugüne kadar görev yapmış olduğu ilçeler: Çınar, Yatağan, Alanya ve Tire Kaymakamlığı; görevlerindeki üstün başarı ve gayretleri; hepimizin göğsünü kabartmaktadır. O gönlümüzün valisidir.
“Göz olanı, akıl olacağı görür.” Bu veciz sözümden hareketle; geleceğin çok kıymetli bir valisidir ve Türkiye’miz için bir şanstır.

Musa DİNÇ: Sayın valim sizi basından ve yaptığınız güzel projelerinizden tanıyoruz, ama siz kendinizi nasıl tanıtırsınız?
Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: 22.05.1972 tarihinde Batman’da doğdum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi anabilim dalında yüksek lisans ve doktora yaptım. Ardından Dicle Üniversitesi’nde Kamu Hukuku, Ekonomi ve Maliye ile Klasik Arkeoloji alanlarında da yüksek lisans derecesi aldım. İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirmesi ile İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde altı ay süreyle İngilizce ve bilimsel araştırma teknikleri eğitimi aldıktan sonra Lancaster Üniversitesi’nde de bir yıl süreyle Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve enerji politikaları konusunda doktora sonrası araştırma yaptım.
Başbakanlıkta uzman olarak görev yaparken Kaymakam adaylığı sınavını kazanarak mülki idare mesleğine geçiş yaptım. Sırasıyla Mihalıççık (Eskişehir), Boğazkale (Çorum), Cizre (Şırnak) Kaymakam vekilliği, İdil (Şırnak), Çınar (Diyarbakır), Yatağan (Muğla) ve Alanya (Antalya) Kaymakamlığı görevlerinde bulundum. Çınar Kaymakamlığı görevini yürütürken, Valiliğin görevlendirmesi ile Birinci Ligde yer alan Diyarbakırspor Kulüp Başkanlığı yaptım. Bunun yanı sıra, yanı sıra Diyarbakır Vali Yardımcılığı ve Bismil Kaymakamlığı görevlerini de vekâleten yürüttüm.
Öğrenci olduğum dönemde gazetecilik yaptım. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırmacı gazetecilik alanında ödüle layık görüldüm ve ödülümü törenle dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın elinden aldım. Mülki Amir olarak yaptığım çalışmalar nedeniyle eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, maiyetinde çalıştığım dönemin Valileri eski İçişleri Bakanları Efkan Ala ve Osman Güneş tarafından takdirname ile taltif edildim. Diyarbakır’da yaptığım çalışmalardan dolayı Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından, Türkiye İnsan Hakları Ödülü ile ödüllendirildim.
2010-2014 yılları arasında Yatağan Kaymakamı iken Yatağan Kent Konseyi Başkanlığını yürüttüm. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde de lisans düzeyinde ders verdim.
Alanya Kaymakamlığı sırasında Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi olarak AHEP
Üniversitesinin yönetiminde fiilen yer aldım. Akdeniz Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde lisans düzeyinde, AHEP Üniversitesinde Yüksek Lisans düzeyinde ders verdim.

Alanya Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) onursal başkanlığı görevlerini yürüterek, Alanya'nın turizm ve tanıtımında rol oynadım. Alanyaspor'a destek için başlatılan kampanyada öncülük yaptım ve Alanyaspor 2015-2016 sezonunda Süper Lige çıktı.

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, saat 23.27’de "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, çetelere teslim olmaz" şeklinde en erken darbe karşıtı mesaj yayınlayan bürokrat oldum.

01.12.2016 tarihli İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile Tire Kaymakamlığına atandım. Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkanvekili olarak görev yapmaktayım; ayrıca Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulunda da ders vermekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Musa DİNÇ: Her şeyin başı eğitim diyoruz. Eğitim konusundaki hassasiyetinizi kaymakamlık yapmış olduğunuz tüm ilçeler biliyor. Bu konu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Ülkemizin gelecek on yıllarını şekillendirmek istiyorsak eğitimi birinci önceliğimize koymak zorundayız. Çocukluğumdan bu yana eğitimin içindeyim. Tire’de okullarımızda başarı çıtasını yükseltmek ve ilçede yükseköğretimi geliştirmek için kolları sıvadık. Hedefimiz, Tire’de tarım ve hayvancılığa dayalı tematik eğitim yapan lise ve fakülteler açmak. Bu konuda önemli mesafe kat ettik.

Musa DİNÇ: Sayın Valim, yerel basında köyleri, kahvehaneleri, esnafı sık sık ziyaret ettiğinizi görüyoruz; bu çalışmalarınız halk tarafından takdirle karşılanıyor. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim?

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Benim anlayışıma göre, “Devletin varlık sebebi vatandaşa hizmet etmektir.” Bu çerçevede kapımız vatandaşlarımıza açık. Bize gelemeyen vatandaşlara da biz gidiyoruz. Kahvehanelerde toplantı yapıyor, vatandaşı dinliyoruz. Vatandaşımız önce şaşkınlıkla karşılıyordu bu durumu ama yavaş yavaş alışıyor ve memnuniyetlerini dile getiriyorlar.

Musa DİNÇ: Mesleğinizdeki idealiniz nedir?
Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: İdealim mesleğe ilk adım attığım günden bu güne hiç değişmedi: İnsanlara hizmet etmek, vatandaşlarımızım sorunlarını çözerek onları mutlu etmek. Vatandaşlarımızı mutlu görmek, beni de mutlu ediyor ve bütün yorgunluğumu alıyor.
Mesleğimde hiçbir görev için ısrar etmedim; verilen görevi de en iyi şekilde yapma gayreti içinde oldum. Önemli olan halkın rızasını, Hakkın rızasını kazanmaktır.

Musa DİNÇ: Pek çok gencin örnek alacağı bir kaymakamsınız. Gençlere ‘hayata dair’ neler önerirsiniz?
Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Gençlere en önemli tavsiyem, geleceğe umutla bakmaları ve hiçbir zaman karamsarlığa kapılmamalarıdır. İnsan hayatında inişler çıkışlar olabilir. Hepimizin hayalleri, hayal kırıklıkları vardır. Asla yılmamak gerekir.
İkinci tavsiyem ise geçmişe ve olumsuzluklara takılmamalarıdır. Günümüzü en iyi değerlendirmeye bakmalı, gelecek için de kaygı ve vesveselerden uzak durmalıyız.
Üçüncü tavsiyem ise ülkemizi ve insanları sevmeleridir. İnsanları kategorilere ayırmadan, sırf insan oldukları için sevmeliyiz. Bugüne kadar birçok farklı yerde görev yaptım; pek çok farklı insanla karşılaştım ama asla kimse arasında ayrım yapmadım.


Musa DİNÇ: Çok yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz, bu aile hayatınızı etkilemiyor mu ?
Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: İşin en zor tarafı da bu. Sanırım, mesai mefhumu olmadan, hafta sonu da dahil çalışmaktan zaman zaman aileyi ihmal ettiğimiz oluyor. Elimden geldiğince ailemle de ilgileniyorum ama bazen hakları geçiyor. İnşallah önümüzdeki dönem aileme de daha fazla zaman ayırma imkânı olacak.

Musa DİNÇ: Kitap okuyor musunuz buna fırsatınız oluyor mu?

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Okuma hayatımın bir parçası. Kendimi bildim bileli okurum. Yıllar önce ortaokulda öğrenci iken ailemle İzmir fuarına gelmiştim. Kitap standını görünce kendimi kaybetmişim. Saatler sonra beni, ellerim kitap poşetleri dolu olarak yakınlarım görünce çok şaşırmıştı.

Musa DİNÇ: Kitaplarla aranız nasıl ve takip ettiğiniz yazarlar kimler?

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: İşimiz çok yoğun olsa da kitap okuduğumda başka bir âleme dalıyor, gülük sorunları, yorgunluğu geride bırakıyorum. Genelde tarih, felsefe ve mizah kitapları okumayı severim. İngilizce kitap ve dergi okumaya da özen gösteririm. Bunun dışında görev yaptığım yerlerdeki yerel yazarların da eserlerini mutlaka okurum.
Sizin kitaplarınızı keyifle okuyorum. Yazar olarak Musa Dinç’i de tebrik ediyorum. Yorulmadan sürekli üretiyorsunuz. Mizah anlayışınıza da hayranım.

Musa DİNÇ: Görev yaptığınız yerlerin futbol takımları hep başarılı olduklarını görüyoruz. Uğurlu bir yönünüzü de ben söylemiş olayım; ayrıca spor var mı hayatınızda?
Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Batman Petrolspor’da lisanslı sporcu olarak top oynadım. Diyarbakır’da görev yaparken, Diyarbakırspor’da yönetim oluşmayınca Valiliğin görevlendirmesiyle Onursal Başkan olarak fiilen takımı yönettim ve Süper Lige taşıdık. Alanya Kaymakamlığım döneminde, kentte bir hava yarattık ve elbirliği ile takımı, tarihinde ilk kez Süper Lige taşıdık. Şimdi de Tire 1922’ye destek veriyoruz.
Eskisi kadar spor yapamıyorum ama yürüme ve yaz aylarında yüzme başta olmak üzere su sporlarını fırsat buldukça yapıyorum.

Musa DİNÇ: Tire’de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler var mı? Halen devam etmekte olan projeler nelerdir?

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: En büyük projemiz yukarıda değindiğim üzere Tire’de yükseköğrenimi geliştirmek. İkinci projemiz, tarım ve hayvancılığa destek vererek Tire’yi sütün başkenti haline getirmek, üçüncü ağırlık verdiğimiz alan tarihi kent Tire’de kültür turizmi ve gastronomi turizmini geliştirmek. Dördüncü hedefimiz, Tire’yi organize sanayi bakımından daha cazip bir konuma taşımak. Ayrıca Tire 1922’yi üst lige taşımak için çalışıyoruz.
Bunların dışında göreve başladığımdan bu yana “Millet-Devlet kaynaşmasını sağlamak” ve kimsesizlerin kimsesi olmak çalışmalarını hassasiyetle yürütüyoruz. Amacımız yaşlı, yardıma muhtaç, engelli gibi dezavantajı kesimlere devletin şefkatli elini hissettirmektir. Buna yalnız ben değil eşim de özel önem veriyor ve gönüllü olarak desteğe muhtaç kesimlere, şehit ve gazi ailelerine, devletin koruması altındaki çocuklara ulaşarak destek olmaya ailece çalışıyoruz.

Musa DİNÇ: Gençliğinizde idolünüz var mıydı, neler yapardınız?

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: İdolüm babamdı. Eğitimimiz için hiçbir imkânı esirgemedi. Bir tek gün bana tek bir kötü söz söylemedi. Hep destek oldu. Dürüstlüğü, doğruluğu, iyi niyeti, kanaatkâr olmayı, çevre dostu olmayı hep ondan öğrendim. Bugünlere geldiysem bunda annem ve babamın büyük destekleri ve özverileri var. 2 günde bir halen Batman’da yaşayan anne babamı arar, hayır dualarını alırım.

Musa DİNÇ: Sayın Valim, son olarak geldiğiniz ilk günkü hedeflerinizle bugüne kadar yaptıklarınız arasında nasıl bir değerlendirme yaparsınız?


Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Tire’de ilk göreve başladığımda yukarıda sözünü ettiğim hedeflerden oluşan yol haritamı deklere ettim. Bu konularda önemli adımlar attık, inşallah bu yıl da güzel çalışmalar yapacağız.

Musa DİNÇ: Bu güzel röportajımıza zaman ayırdığınız için Mavi Didim gazetesi adına teşekkür ederim Sayın Valim.,

Kaymakam / DR. Hasan TANRISEVEN: Ben teşekkür ederim. Mavi Didim gazetesi yazı ailesine başarılar dilerim.