reklam alanı

Görme engelli marangozun hikayesi


Didim 1.Sanayide dükkanı olan görme engelli marangoz Salih Gönül, herkesi kendisine hayran bırakıyor. Çocukluk mesleği olan marangozlukta zorluklara meydan okuyarak mesleğini yapan Gönül, 2004 yılında iki gözümü

 Paylaş


Didim 1.Sanayide dükkanı olan görme engelli marangoz Salih Gönül, herkesi kendisine hayran bırakıyor.
Çocukluk mesleği olan marangozlukta zorluklara meydan okuyarak mesleğini yapan Gönül, 2004 yılında iki gözümü birden kaybediyor. Gözleri görmemesine rağmen mesleğine dört kolla sarılarak harikalar yaratan Gönül, karşılaştığı zorlukları çocukları sayesinde atlattığını belirtiyor.
“Gözleri gören bir insan için bile çok riskli”
Gönül “1996 yılında askerlik zamanında başlayan Behçet rahatsızlığı zamanla ilerledi. İlerleyen süreçlerde gözlerimde ara ara görme kaybı yaşadım. 2003 yılında geçirdiğim ameliyatlarla da düzelmedi. 2004 yılında ise tamamen iki gözümü de kaybettim.Marangozluk çıraklığı yaptığım ve sonrasında 1998 yılında ilk dükkanımı açtığım mesleğime günümüzde de devam ediyorum. Gözlerimi kaybettikten sonra çalışmak zorundaydım. Ekonomik olarak çok zorlanıyordum. İki tane küçük çocuğum vardı ve mecbur çalışmam gerekiyordu. Gözlerimi kaybettik sonra ilk 5 ay boyunca hiçbir şey yapamadım. Sürekli uyuyordum ve uyandığımda gözlerimin açılması, görmeyi bekliyordum. Umut ettim ama olmadı. 5 ay sonunda marangozluk işi yapan çocukluk arkadaşlarımın desteği ile çalışmaya yeniden başladım.
Bu meslek gözleri gören bir insan için bile çok riskli. Makinalar çalışırken, kesim yaparken her an dikkatli olmak lazım. Şimdi görmeyen gözlerimi çocuklarım dolduruyor. Büyük oğlumla birlikte bu dükkanda çalışıyoruz. Sadece ölçüm alırken yani metre kullanırken zorluk yaşıyorum. Ölçüm işlerinde oğlum yardımcı oluyor. Geriye kalan bütün işleri yardım almadan tek başıma yapabiliyorum. Bütün işleri, temizliği ince ayarlarına kadar kendim yapıyorum.
İnsanların engelinin olması onların işlerinin yapamayacağı anlamına gelmiyor. Bunun en büyük örneklerinden biriyim. Her ne kadar zorlansam her şeyi gözümle görmek istesem olmuyor ama başarıyorum” dedi.