18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 13 Eylül 2017 16:39

DİDİM’İN ZEYTİNYAĞLI YEMEKLERİ BİR KEZ DAHA AKADEMİK DEĞER BULDU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM’İN ZEYTİNYAĞLI YEMEKLERİ BİR KEZ DAHA AKADEMİK DEĞER BULDU

Adnan Menderes Üniversitesi, Didim Meslek Yüksekokulu, Seyahat Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Aytekin Kalkan ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden  Yrd. Doç. Dr. Osman Çulha’nın  saha araştırması yaparak elde ettikleri verilerle ve tariflerle elde ettikleri makaleleri akademik değerde bulunarak  "The Journal of Academic Social Science" dergisinin Eylül 2017 sayısında yayınlandı.

Rumeli Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Eski Başkanı Muharrem Bilgin ve Emekli Tevfik Gönül,  Ev Hanımı Gül Gönül, Binnaz Doğan,  Ayşe Gönül,  Hayriye Çarıkçı,  Emine Kamacı ve  Serbest Meslek sahibi  Hasan Çarıkçı ile Emekli Öğretmen Nuray Zübeyde ile görüşülerek hazırlanan makale dergide 35 sayfa yer almış.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden  Yard. Doç. Dr. Osman Çulha  çalışmalarının akademik değer görmesinden dolayı mutlu olduğunu  Çalışma sonuçlarının gelecekte benzer nitelikte yapacağınız çalışmalara ışık tutması dilediğini belirtti ve “18-20 Mayıs 2017 tarihlerinde Antalya'da 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu'nda sunumu gerçekleştirilen "Ölmez Ağacın" Ölümsüz Lezzetleri: Didim'de Zeytin ve Zeytinyağından Hazırlanan Yöresel Yiyecekler isimli çalışmamızın tam metni uluslararası dergi  "The Journal of Academic Social Science" tarafından yayımlanmaya uygun bulunmuştur” dedi.

Derginin 252 ile 286. Sayfalarında yer alan makalenin başlığı “Ölmez Ağacın” Ölümsüz Lezzetleri: Didim’de Zeytin Ve Zeytinyağından Hazırlanan Yöresel Yiyecekler” makaledeki konuların özeti ve  saha çalışması ile ilgili bilgiler ise şöyle;

Rakip turizm kentleri ile kıyaslandığında, Türkiye’nin turizm kentlerinden biri olan Didim, turizmde hak ettiği ilgiyi görememektedir. Didim’de deniz, kum, güneş ve tarihi çekiciliklere ek olarak, Akdeniz üçlüsünden biri olarak kabul edilen ve kültürel izleri tarihöncesi çağlardan başlayıp günümüze kadar uzanan zeytin ve yağından hazırlanan yöresel yiyecekler ön plana çıkartılarak, yöresel yiyeceğin ekonomik, kültürel, sosyal ve çevresel faydalarından yararlanılabilir. Bunun için öncelikle zeytin ve zeytinyağından hazırlanan yöresel yiyeceklerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Didim’de zeytin ve zeytinyağından hazırlanan yöresel yiyecekleri belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için Didim’e Balkanlar’dan gelerek yerleşen yöre sakinlerden veriler, nitel veri toplama tekniklerinden yararlanarak toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, yöre sakinlerinin mutfak kültürünün ana unsurunu zeytinyağı oluşturduğunu ve çorbalar, salatalar, ot kavurmaları, hamur işleri, ana yemekler, tatlılar ve mezeler  Alanya Alaaddin Keykubad Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen II. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu'nda sunulmuştur.”

Yard. Doç Osman Çulha makale ile ilgli olarak son olarak; “ “Ölmez Ağacın” Ölümsüz Lezzetleri: Didim’de Zeytin ve Zeytinyağından Hazırlanan Yöresel Yiyecekler The Journal of Academic Social Science Yıl: 5, Sayı: 52, Eylül 2017, s. 252-286 253 gibi birçok yemeğin zeytinyağı ile hazırlandığını ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, destinasyon imajını geliştirmek isteyen yöneticilere fayda sağlayacaktır” dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü