Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Geleceğin sandıkta

  • 23 Mart 2019 Cumartesi


Herkes ayrı telden çalıyor. Elimi şakağıma koyarak rahmetli babamın bana verdiği nasihatleri düşünüyorum. Ne güzel şeyleri öğretmişti bana. Onun işten geldiği saatlerde bazı günler çoktan uyumuş olurdum. Sabah uyandığımda yine göremediğimden anneme sorardım babam nerede diye. O zamanlar anlayamazdım beş kuruşun neden arandığını ama şimdi o günler aklıma geldikçe helal para kazanmanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Birilerinin hakkını cebinden almamanın ne olduğunu, devletin cebinden almanın yanlışlığını işte o zamanlarda öğrendim. Annem bana babamın geceden bu yana henüz gelmediğini söylediğinde, neden sabahlara kadar işinin başında kaldığını işten gelince kendisinden öğrenmiştim. “Oğlum kasamız tutmadı. Bel kuruşu bir türlü bulamadık. Onu aradık sabaha kadar.” İşte devletin beş kuruşu bile onu aramanın güzelliğini ben kavrayarak babamın geleneğini sürdürdüm. Çocuklarım da benden gördükleri gibiler.

Ben araştırmayı çok seven biriyim. Son yılların çok konuşulan sözü aklıma geldi hemen. Helal gıda mesela. Günümüzde ise seçim arifesine gelindiğinde söylenen buna benzer sözcük. Onun da adını siyasetçilerin bazıları koymuşlar. Helal oy diye. Helal kelimesinin kesin anlamı aynen şu şekilde yazılıyor. “Dinsel yönden yasaklanmamış olan. Dinin kurallarına göre aykırı olmayan. Dince izin verilen.” Bize öğretilenin içinde oy konusu hiç geçmiyordu. Nereden çıktı diyeceksiniz. Boş verin gitsin. Birileri adına dini kullanmak bence haramdır. Din kişilerin özelidir. Önemli olan asıl konu, insanların , garibanın haklarının korunmasıdır helal konusu.
Esas helal nedir biliyor musunuz? Önümüzde birkaç gün kalan seçim zamanını vicdanınla değerlendirmendir işin gerçek helal yönü. Halkının, geleceğinin, torunlarının sevgi ile yaşatmaya çalıştığın yakınlarının geleceğinin garantiye alınmasıdır işin asıl helal yönü. Bunun için yapman gereken asıl konu, seçim sabahı hür iraden ile sandığa giderek, geleceğin için, vatanın için, torunların için, vicdanen rahat edeceğin her şey için oyunu kullanmalısın. Hangisine kullanman gerektiği beni değil, kimseyi asla ilgilendirmiyor. Seni rencide etmeyen, senin geleceğini düşünen, senin torunlarına iyi bir gelecek sağlayan çalışmalar ile sana faydalı olan, senin ailene bakmak için ortak paydada kazancının eşit olarak sağlamanın yardımcısı olan, kazancının bedelini tam vereceğine inandığın, ekmeğin için ektiğin toprağındaki mahsulünü pazarda satmayı garanti eden birine çıkıp aslanlar gibi oyunu atmalısın. Bu senin doğal hakkın.