Ergun Korkmaz

Tüm Yazıları


Gereksiz, ama mecburi bir yazı

  • 07 Ağustos 2018 Salı


SES gazetesi Didim muhabiri Hüseyin Çalışkan benim hakkımda yazdığı habere cevabımdır.“Köşe yazarının yalanını 'Koçak' ortaya çıkardı” diye başlık atmış.
SES gazetesi Didim muhabiri Hüseyin Çalışkan “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'nda İlçe Başkanı Nurettin Koçak'ın, "Balat Mahallesinde oy satın almışlar" iddialarının SADECE gazetemizde yayımlanmasının ardından bu haber ilçede büyük SES getirmiş ve siyasi tartışmaları da körüklemişti.” diye haber devam ediyor. Sanırsın ki Didim’de bilmeyen, duyulmayan bir konuyu ortaya çıkarmış da, Didim’de gündem oluşturmuş. Acar Muhabir olarak, Nurettin Koçak’ın söylediklerinin anlamını sadece kendi anlamış, diğerleri salak anlamamış da, gündemi oluşturduğunu sanıyor. Toplantıdan sonrası Nurettin Koçak’ı eleştiren çok kişi oldu. Ben CHP’li olarak yazma gereği duymadım. Bu da benim tercihin seni ilgilendirmez.
Acar muhabir : “Haberimiz o kadar SES getirmiş ki ilçedeki mahalli gazetelerin biri bizim gazetemizi "KAYNAK" gösterip kullanmış fakat haberimiz ve haberi sunuş şeklimiz eleştirilmiş!!! Eleştirilere kapımız her zaman açık ama doğrusunu da anlatmak bizim görevimiz…” demiş. Ben “Yapılan haber başından sonuna kadar doğru.” diye yazdım. İnternetteki yazıya inanmayan, yazının orjinali gazetede bakabilirsiniz. Ama acar muhabir yazımı tam okumadığından, ya da neresiyle okumuşsa “Köşe yazarının yalanını 'Koçak' ortaya çıkardı” diye haberine başlık atmış. Ben zaten Nurettin Koçak’ın yaptığının yanlış olduğunu yazdım ve söylediğinin yanlış olduğunu yazdım. Yalan nerede? Didim CHP İlçe başkanı Nurettin Koçak önce, Acar muhabirin kendisini düşürdüğü durumdan nasıl çıkacak onu düşünsün. Siyaset yaptığı sürede her zaman bu konu gündeme gelecektir. Benin yanlışım, çok uzun olan konuşmalar sonucunda söylenen sözün basına kapalı bölümde konuşulduğu sandım. Aslında teyidini Nurettin Koçak’dan almam gerekiyordu ama. Gazetemizin muhabirinden teyit aldım. O da benim gibi bildiğinden bir iletişim yanlışlığı oldu, gazetecilikte olur böyle işler. Ben yanlışımı kabul ediyorum. 22 yıllık gazeteciğim bu ikinci oldu. İhşallah üçüncüsü olmaz da kendini bilmezlerin diline düşmeyiz. Ben, bu mesleğe başladığımdan beri gazeteden kaç tane muhabir, grafiker geldi geçti sayısını say say bitiremem. Ben, çalıştığı gazetenin haberini ve fotoğraflarını başka bir gazeteye ücret karşılığı habersiz satan gazeteci gördüm. Ben, Hiç bir dini bayramda çalışmadım, çalışanlarımı da çalıştırmadım. Ama yaptığı uygunsuz işten dolayı işten çıkarıldı diye, terbiyesizlik ve gözü para bürüdüğünden, Bayram tatillerinde çalışmadığını bildiği halde, çalıştığını iddia edip mahkemeye şikayet eden gazete çalışanı gördüm. Ben, Çalıştığı gazeteden rapor alıp, hasta olduğunu idida edip, raporluyken başka bir basın kuruluşuna haber yapan gazeteci gördüm. Ben, Başka bir yerde çalış(k)an muhabiri ayartıp, kadrosuna alıp, çok SES getiren gazeteler gördüm. Bir oda başkanının danışmalığını yaparken, karşı tarafa muh(a)birlik yapanları gördüm. İki karşı görüşlü siyasi partinin kuyruklarını birbirine deydirmeden işini gören gazeteciler gördüm. Yani 30 senedir esnaflık, 22 senedir gazetecilik yaparım çok şeyler gördüm ama, bu seviyede olanını ilk defa gördüm. Acar muhabir haberinin sonun da dediği gibi. “Neyse çok da uzatmayalım, ne demişler anlayan anladı!!!!!”
Acar muhabir : “bize etikten bahseden köşe yazarı ilk olarak gazetemize sataşmış. Bize de şunu sormak düşüyor: 'Tüm konuşmaları dinledin de, İlçe Başkanının Balat halkını zan altında bırakacak o iddiası neden köşe yazdığın gazetede haber olarak yer almadı?’” diyor
Bazı muhabirlerin, siyasi görüşü hava durumuna göre değişir ama. Benim CHP’li olduğumu unutmuş galiba. Niye yazmadın? diye soruyor. Sen AK Parti İlçe başkanının söylediklerinin kaç tanesini yazdın yada yazabiliyorsun? Sayın Acar muhabir, etik dışı yaptığı çok işler olduğundan unutmuşdur, bir tanesini hatırlatayım. Acar muhabirin gazetemizden işine son verildikten sonra. AK Parti başkanı Cenk Ünlü. Belediye meclisi çatı sorunu ile ilgili partisinde bir açıklama yaptı. AK Parti’de yapılan bir toplantıda, gazetemizin muhabirinin Cenk Ünlü’ye sorduğu soru neticesinde. Cenk Ünlü “Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası Yetersiz!” cevap sonrasında. AK PARTİ BAŞKANI GÖREVE ÇAĞIRDI başlığı altında biz haber yaptık. Sen çok etik ve her konuşmanda ben bilirim edasıyla koşuşan gazetecisin, niye haber yapmadın? Üstüne üstlük de, bu haberin doğru olup olmadığını soran Ömer Vela’ya, telefonda böyle bir şey yok diyerek, yalan söyleyip niye terbiyesizlik yapmadın mı? Sorulan soruya Cenk Ünlü’den önce, Acar muhabir kendisi cevap vermeye çalışıyor, bire bir işin içinde. bilgisi olduğu halde “böyle bir şey olmadı” diyebiliyor. Mavi Didim Gazetesini yaptığı haberi yalancı duruma düşürmek, Acar muhabire göre etik. Gazetecilik etiğinin seviyesini sıfırın altına düşüren birinin. Etik kelimesini kullanmasını garipsedim. Senin yalanının yüzünden bir aydan fazla Ömer abiyle kırgınlık yaşadık. Didim’de etik kelimesini en son kullanacak kişinin sen olduğun için. Her halde bu yazıyı, gazetenin merkezinde birileri yazıp servis etti diye düşünüyorum. Acar muhabir haberinin sonun da dediği gibi. “Neyse çok da uzatmayalım, ne demişler anlayan anladı!!!!!”

Acar muhabir : Belediye Başkanı A. Deniz Atabay'la ilgili iddialarını neye göre yazmış? diyor. Sayın Acar muhabir : Sen kimsin de bana soruyorsun. Deniz Atabay soramıyor da sana mı kaldı, yalakalığı? Belediyenin basın bölümünden dışarı çıkmadığın için, kendini basın danışmadı mı sandın? Ya da Deniz Atabay sana bir şekilde danışmanlık ücretimi ödüyor da böyle sorma gereği duyuyorsun? Dün, AK Parti ilçe başkanına sorulan soruya, Acar muhabir cevap veriyor du. Bu gün Acar muhabir, Didim Belediye Başkanı adına bize soru sorup, cevap bekliyor. Acar muhabir : Köşe yazarının bir diğer iddiası da Gazetemiz, CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu yerden yere vuruyormuş? diyor.
Sayın Acar muhabir, çalıştığın gazetenin haberlerini nerenle okuyorsun? Ses gazetesinin CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na yaptığı muhalefeti. AK Partiye yapacak. Sen AK Parti’nin kapısından içeri giremezsin.
Sayın Acar muhabir söyle diyebilir? “Ses gazetesinin CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na muhalefet yapıyorsa, ben nasıl oluyor da, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay'ın hala dibindeyin” derse hak veririm. Oda Didim’deki CHP’li ve CHP’li geçinenlerin ayıbıdır. Konu fazla uzadı, yazımı Acar muhabirin kullandığı son sözle bitireyim. “Ne demişler anlayan anladı!!!!!”
Not : Böyle gereksiz birileri için cevap vermek zorunda kaldığım için ve okuyucularımdan özür dileri.