18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 17 Kasım 2017 15:43

MASTERLER MİLAS TAKIMINI KONUK EDECEK

Yazan mavi didim

MASTERLER MİLAS TAKIMINI KONUK EDECEK

Bu hafta Milas Masterlarla sahaya çıkacak olan Didim Masterler akımı haftayı antrenmanlarla geçirdiler. Antrenör Alirıza Gürbüz’ün denetiminde antrenmanlara çıkan takım bugünkü maça muhtemelen Kalede Ali star, Hasan Karahamza, Ercan Doğan, Hakan Gürsoy, Murat Coşkunçay, Ersin Atik, Ufuk Kurucu,  Mehmet Kakça,  Maruf Durucu, Cemal Şahin ve Mehmet Özdemir ile çıkacak.

DİMAS’ın bu gün saat 15,30’da  oynayacakları maçın önemini takıma anlatan Alirıza Özdemir gurubun lideri olunmasına rağmen bu hafta Didim – Milas maçı, hem de Turgutlu Manisa maçının önemli olduğunu belirterek, lige bu sene katılan Milaslı Masterlerden kesin puan almamız gerekli aynı zamanda en yakın takipçimiz Manisa ve Turgutlunun sahadan berberlikle ayrılması ve Menemen  Ali Ağa maçından da Menemen’in galip gelmesi durumunda ligdeki iddianın pekişmesi gerektiği belirterek maçın önemli olduğunu söyledi.

Akşamları yaklaşık 30 kişilik ekiple yapılan Sentetik Çim sahadaki antrenmanlar ağır olmakla beraber neşeli geçiyor.

DİMAS’TAN BAŞKANA ZİYARET

Didim Belediyespor Masterler takımı Onursal Başkan Deniz Atabay’ı makamında ziyaret ederek takım forması hediye ettiler.

Kendisi de DİMAS kadrosunda olan Başkan Deniz Atabay’a sezonun nasıl gittiği ve çalışmalar hakkında bilgiler aktaran kulüp yöneticileri Başkan Atabay’a bir maçta forma giymesini istediler. Atabay kendisinin de çok istediğini ancak işlerinin yoğunluğu sebebiyle antrenmanları kaçırdığını ama uygun bir maçta forma giymek istediğini belirtti.

Takımın hem  forma sponsoru ve hem de ana sponsoru olan Subaşı Ağa İnşaat’ın sahibi Cuma Subaşı’nın  ve antrenör Alirıza Gürbüz’ün de hazır bulunduğu toplantıda başkan Atabay’a yeni sezon forması hediye edildi.

4. Hafta Fikstürü

Didim Milas

Turgutlu Manisa,

Foça Bodrum

Menemen Aliağa

Balçova Marmaris

SIRA        CLUB      O             G             B             M            A             Y              AV           P

1             Didim Masterler

3             3             0             0             10           3             7             9

2             Turgutlu Masterler

3             2             0             1             9             5             4             6

3             Aliağa Masterler

3             2             0             1             8             5             3             6

4             Bodrum Masterler

3             2             0             1             6             3             3             6

5             Manisa Masterler

3             2             0             1             8             6             2             6

6             Milas Masterler

3             2             0             1             6             4             2             6

7             Marmaris Masterler

3             1             0             2             2             11           -9            3

8             Foça Masterler

3             0             1             1             3             6             -3            1

9             Balçova Agamemnon Masterler

3             0             1             2             3             7             -4            1

10           Menemen Masterler

3             0             0             3             1             6             -5            0

 

BÜYÜKŞEHİR EN YÜKSEK 3. BÜTÇEYİ DİDİM’E VERDİ

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı birinci toplantısı 14 Kasım günü toplanmış 40 gündemli toplantıda ilçelerin 2018 yılı Analitik bütçeleri görüşülmüş ve plan bütçe komisyonuna havale edilmişti.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 13.maddesi gereğince toplanan Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi 14 Kasım 2017 Salı günü saat:16. Büyükşehir Belediye Hizmet Binasında bulunan Meclis Salonunda yapılmıştı. Bu toplantıda Didim Belediyesinin analitik bütçesi 8. Gündem maddesi olarak görüşülüp  komisyona sevk edilmişti.

Aynı toplantıda Didim Belediye Meclisinden geçen,  , Akbük Mahallesi, 674 parsel ile 692 ada 2 parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin 05.07.2017 tarih 81 sayılı Didim Belediye Meclis Kararı 27. Madde olarak girmiş, aynı toplantıda 28. Madde olarak   Karakuyu Mahallesi, 2218, 2220, 2221, 2573 parseller ve çevresine ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin 05.07.2017 tarih 80 sayılı Didim Belediye Meclis Kararı ve 29. Madde olarak ta Küçük Sanayi Alanı imarlı taşınmazların yapılaşma koşullarının düzenlenmesi amaçlı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği talebi görüşülmüş ve imar komisyonuna sevk edilmişti.

Önceki gün   yapılan Kasım Ayı ikinci oturumunda plan bütçe komisyonundan gelen rapor doğrultusunda  Didim’inde içinde bulunduğu 17 ilçe belediyesinin 2018 analitik bütçeleri okundu ve oy birliği ile kabul edildi.

En büyük  bütçeyi 192 milyon lira ile Efeler Belediyesi alırken Didim Belediyesi 127 Milyon liralık analitik bütçeye ihtiyacı olduğu kararı verildi. Kuşadası’na 146 milyon lira verilen toplantıda Nazilli’ye 123 milyon 200 Tl analitik bütçeler oy birliği ile kabul edildi.

 

Didim bu planlamaya göre Efeler ve Kuşadası Belediyesinin ardından Nazilli’yi de geride bırakarak  en büyük analitik bütçesi onaylanan üçüncü ilçe oldu.

DİDİM DERBİSİ İÇİN STADDA BULUŞALIM

Didimspor ile Yenihisarspor karşılaşması yarın (19 Kasım 2017) günü Atatürk stadyumu yanındaki sentetik çim sahada yapılacak. Geçtiğimiz  haftayı BAY geçiren Didimspor Yenihisarspor maçını  hakemler, Armağan Çankaya, Kartal Kara ve A. Murat Yoldaş yönetecek.

12 Kasım 2017 günü oynadıkları maçta Bağarası Belediye ile berabere kalan Yenihisarspor, fikstürün  ikinci haftasında Didimspor’u yenerek hüsrana uğratmış ancak daha sonra Didimspor’un çıkışları geçtiğimiz haftalarda hem Yenihisarspor’un hem de Didimspor’un hakem hataları yüzünde skorer oyuncuları maç cezalarına çarptırılınca  Didimli sporseverlerin tepkisine neden olmuştu.

Gurubun ikincisi Didimspor’un 12 puanı varken Yenihisarspor’un ise 10 puanı var, gurubun lideri Davutlar Belediyespor ‘un ise 21 puanı var

MAÇ SONUÇLARI

SÖKE GENÇLİKSPOR

6

0

GÜZELÇAMLI BELEDİYE

BAĞARASI BELEDİYE

1

1

YENİHİSARSPOR

DAVUTLAR BELEDİYE

4

1

SÖKEGÜCÜSPOR

2.GRUP-PUAN DURUMU

TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y

P

DAVUTLAR BELEDİYE

7

7

-

-

39

7

21

DİDİMSPOR

6

4

-

2

24

10

12

YENİHİSARSPOR

7

3

1

3

15

19

10

SÖKEGÜCÜSPOR

7

3

-

4

11

22

9

SÖKE GENÇLİK

7

2

2

3

15

14

8

GÜZELÇAMLI BELEDİYE

7

2

1

4

9

26

7

BAĞARASI BELEDİYE

7

-

2

5

9

24

2

 

 

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Etkinliklere Doymuyor !

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) genel amacı doğrultusunda; Atatürk ilke inkılaplarını ve Cumhuriyetimizi korumayı temel görev edinen insanların oluşturduğu bir dernek.

2013’ten beri Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi’nin Başkanlığını yapan Türker Bacaksızoğlu ADD Tüzüğüne göre derneğin kuruluş amacını gazetemize yaptığı konuşmada açıkladı: “Atatürk’ün önderi olduğu, Türk devrimine ve bu devrimin temelini oluşturan başta altıok Atatürk ilkelerini her alanda ilerlemeye açık ve sürekli geliştirici nitelikteki düşünce sistemini, devrimin bugünkü sonuçlarını ve yarınlara uzantılarını Atatürk’ün düşüncelerini, davranışlarını,  savaşlarını ve yapıtlarını inceleme, araştırma konusu yapmak bunlara karşı girişim, adım ve akımlarla yasalar çerçevesinde bir düşünce savaşını başlatmak amacıyla kurulmuştur.”

Günümüzde Türkiye genelinde hemen her il ve ilçede olmak üzere, yaklaşık 300 şubesi bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi 19 Mayıs 1989’da, Ankara’da kuruldu. Didim Şubesi ise 15 Eylül 1995 yılında kuruldu. Türkiye genelinde Atatürkçü Düşünce Derneği üye sayısı 200 bini buluyor. Didim’de faal üye sayısı 196 olmasına rağmen, Türker Bacaksızoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre; “Bir etkinlik olduğunda, toplanalım dediğimizde 600-700 kişilik bir güç oluyoruz. Üyelerimiz özel insanlar. Çok bilinçli, kültür seviyeleri yüksek insanlar. Toplanalım deyince herkes canı gönülden etkinliğe koşturuyor. Bende bu derneğin başkanı olmaktan çok mutlu ve gururluyum.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri; Şube Başkanı Türker Bacaksızoğlu, Başkan Yardımcısı Kemal Bayındır,  Şube Sekreteri Aysel Tazeoğlu, Şube Saymanı Ömer Aygün ve Avukat Faruk Aksal’dan oluşuyor.

Türker Bacaksızoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi olarak; 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda üyelerimizle birlik içerisinde olmak amacıyla bir araya gelir, toplantı yaparız. Böylece hem düşüncelerimizi birbirimizle paylaşıyoruz hem de üyelerimizle dayanışma içerisinde oluyoruz. Her yıl 19 Mayıs’ da hem Gençlik ve Spor Bayramını hem de Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bununla beraber yine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda her yıl Cumhuriyet Baloları düzenliyoruz. Bu balolarda hem Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Tiyatro ekibimiz gösteri yapıyor, hem de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak verdiğimiz kurslarımız bulunuyor. Bunlar: Tiyatro ekibi, yabancı dil kursu (İngilizce ve Rusça)  ve Ebru kursu olarak bulunuyor. Dileyenler kurslarımıza ücretsiz katılabilirler.” Dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurduğu tiyatro grubu, geçtiğimiz yıl ‘Özgürlük’ adlı oyunuyla Didim Ticaret Odası’nda sahne almış ve büyük ilgi görmüştü. Didimliler tekrar izlemek istediklerini belirtilmişti. Derneğin diğer kurslarından biri olan Ebru kursunda yapılan çalışmalarla geçen yıl belediyenin düğün salonunda sergi açılmış ve büyük ilgi görmüştü. Tiyatro ve Rusça kursu şu dönemde devam ederken, Ebru kursu kışın tekrar açılacak.

Derneği tanıtmak açısından bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirten Türker Bacaksızoğlu; Önümüzdeki yıl Ocak-Şubat aylarında Atatürkçü Düşünce Derneği tiyatro ekibinin ‘Tepe Taklak Baş Aşağı’ oyununu sergileyeceklerini dile getirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim şubesi olarak; Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anıtkabir komutanlığından getirttikleri ‘Atatürk ve Çocuk’ adlı kitabı her sene okullara gidip, ücretsiz olarak her öğrenciye dağıtıyorlar. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda da liselere aynı şekilde kitap dağıtımı yapılıyor.

Derneğe üye olmak isteyenler; üye formunu dolduruyor, yönetim kurulunda üyeliği kabul edilip, genel merkeze gönderiliyor. Orası da kabul ettikten sonra derneğin üyesi oluyor.  Üye olurken bir adet fotoğraf ve senelik 24 TL aidat ödemesi yapıyor. Bağışlar ve yaptıkları etkinliklerden gelen gelirlerle derneği yürütmeye çalıştıklarını ama zorlandıklarını dile getiren Bacaksızoğlu; Derneğe gelir getirmesi amacıyla Atatürk baskılı tişörtler uygun fiyatlarla dernek içinde yapılıp, satıldığını ifade etti.

Başkan Türker Bacaksızoğlu; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Menemen olayı, 10 Kasım’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde 3 saatlik Ata’ya Saygı Nöbeti, Lozan Antlaşması, Köy Enstitülerinin Kuruluşu, Uğur Mumcu’yu anma günü bunlar bizim için çok önemli bir gelenek haline gelmiştir. Her milli bayramda mutlaka Atatürk’e çelengimizi sunarız. Bununla beraber Cumhuriyet Baloları da kalabalıkları bir araya getirme açısından bizim için çok önemli bir etkinliktir. Katılanların sayısı 500 den aşağı düşmüyor. Örneğin bu cumhuriyet balosunda tiyatro grubu ‘Kuva-yi Milliye’ adlı oyunla sahne aldı. 550 kişi ayakta alkışladı. Bu bizim için çok başarılı ve gurur verici oldu.” Dedi.

Atatüürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma başlatacak. İlçe Eğiti Müdürlüğüne müracaat ederek “hızlı okuma ve zekayı geliştirme” içerikli cd’ler hazırladılar. Onay alındığı takdirde Didim’deki ilkokullarda bu projeyi pırıltılı çocuklara uygulamaları için dağıtacaklar. Yaklaşan etkinlikler dahilinde; Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Menemen olayı için 23 Aralık’ta İzmir’de bulunacaklar. Yine farklı bir etkinlik olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Tiyatro Grubu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sahne almak üzere yeni bir oyun hazırlığı içerisindeler.

 

Türker Bacaksızoğlu; “Gösterdiği ilgiden dolayı Mavi Didim gazetesine çok teşekkür ederiz. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yaptığı etkinlikler Mavi Didim sayesinde bütün Didim’de biliniyor. Halktan çok büyük övgüler alıyoruz. Yerel basının bunu duyurmasıyla insanlar ADD Didim şube olarak gerçekten bir şeyler yapmak için uğraştığımızı, emeğimizi görüyorlar. Derneğimiz adına çok teşekkür ederim.” Dedi.

Valiler Ortaokulu Kermesi Yine Ses Getirecek !

Valiler Ortaokulu’nda okulun giderlerine katkıda bulunmak amacıyla okulun bahçesinde kermes düzenlendi.

Valiler Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Korkmaz’ın yönetiminde düzenlenen kermes, 17 Kasım Cuma günü, 09:00-15:00 saatleri arasında Valiler Ortaokulu’nun bahçesinde gerçekleşti. Sınıf Anneleri ve Okul Aile Birliğinin kermes için el emeği hazırladıkları kek, börek, kurabiye vb. bol çeşitli yiyecekler kermeste satılmak üzere masalarda sunuldu. Kermes için bahçe alanında büyük bir alan ayrılmış ve yine birçok yiyecek sergilenmişti. Hemen hemen bütün Sınıf Anneleri ve Okul Aile Birliği üyeleri de kermes için oradaydı. Kermesten elde edilen gelir ile okulun eksikleri tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl kermes yapan okullar arasında en çok geliri elde eden okul Valiler Ortaokulu, bu yıl da bol çeşitli ve lezzetli yemekleriyle aynı unvanı alacağa benziyor.

 

Ticaret Odası Başkanı  Şaban Üstündağ Yeşil Vadi Arsaları Satış Ofisi Açılışına Katıldı

 

Didim’de Akyeniköy Mahallesi Seyrantepe bölgesinde yeni bir emlak ofisi hizmete başladı. Hizmete başlayan ofisin açılışını Yönetim Kurulu Başkanımız Şaban Üstündağ gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Başkan Şaban Üstündağ bu yatırımı kazandıran Kemal Göker ve Nezih Yerlikaya’ya teşekkür ediyoruz. Bereketli bol kazançlar diliyoruz diyerek hayırlı olması temennisinde bulundu. Açılış sonrasında davetliler işletme sahiplerinden bilgiler aldı.

"KADIN HAKLARI VE KADINA ŞİDDETE KARŞI ÖRGÜTLENİYORUZ "

Chp Kadın Kolları Bölge Eşgüdüm Toplantısı Didim’de Yapılacak

Cumhuriyet Halk Parti Kadınlar, CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse, Aydın Kadın kolları Başkanı Ayşe Özdemir, Aydın’ın 17  ilçesinin CHP kadın kolları başkanları ve Denizli Muğla ve illeri Kadın kolları başkanlarının katılacağı CHP Kadın Kolları Bölge Eşgüdüm Toplantısı Didim’de yapılacak.

Didim CHP Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil’den edinilen bilgiye göre : “20 Kasım 2017 pazartesi günü saat 11’de CHP ilçe binasında başlayacak olan toplantı öncesi katılımcıların üyelerle tanışması ve yeni partililere rozet takılması programı yapılacak.

Akşam saat 17’de Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı ziyaretle bitecek olan program tam gün sürecek.

Partideki rozet takma ve üyelerle tanışıp sohbet ‘ten sonra  Saat 13’te Didim CHP İlçe Başkanlığı önünden başlayıp  Cumhuriyet Meydanında bitecek olan Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için  "Birlikteysek Güçlüyüz"  içerikli yürüyüşle  devam edecek Meydana ulaşmak için yapılacak yürüyüşe Didim’deki STK’ları ve kadın dernekleri de davet edildiler.

Didim’de bazı incelemelerde yapacak olan kadın başkanlar Didim Belediyesinin  kadın istihdam edilen işyerlerinden Akköy Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Serasını, Belediyenin Kadın Uygulama Atölyesini, Belediye Seramik Atölyesini, Elif Kanlıoğlu Parkını da ziyaret edip değerlendirmelerde bulunacaklar.

 

Bu gezinin ardından  son olarak Didim Belediye Başkanını ziyaret edecek Genel Başkan ve bölge başkanı kadınlar Didim’den ayrılacaklar.”

Perşembe, 16 Kasım 2017 16:39

HAYATINI ÇÖPTEN KAZANANLARA SAYGI

Yazan mavi didim

HAYATINI ÇÖPTEN KAZANANLARA SAYGI

Didim’de sokakta arabasıyla gezerken sıkça rastladığımız atık toplayıcıların hayatında zorluklar var.

Atılan her bir atığın karşılığı olan maddi değeri tekrar ülke ekonomisine kazandıran bu insanların hayatları sabah saat 7’de başlayıp akşam güneş batana kadar sürüyor.

Topladıkları kağıt, plastik ve metal atıklarını geri dönüşüm firmalarına satan bu insanlar ekonomiye büyük katkı koymalarına rağmen kazançlarının ne kadar olduğu merak konusu oluyor.

Didim sokaklarında sayıları son zamanlardaki işsizlik artışından dolayı 100’ü geçtiğini öğrendiğimiz  katı atık toplayıcısı olan Didimlilerin bu işten kazandıkları para ile aile geçimini sağladıkları biliniyor. Çoğu kez ailede başka çalışanı olmayan bu kişilerin aylık geliri 1000-1500 Tl arasında değişiyor. Yaz aylarında daha fazla atığın çıktığı Didim’de bu insanlar kış aylarını zorlukla geçiriyorlar ve devamlı bir iş bulsam çalışırım diyor bir çoğu da bu işten memnun değil.

Topladıkları kağıtların kilosunu 40 kuruştan, plastik ve teneke, demir atıklarının kilosunu 50 kuruş,  boş bira şişelerini  20 kuruştan diğer kıymetli hurdalardan Krom’un,  Alüminyum’un kilosunu 2 buçuk liradan ve Bakır’ın kilosunun da 10 liradan geri dönüşüm firmalarına satan bu insanlar her gün ya nasip diye yola çıkıyorlar.

 

“çocuklarımıza söyleyecek sözümüz olsun”

ÇEVRE MÜCADELESİ İNSANİ DUYARLILIKLA YAPILIR

Didim Belediyesi ve Aydın Çevre Mücadelesi gurubunun ortaklaşa düzenlediği “Aydın Biterken Jeotermal” konulu panel  Didim Ticaret Odasında 15 Kasım 2017 Çarşamba günü yapıldı.

Toplantıya Germekcik’ten ve Kuşadası’ndan gelen arazileri zarar gören çiftçiler,  Didim Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu ile Efeler Belediye Meclis üyesi  İsmail Türkbay,   Aydın Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı, Mahmut Nedim Barış,  Germencik Çevre ve Doğa Derneği’nden  Dr. Metin Aydın  ve Avukat Akın Yakan, Didim Çevre Platformu üyeleri ile birlikte konuya duyarlı Didimlilerde katıldı.

Düzenlenen panelde, Jeotermalin Tarıma ve Çevreye Etkisi, Jeotermalin Sağlık Üzerine Etkisi, Jeotermal Uygulamaları ve Hukuk, başlıkların yer aldığı hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde Saat 16’da başlayan ve Yöneticiliğini Efeler Belediye Meclis Üyesi İsmail Türkbay’ın  yaptığı  toplantıda  Aydında giderek artan çevre katliamları ve bunların insan, doğa, tarım ve yaşam üzerine etkilerini ortadan kaldırmak için mücadele edilmesi  istendi.

Konuşmacılar:  Temiz enerji diye sunulan jeotermalin gerektiği gibi kullanılmadığı için re enjeksiyon yapılmadığı sürece enerji kirli olarak değerlendirildiğini belirterek özellikle Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerinin  gerekli tedbirler almadığı, gerekirse  belediyelerin çevre ile ilgili toprak ve sudan örnekler alıp  denetim yapabilecekleri belirtildi.

Çevresel ve sağlık zararları olan bu santrallerin bazı kurallara bağlı olarak kurulması gerekirken 2017 yılı ile enerji politikasının değişmesiyle hızla köylü toprağını vermek istemese de,   firmaların isteğiyle topraklar kamulaştırılmasıyla  jeotermal kuyular açılabiliyor

JES’ler  zeytin incir ağaçlarının tarımın yapıldığı yerlerden en az 3 km ye kadar kurulamaz,  akarsu kaynaklarına yakın alanlarda kurulamaz, kuralı olmasına rağmen kuruluyor, görülen zararların yanı sıra Jeotermalin insana doğaya hayvanlara zararları var. Yerleşim yerlerinde ses kirliliği havaya salınan gazlar toprağa ve menderes nehrine bırakılan atıklarla kirlilik daha uzak mesafelere kadar ulaşabiliyor, Özellikle Menderes Nehri ile Didim’e kadar uzanıp Didim arazilerinde de kirliliğe neden oluyor.

Konuşmacılar jeotermalin doğaya, sağlığa verdi zararları tek tek anlattılar ve bu duruma karşı çıkmanın  insani bir durum olduğunu belirttiler ve  toplantıyı düzenleyen Didim Belediyesi’ne ve Germencik  teşekkür ettiler. AYÇEM olarak  “çocuklarımıza söyleyecek sözümüz olsun” diyerek insanları mücadele etmeye çağırdılar.

 

Toplantıda Didim Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu’da bir konuşma yaparak katılımcılara verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür etti ve Toprağımıza suyumuza ve havamıza sahip çıkmak çevre mücadelesi verenlerin yanında olacaklarını belirtti.

Viyolonsel ile Rengârenk Anadolu Konserleri’ Devam Ediyor

Yakup Kıvrak’ın tek başına gerçekleştirdiği dev konserlerinden ‘Viyolonsel ile Rengârenk Anadolu Konserleri’nin ikinci serisi başlıyor! İkinci seri programı çerçevesinde ilk konser; 21 Kasım Salı günü, saat 20:00’de Didim Sanat Akademisi salonunda gerçekleşecek.

Didim Sanat Akademisi’nin organize ettiği ‘Viyolonsel ile Rengârenk Anadolu Konserleri’ programında gerçekleştirilen konserlerin ilk serisinde 60 farklı yerde konser veren sanatçı Yakup Kıvrak, yakın zamanda gerçekleştireceği ikinci serinin konserlerine hazırlanıyor.

İkinci serinin ilk konser programı dahilinde seslendirilecek; Klasik Batı Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf Müziği, Film Müziği ve Popüler Müzik Seçme Örnekleri ile Didimli müzikseverler, güzel bir müzik ziyafeti çekecekler.

 

Yoğun tempoda hazırlık içerisinde olan sanatçının gazetemize yaptığı açıklamada; ‘Viyolonsel ile Rengârenk Anadolu Konserleri’nin ikinci serisinde Didim’de vereceği Viyolonsel konserinden sonra, Aralık ayının son haftasında konserlerine Alanya, Antalya ve Batman olmak üzere farklı illerde devam edeceğini bildirdi.

Sayfa 1 / 481