APOLLON RESTORANT AÇILDI


Dünyaca Ünlü Apollon Tapınağı restorana dönüştü. Hafta başında sabah erken saatlerde tapınağın etrafının yıkanması ile başlaya hareketliğinin nedeni akşam saatlerinde belli oldu, ören yerinin içine taşınan m

 Paylaş


Dünyaca Ünlü Apollon Tapınağı restorana dönüştü.

Hafta başında sabah erken saatlerde tapınağın etrafının yıkanması ile başlaya hareketliğinin nedeni akşam saatlerinde belli oldu, ören yerinin içine taşınan masalar sandalyeler, vinç marifetiyle indirilen piyano akşam saatlerinde bir organizasyon olduğunun habercisi oldu.
Basına kapalı yapılan bu organizasyon ve kurulan sofra, ziyaretçilerinin ve Didimlilerin tepkisini çekerken Akşam saatlerinde bu hareketliliğin Koç Holdingin burada bir bayi toplantısı yapacağı ve kendi adlarıyla üretim yaptıkları beyaz eşya ürünlerini satan yurtdışı bayileri ile yemekli ve müzikli bir organizasyon olduğu öğrenildi. Didim’den kimsenin davetli olmadığı anlaşılan bu organizasyon gece yemek ikramı ve müzikle devam etti.
Konuyla ilgili resmi bilgi alınamaması üzerine Didim’de turizmin en yetkili kurumu olan Didim Turizm Derneği (DİTUR) Başkanı Tayyar Cengiz’in de haberinin olmadığı anlaşılan etkinlikle ilgili görüşlerine başvurduk. Cengiz yapığı değerlendirmede Kaplankaya tesislerinde konaklayan ve Didim’de böyle bir organizasyon planlayan firma yetkililerine Didim adına teşekkür ederim. Ancak organizasyonun yapıldığı yerin ve yapılış şeklinin yanlış olduğunu düşünüyorum.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle gerçekleştiğini öğrendiğim bu organizasyon için ören yerinde kazı yapan ekibinde çok onayı olmasa da çok üstten gelen bu izine karşı konulamadığı anlaşılıyor. Daha önce bir çok burada Caz ve klasik müzik organizasyonu gibi halka açık ve kültürel bazı organizasyon tekliflerimiz hep reddedildi. Tek bir kurumun kişisel reklamasyonu için bu alanın verilmesini anlamış değiliz, bu konuyu araştıracağız ve gerekçelerini basınla paylaşacağız.
Organizasyonun yapısı gereği basına ve Didim protokolüne kapalı olması normal, kapalı aile içi bir toplantı niteliği taşıyor. Bizim için bunda ve Didim’de yapılmasında hiç sakınca yok aksine Didim için Didim’in tanıtımı için faydalı bile denilebilir.
Yüksek ses düzeyi (desibel)’nin ve bazı malzemelerin taşınmasında alanın zarar görmesi ihtimaliyle ret edilmesi bizim müracaatlarımız da kabul edip saygı duyduğumuz bir uygulamaydı. Birkaç yüz yıllık bir hamamı sular altında kalacak zarar görecek diye milyonlara para harcayarak daha uygun bir bölgeye aslına uygun olarak taşımayı düşünen Kültür Bakanlığının 3000 yıllık tarihi olan bu mabedin içinde sadece 50-60 kişilik bir guruba izin vermesini anlayabilmiş değiliz.
İki yıldır tüm Didimlilerin ve binlerde ilgili kişinin geldiği Vegan Fest gibi bir organizasyonda bu alanı kullanmayı hiç düşünmedik, böyle bir uygulamaya izin verilecekse Didim halkına mal olmuş bu tür festivallere de verilebilir.
Sonuçta farklı insanlara farklı uygulama kabul edilebilecek bir şey değildir. Dernek olarak olayın üstüne gidip bu olayın sorumlularını bulup gerekçelerini öğreneceğiz.” Dedi.
Organizasyon ge 24’te b bittikten sonra ekiplerin alanı temizlediği, çevre lokantalar ve bazı işyerinin dezenfekte edildiği de öğrenildi.


Dünyaca