Ferhan Ercan

Tüm Yazıları


Göçün düşündürdükleri

  • 05 Ocak 2019 Cumartesi


Geleceği gören ve değerli şeyleri olanlar(değerli varlıklar ve kariyer sahipleri) onları korumak için güvenli alanlara “göç” etmeyi yeğlemektedirler. Son belirlemede devlet sermayedarların hizmetindedir. Buna karşın sermayedarların bir kısmı bulunduğu yerden(varlıkları kazandığı) ayrılma kararı almaktalar. Devletin niteliklerinde değişikliklerin olduğu ve yeni egemenlerin yapıya egemen oldukları ileri sürülebilir. Yeni egemenlerin oluşturulma süreci burjuvazinin gözleri önünde gerçekleştirildi. Bu gelişmelere ses çıkarmayanlar şimdi kişisel çıkarları için ülkelerini terk etmektedirler. Oysa bu antidemokratik gelişmelere tepki göstererek engelleyebilirlerdi. Aynı aymazlığı yapan öteki kesimde ordudur. Ordu başlangıcından beri solu düşman saydı ve sınırsız olanaklarıyla onları yok etti. Önce 1971 darbesi, sonra da 1980 darbesi bu amaçla gerçekleştirildi.
Cumhuriyetin yok edilebilmesi için öncelikle ordunun ve gençliğin devre dışı bırakılması gerekirdi ve bu yapıldı. Yetmez amacı liboşlar üzerlerine düşeni yaptılar. Hani derler ya; “Batan gemiyi önce fareler terk eder!” 2016 ile 2017 yılları arasında 12 bin dolar milyoneri varlıklarını dışarı aktarmışlar. Bu gelişmeler nedeniyle ülkenin kaybının 220 milyar dolar olduğu ileri sürülmektedir. Sadece TUBİTAK ve ASELSAN’dan yüzün üzerine mühendis Hollanda’ya göçmüştür. Bilgili ve yetenekli insanlarımız ülkelerini terk ediyor ise, bu konuda oturup düşünmek gerekir. Ülkenin kan kaybına seyirci kalmamak gerekir.
Göçe ilişkin haberler dış basında yer almıştır:
“Amerikan New York Times gazetesi, rekor rakamlara ulaşan “Türkiye’den yurt dışına göç” konusu ile ilgili bir haber yaptı. Gazete, göçe başlıca nedenler olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösterdi.
“Erdoğan’ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, kitleler halinde ülkeyi terk ediyor” başlığı ile yayımlanan haberde, ülkeden ayrılanların profillerine dikkat çekildi.”(BİRGÜN,04.01.2019)
“Eğer tarihte, ülkelerin yaşadığı önemli yıkımlara bakılırsa, bu yıkımların öncesinde varlıklı insanların o ülkeden göç ettiği görülür”(BİRGÜN)
Gazete varlık göçüne örnek olarak da Yıldız Holding’i örnek gösteriyor. Hisselerini yurt dışında devrediyor(!) Sabancıların Malta vatandaşlığına geçtiği basında yer alan haberlerden.Son olarak yapılan bir araştırmadan söz edilmektedir. Ulaşılan bulgular inananların sayısında ki azalma ve ateistler ve deistlerin sayısında artış olduğu görülmektedir.
Kendileri ne düşündüklerini bildikleri için, kendileri gibi olanların neler düşündüklerini bizden daha iyi bilirler. Oysa bu ülkenin yurtseverleri onlar gibi düşünmemektedirler. Bu insanlar hem ülke hem de insanlık için değerli ve yararlı olanlardır. Bu gibi düşünen nitelikli insanları ülkelerinden kaçmak zorunda bırakmak kendi bindikleri dalı kesmektir ve kendi sonlarını hazırlamaktır!
Direşken bir öykü tutunur dallara,
Bir yüreğe konar kuş uçumu sevda.
Halaya durur şafak soluklu güller,
Ve açılır akşamsefasına gülümsemeler!