Musa Dinç

Tüm Yazıları


Günlüğümden Kısa Kısa Notlar -5-

  • 11 Ocak 2019 Cuma


Musa Dinç / Sağlık İletişim uzmanı, Eğitimci- Yazar

Anadolu'nun mayası çok sağlamdır, Çanakkale ruhu her zaman mevcudiyetini korumuştur/ koruyacaktır.
*
2019 "Mustafa Kemal ATATÜRK" Yılı olsun.
*
“Sosyolojik, psikolojik ve ekonomik boyutunu düşünmeden; ülke gerçeklerini analiz etmeden üstün körü kavram karmaşası yaratarak, atılım yapmak veya sükse yapmak/ şirin gözükmek; ancak ütopyadan öteye geçmediği gibi, büyük hayal kırıklığı da kaçınılmazdır. “
*
ÖZÜ, SÖZÜ BİR...
Hayatta hiç bir zaman insan pısırık olmamalıdır; yalaka, yağcı, dalkavuk, ikiyüzlü, riyakâr, bencil, egosu tavan yapan insanlar; fosilden farkları yoktur.
İnsanoğlu doğrularından sapmamalıdır. Herkesin seni sevmesini beklemek, en büyük aptallıktır.
Lider de olsan, şampiyon da olsan; hatta peygamber de olsan seni sevmeyenin veya sana hasetlik yapacak kişi / kişiler mutlaka olacaktır.
İnsan olan, insan kimliği taşıyanın birinci görevi insancıl olmasıdır. Herkesin birbirine, duygu ve düşüncelerine saygılı olması lazım. Katılırsın veya katılmazsın. Bir insanın, diğer bir insan hakkında ön yargılı davranması; onu iyice tanımamasından kaynaklanır. O halde iyi tanımadığınız bir insanla arkadaşlık yapmanız, ne kadar sağlıklı olabilir ki!...
Tutarlı, sağduyulu, kaypaklıktan uzak; özü sözü bir olan insanın dejenere olan bir sistemde, özünü koruması büyük bir erdemdir. Tüm olumsuzluklara rağmen, hümanist tutum sergileyen yurdum / Anadolu insanlarına selam olsun.
*
Emekliyi hiç sayanı, ben de hiç sayarım!...Emekli; ülkenin yüz akıdır; kendisini bu ülkeye feda edendir.
*
Sağlam gıdaya, duygudaşlık yapacak yetkililere ve dürüstlüğe hasret kaldık.
*
Sistemle endeksli marketler ne kadar sağlıklı ve objektif denetlenebiliyor? Doğrusu çok merak ediyorum.
*Taş üstüne taş koymuyoruz, cepten yemeye devam. Sağlığımız da kamyonların üzerinde yazıldığı gibi; " Allah korusun / Maşallah!"
*
Vatandaş; huzur, mutluluk, refah, sağlık ve iyi bir yaşam standardı bekliyor iktidardan. Enflasyon tsunamisine yakalanan vatandaş aç ve mutsuz.
*
"Bir elle veriyorsun, iki elle alıyorsun; vergi indirimiyle sıfırlanıyor. "
*
Formun Üstü
"Yaşam standardı belli, insanca geçinebilecek bir gelir...
*
En nefret ettiğim şey; "siyasetçilerin seçmenleri aptal yerine koymaları, verdikleri sözde durmamaları!… "
*
Millet ileri gider hep, biz ise geri gidiyoruz; nedendir acep? Elli sene önce file ve pazar torbası revaçtaydı, yine tedavüle girdi.
*
Poşet pazarı ihaleleri pek yakında cılkı çıkacak
*
Aklıma bir şey geldi. Nasıl olsa bizde us çok: 100 tane poşet 25 krş= 25.00 TL ediyor. 1000 adet poşet ederi: 250.00 TL. Yazar / Şair arkadaşlarım kendi reklamlarını yapacak poşet bassınlar. Ücretsiz vatandaşlara versinler.
*
Bu poşet para işi çok kötü örnek. Yarın öbür gün yol üzerindeki petrol ofisleri / marketin içinden girilen tuvaletler var ya, paralı yapmazlar; ama mutlaka marketten bir şeyler alınmalı zorunluluğu getirirlerse hiç şaşırmam.
*
Formun Üstü
25 kuruşluk poşetler yüzünden marketler iflas eder. Aynen tuvalet parası gibi bir şey. En kral lokantada yemek yer, bahşiş de verir, ama tuvalet parası vermek istemez. Bu kadar basit.
*
Bence, bu poşet mayası tutmaz.
***