Musa Dinç

Tüm Yazıları


Günlüğümden Kısa Kısa Notlar- 4 -

  • 19 Aralık 2018 Çarşamba


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Eğitimci –Yazar

Tuvalet Sorunu
Şehirlerarası otogarlarda tuvalet parası peşindir. Çok sıkışmış sın, altına etmişsin; yani adamların pek umurunda değil!...
*
Yolcuların cebinde bir tuvalet parası yoksa işleri yaş, altları ıslak olmaya aday!...
*
Kapitalist sistemin buyurduğuna bakın; lokantaların içinden tuvaletlere giriş yapıyorsunuz, benzin istasyonlarında da marketin içinden tuvalete giriş yapıyorsunuz. Yani sizleri bir şeyler almaya zorluyorlar.
*
Otogarlarda tuvaletlerin paralı olması, o belediyelerin en büyük ayıbıdır.
*
Tuvaletler hem paralı, hem de çok kirli ve mikrop yuvası.
*
Hiçbir yerde olmayan uygulama Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasıdır. Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde lavabolar, WC ler ücretsizdir. Şehrim bu yüzden dünya şehri olmaya aday ve bu yüzden yaşanası bir yer.
Hüseyin Erdoğan
*
Otogarların, metroların, dinlenme tesislerinin paralı olması b.ktan para kazanılan bir ülkenin utançlarından biridir.
Kadir Dağhan
*
Üstelik büyük-küçük farkını da gözetmiyorlar.
İbrahim Oluklu
*
Her şey paraya endeksli
Eskiden beğenmediğimiz Hükumetler zamanında Köy Enstitüleri, devlet parasız yatılı okulları, bakanlık bünyesinde yüksekokullar (enstitüler) vardı. Anadolu yoksul / orta direk aile çocuklarının zeki çocukları okuma imkânına kavuşuyordu. Yukarıdan aşağıya az da olsa bir hizmet akışı vardı. Ya şimdi, her şey paralı olmuş. Camilerin tuvaletleri bile paralı olmuş. Özel okullar, özel hastaneler; tamamıyla Napolyon felsefesi, yani kapitalist sistem her alanda cuk oturmuş.
*
Ganimet Dişler
Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde öğrenci iken (1981-1982 yılları) öğrenci arkadaşlarıma şakayla karışık dişlerimi sigortalayacağı mı söylerdim. Meğerse ne kadar haklıymışım. Bir implant dişin maliyeti 4000 TL. 32x 4000= 128000 TL ediyor. Bereket versin ki bir diş yapıyorum. Allah, implant diş yaptıran emekçilerin (gariban takımı diş yaptıramayacağına göre) yardımcısı olsun. Vay be ağzımda bir servet taşıyormuşum da haberim yokmuş!
*
Cep telefonu da hayatımızın bir parçası. İletişim ağımızın aortu adeta. O da kaybolursa hayat zorlaşır.
*
Büyükşehirlerde, özellikle de gurbet ellerde günde en az on defa cüzdanımı kontrol ederim. Hani kaybedersem veya çaldırırsam diye kaygı duyarım. Empati yaparsanız, daha iyi anlarsınız beni.
*
Ulaşım/ Can Güvenliği
En güvenilir ulaşım tren idi. Son kazalardan sonra Türkiye de maalesef o da tartışılır hale geldi.
*
Eskişehir Tüyap Kitap Fuarı
11-16 Aralık 2018 tarihinde Eskişehir TÜYAP Kitap Fuarı’nda Edebiyatçılar Derneği’nin stant sorumlusu olarak görev aldım ve görkemli imza günlerim oldu. Eskişehir Ticaret Odası İlkokulu 3/ A Sınıfı öğrencileri yanıma uğradılar, ama cepler delik; parayı tüketmişler. " Çocukları seviyorum, " dedim. " o halde neden hediye etmiyorsun," dedi sevimli öğrencilerden biri. Dayanamadım hediye ettim. Ne yapalım yüreğimiz zengin!
*
Hey gidi güzel şehir Eskişehir; nerede bir üniversite öğrencisi görsem; Ali İsmail Korkmaz masumiyetini görmüş gibi olurum.
Eskişehir tam bir öğrenci kenti, bütçesine de hitap edebiliyor; paça, çorba 5 TL. Mandalina kilosu 2 TL, limonun ise 2 TL. İnsanlar birbirine çok saygılı. İlk tespitler...
Bir şehirde tramvay varsa ve faal ise; o il, gelişmiş demektir.
Bazı iller vardır ki; hayatınızda izler bırakır; ilk aşkım Eskişehirliydi. İlk üniversite m Eskişehir Anadolu Üniversitesi. Allah var, güzel şehir ve gerçekten dünya kenti.
Hocam Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, harika çalışmış, Eskişehir Tüyap Kitap Fuarı’nda imza günümü onurlandırdı. Karşılıklı kitaplarımızı imzalama jestinde bulunduk.
***