Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Genç Girişimci Passion Hair Club İşletmecisi Özkan Ergücü

  • 28 Haziran 2018 Perşembe


Didim’e 2012 yılında yerleşerek burada yaklaşık olarak 7 senedir hizmet veren genç girişimci Özkan Ergücü ile Didim’in sorunları ve esnafın çektiği sıkıntılar üzerine kısa bir hasbihal yaptık, Aydın Köşk ilçesinde doğan esnafımız amcasının yanında çıraklık dönemini attıktan sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bir hayat serüveni yaşayarak, Didim’e yerleşiyor 5 sene başkalarının yanında çalışıp, kendi işinin patronu olmaya karar vermesinin ardından 2017 yılında PASSİON HAİR CLUB isimli işletmesini açarak sanatını sürdürüyor.

Saç kesmek, sakal tıraşı yapmak onun için vazgeçilmez bir iş, mesleği ile bütünleşerek, yaptığı işi sanat olarak gören Ergücü açtığı mekanda hem erkek berberliği hem de kadın kuaförlüğü yaparak iki işi bir arada yürütüyor…
Bu İşi Neden Tercih Ettiniz?
İlköğretimimi tamamladığımda okulumda sayılı zeki öğrenciler arasında olmama rağmen malesef ki 90'lı yılların başında gördüğüm ve bire bir şahit olduğum üniversite mezunlarının iş bulamama sorunundan kaynaklı olarak okumamayı tercih ederek, meslek sahibi olup kendi paramı kazanma düşüncesiyle hareket ederek 1993 yılında amcamın yanında erkek berberliğine başladım. Çıraklıkm ve kalfalık dönemi bittiğinde askerlik görevi için 17 ay mesleğime ara verdim. Askerden dönünce 2 sene daha başkasının yanında usta olarak çalıştım sonra kendi iş yerimi açtım 2010 yılında kriz ile birlikte kapattım. 2 buçuk sene sonrasında bir arkadaşın tavsiyesi ile ilk kez 2012 yılında Didim'e geldim. Didim'de 5 sene bir arkadaşın yanında çevre edinince artık kendi işimin başına geçmemin zamanı geldiğini düşünüp 15 Nisan 2017 tarihinde Passion Hair Club isimli mekanımı açtım.
Didim'de Esnaf Olmak Sizce Bir Avantaj mıdır?
Didim'de esnaf olmak çok zor gerçekten, nedeni ise sezonun kısa süreli olması maalesef yetkililer yıllardır bu sorunu bir türlü çözemediler.
Peki Bundan Sonra Ne Olur Sizce Bu Sorunlar Çözülür mü?
Umutluyuz, Oda başkanlarımız değişti ve şuanda gözle görülebilir şekilde değişimin olduğunu fark edebiliyoruz, belediye ile Esnaf Odası kol kola verirse bu sorunu çözer bence Esnaf Odası'nın attığı adımları ilçenin geleceği için çok olumlu buluyorum. Turizmin gelişim göstermesi için niye Antalya'daki spor kulüplerine benzer yapılar burada da olmasın ki buranın güzel havası ve sahil ile koyları Antalya'da yoktur bence.
Didim'de Esnafların Çoğu Eleman sıkıntısı Çekiyor Sizin de Böyle Bir sıkıntınız Var mı?
Evet biz de aynı sorunu yaşıyoruz. Sezonun kısa sürmesinden dolayı özellikle bizim sektör için söylüyorum bunu eleman ve usta bulma konusunda çok zorlanıyoruz. Herkes Bodrum, Marmaris, Kuşadası Fethiye gibi sezonu uzun yerleri tercih ediyor.
Mesleğinizin Sevmediğiniz Tarafları Neler?
Bizim mesleğimiz hijyen ve sağlıkla yakından ilgili olduğu için standartlara fazlasıyla uyduğuma inanıyorum, bunun yanında standartlara uymayıp fiyat düşüren de oluyor bu bizi ister istemez müşteri ile karşı karşıya getiriyor. Bizim mesleğin en çok da şikayetçi olduğum yönü bu.
Bu İşe Yeni Başlayacaklar için Ne Gibi Önerilerde Bulunuyorsunuz?
Bu işe yeni başlayacaklar için söyleyecek hiçbir şeyim yok, çünkü yeni başlayan elemanımız yok, bulamıyoruz . Galiba bizler türümüzün son örnekleriyiz. (gülümsüyor)