18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 12 Eylül 2017 15:39

“ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞİNE SAHİP ÇIKALIM!”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞİNE SAHİP ÇIKALIM!”

Eğitim  Sen Didim  Yürütme Kurulu Adına Öğretmen Turgay Elçi 17 Eylül günü İstanbul Kartal meydanında yapılacak olan Laik, bilimsel ve anadilde eğitim mitingine Didimlileri davet etti.

Davetini yazılı basın açıklaması olarak yapan Elçi “Kamusal, Parasız, Laik, Bilimsel ve Anadilinde Eğitim İçin Kartal Mitingindeyiz!”diyerek başladı.

Öğretmen Turgay Elçi “Türkiye’de siyasi iktidar eliyle eğitimi ve toplumsal yaşamı “tek din, tek mezhep” anlayışı üzerinden tekçi bir zihniyetle düzenlemek isteyenler, eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanındaki dayatmalarını ısrarla sürdürmektedir.

Hâlbuki inançlarımız, düşüncelerimiz, kimliklerimiz, dillerimiz, kültürlerimiz farklı olsa da birlikte ve eşitçe yaşayabilmemiz mümkündür.

Ancak AKP hükümeti, tek tip toplum inşa etmek için elindeki tüm imkanları hak, hukuk dinlemeden sonuna kadar kullanmaktadır. Üstelik bunu yaparken de küçücük çocuklarımızı kendi siyasi hesaplarının içine çekmekte, inkar ve asimilasyoncu politikalarını sürdürmektedir” diye sürdürdü .

Yeni eğitim öğretim yılı başlamadan önce eğitimdeki durumla ilgili olarak ta kendi görüşlerini açıklayan Turgay Elçi; “AKP hükümeti, izlediği eğitim politikalarıyla kendi iktidarına kusursuz itaat örgütlemenin peşindedir. İşçiler iş cinayetine kurban gidince “kader” diyecek; her gün tacize, tecavüze, şiddete uğrayan kadınların karşısına çıkıp “fıtratımız farklı” diye böbürlenecek, hakkını arayan emekçiye “grev caiz değildir” diye tepki gösterecek itaatkar bir toplum arzulamaktadır!” dedi.

“Bu nedenle; Çocuklarımızın imam hatip okullarına gitmeleri için tüm gücünü seferber eden, Özel okullara para akıtıp devlet okullarına kaynak yok diyen, Yoksul ailelerin çocuklarına tek vaadi küçük yaşta işçileşmek olan, Kimliğini, dilini, cinsiyetini, kültürünü makbul görmediği bir çocuğa dahi düşman kesilen, Küçücük çocukları “ateşle barut” olarak görüp koridorları dahi cinsiyetlere göre ayıran, Okul sıralarında eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi, kardeşliği, barışı değil “kindarlığı” öğütlemeyi amaç edinen bir karanlık iyiden iyiye üzerimize çökmektedir!

Artık yeter!” diye sürdürdüğü açıklamasını şöyle tamamladı;

“Bizler, çocuklarımızın bugünü ve yarını için demokrasi istediğimizi, farklılıklarımızla birlikte eşit ve özgürce yaşamda ısrarcı olduğumuzu, eğitimin kamusal, parasız, laik, bilimsel, demokratik, nitelikli ve anadilinde örgütlenmemesinin bu ülkeye ciddi zararları olacağını daha yüksek sesle haykırmak zorundayız!

Eşit, özgür, demokratik ve barış içinde bir yaşam için yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz.

Gelin hep birlikte toplumu kutuplaştıran ve kendinden olmayanı yok sayan bir kindarlığın elinde çocuklarımızın ve öğrencilerimizin geleceğinin un ufak edilmesine izin vermeyelim!

Eğitim ve bilim emekçileri olarak 17 Eylül 2017 günü İstanbul Kartal’da gerçekleştireceğimiz mitinge sizleri de davet ediyor, herkesi çocuklarımızın haklarına ve geleceklerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü