Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Hadi bakalım vekiller top sizde

  • 11 Eylül 2018 Salı


Yeni yasama sistemine göre, bunca milletvekilinin seçilmesi bu ülke için israf görüyorum. On zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıların ortadan kalkması için el ele birlikte israfı önlemeliyiz. Hani derler ya, pamuk eller cebe diye. Şimdi pamuk ellerin cebe gitmesinin tam zamanı. Vatandaşa örnek olacak kişilerin başında bu ülkeyi yönetenler başta olmak üzere, siyasi partilerin genel başkanları, millet vekilleridir. Haydi bakalım biz sadece fikrimizi kaleme dökerek, halkın içindekileri not etmeye ve onları yayınlamayı görev sayıyoruz.

Partilerin meclise göre dağılımlarını incelersek, sandalye dağılımı içinden her partiden % 10 karar alınarak düşürülmesi demek, bu ülkeye verilecek en büyük katkı olur. Yani bunun hesabı çok basit. AKP’den 29, CHP’den 15, HDP’den 8, MHP’den 5, İYİ p’den 4 olmak üzere toplamda 61 milletvekili, alınacak karar ile meclis daraltılmalıdır. Geriye 539 vekil kalır ki, bu ülke için o bile çok fazla. Zaten yeni sisteme göre meclisin bu denli kalabalık olmasına gerek bile yok. Tek kişi olan sayın Cumhurbaşkanı, tüm kararların tek mercii olarak yetkiyi halktan almadı mı?
Beher vekilin sadece maaşları ortalama yirmi bin lira. Buna göre totalde 1 milyar 220 milyon lira değerinde paranın tasarrufu söz konusudur. Hem de bir aylık bedel bu. Yılda ise, 14 milyar 660 bin lira tasarruf demek. Bununla da bitmiyor. Bunlara verilen sosyal yardımlar, bulundukları gruplara ait harcırah ve toplantı bedelleri var. Kısacası paşalar ve ağalar gibi bir hayat. AKP’nin seçmeni için fedakarlığı yine kendileri yapacaklar. CHP kendi seçmeni için ve diğerleri. Haydi bakalım öyle seçim bölgende ahkam kesmekle olmuyor. Vatandaş geçim için dört takla atarken, yiyecek para bulamazken, ülke ekonomik sıkıntıları yaşarken böyle bir tasarrufa gerçekten ihtiyaç var. Ondan sonra vatandaştan isteyin. İmdi önümüzde meclis yasama yılına girecek. Yenileniyor. Yeni koltuklar, yeni döşemeler, yeni mikrofonlar ve bilgisayarlar. Ses sistemi daha başka bir farklılık. Hani biz sıkıntıdaydık? Ne oldu şimdi arada var mı bir tezat? Bunları vatandaş biliyor da işine gelmiyor. Sadece günlük yaşıyor. Aklına geldiğinde kaşıntısını diliyle sağlıyor. Geri kalan yine bu yaşama devam diyor. Ne haliniz varsa görün o halde.