Gölge Öğretmen projesi tanıtıldı


Geçtiğimiz ay, Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alan öğrencileri '' Gölge Öğretmenlik'' adlı çalışmaları ile AB projeleri kapsamında Macaristan Budapeşte'de staj yapmaya hak kazanmışl

 Paylaş


Geçtiğimiz ay, Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alan öğrencileri '' Gölge Öğretmenlik'' adlı çalışmaları ile AB projeleri kapsamında Macaristan Budapeşte'de staj yapmaya hak kazanmışlardı.

Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen gölge öğretmenlik projesinin açılış toplantısı 28 Ekim Pazartesi günü Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan bir kafede gerçekleşti.
Açılış Toplantısına İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Deveci, Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Nezir Keskin, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, Didim Yöresi Engelliler Derneği Başkanı Bedri Altıntaş ve okul öğretmenleri yöneticilerin katılımıyla gerçekleşti.
Gölge öğretmenler çocuğa eşlik edecek
Proje komisyonunda yer alan okul öğretmenleri İsmail Seçkin Üstün, Saliha Yeşil ve Özgü Şahin toplantıya katılanlara bilgi verdi. Gölge öğretmenlik hakkında bilgi veren Saliha Yeşil, AB başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde Otizm Spektrum Bozukluğu mesleğinin uzun süredir kullanılmakta olduğunu belirterek “Gölge öğretmenler, gerek kaynaştırma sınıflarında gerekse Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuğa eşlik etmekte. Farklı gelişen çocukların sınıf ortamına entegre edilebilmesi için göle öğretmenin bulunması şarttır. Gölge Öğretmenler öğrencilerin günlük rutinleri hatırlatmakta, ödev ve sorumlulukları yerine getire getirmekte, sergilemekte zorlandığı becerilerde gerekli desteği sunmakta, yol gösterip cesaret verme ve sınıf içinde sorunu çözmekte yardımcı olur” dedi.
“Önemli kazanımlar elde edecek”
Etkinliğe katılan İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz “Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu projeyi ticari olarak değil bilimsel olarak yaklaşmış. Tecrübe kelimesini sürekli söylüyoruz. Tecrübe karşılık görerek olur. Öğrencilerimizin yurt dışında yapacakları stajda önemli bir adımdır. Gittikleri yerde bu eğitimi alarak, staj yaparak önemli kazanımlar elde edecek” dedi.

Geçtiğ