13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 06 Aralık 2017 13:39

“HAK VERİLMEZ, ALINIR!..”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“HAK VERİLMEZ, ALINIR!..”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubesi yönetim kurulu,

Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanışının 83. yıldönümünde basın açıklaması yaptı:

 

Cumhuriyet Kadınları Akbük Şubesi Yönetim kurulu adına Ayşıl Haksal’ın yaptığı açıklama şöyle; “Türk Kadını, siyasal haklarına 1934 yılında kavuştu. Türkiye kadına Siyasal Hak tanıyan ilk ve tek İslam ülkesiydi.

Demokrasinin beşiği sayılan Fransa’da ise kadınlar siyasal haklarını ancak 1945’de kazanabildi.

Türk Kadını 1935 yılında ilk kez Parlamentoya girdiğinde kadın parlamenter oranıyla dünya listesinde 2. sıradaydı.

83 yıl sonra bugün % 15 küsurluk kadın parlamenter oranıyla dünya listelerinin sonlarında bulunuyoruz. Avrupa parlamentoları listesinde ise sonuncu sıradayız.

Ancak bu gerçeğin ayıbı doğrudan doğruya kadınlarımıza aittir. Kadınların bu ayıbı geride bırakmaları için siyasal haklarına sarılmaları ve onun için mücadele etmeleri tek çözüm yoludur. Çünkü haklar, ancak verilen mücadelelerle kazanılabilir. Bilinen ifadesi ile, “hak verilmez, alınır!”

Siyasal iktidarlardan özel ve korumacı “kadın kotaları” talep etmekle bu nitelikteki bir mücadele zafere ulaştırılamaz. Erkek meclisinden “korunma” talep edilmesi temel ilkemiz olan eşitlik mücadelemizle çelişmektedir.

Biz kadınlar olarak siyasal haklarımıza sahip çıkıp, bu uğurda mücadele etmedikçe özgürlüğe, gerçek eşitliğe kavuşamayız. Cumhuriyet Devrimi ile bizlere tanınan hakları koruyamayız, onlara sahip çıkamayız.

Mücadelemiz, öteki cinsten haklarımızın verilmesini “rica etmekle” değil; siyasal haklarımıza, eşitlik talebimize sıkı sıkıya sarılarak başarıya ulaşabilir.

Hedefimiz, kağıt üstünde kısmen var olan özgürlük ve eşitlik kazanımlarımızın bilfiil hayata geçmesini temin etmektir.

Açıklamaya çalıştığımız bilinçle kadınlar başta olmak üzere, özgürlüklerden yana olan tüm “aydınlanma askerleri”nin 83. yılını kutluyoruz.”

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü