Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Geleceğimizin güvencesi gençler

  • 21 Nisan 2018 Cumartesi


Ülkemiz için çok önemli bir gündeyiz. Yıllar önce yaşanan milli mücadelemizin simgesi olan 23 Nisan tarihi, dünyada eşi benzeri olmayan kutlamaya dönüşerek, bu ülkenin kaderinin çocuklar tarafından çizileceğinin örneğini vermiştir. Bu bayram bu nedenle çok önemlidir. İşgal altındaki ülkemizin düşman orduları tarafından kuşatılmasına karşın yapılan mücadele, 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve arkadaşları tarafından başlatılmıştır. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan toplantılar sonucunda işgal altına alınan yurdumuzun kurtarılması için kararlar alınmıştır.

Yurdumuzun dört bir yanı çok uluslu devletlerce kuşatılan bu bağımlılık, daha sonra tam bağımsızlığa dönüşen bir ülke olarak adını Türkiye Cumhuriyeti olarak yazdırmış ve dünya ülkelerine bu onurlu mücadelesini kabul ettirmiştir. 23 Nisan 1920 tarihinde ilk meclis oluşturularak, ülkenin dört bir yanından gelen vatan severler ile meclis toplanmış ve küllerinden yeniden doğan bu ülke için çok önemli kararlar alınmıştır.
Kurtuluş savaşımız 30 Ağustos 1922 tarihinde başarıyla sonuçlanarak, zaferle neticelenmiştir. Bu utkunun ardından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle halk iktidarı kabul edilerek, parlamenter rejim olan yönetim şekli yaşamaya başlamıştır ve ilelebet yaşayacaktır.
23 Nisan Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bir bayramdır. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet meclisinin açıldığı gündür. Bu nedenle bu bayramın önemi de oldukça büyüktür. Cumhuriyetin simgesi olan bu gün, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilerek, bayram olarak kutlanması sağlanmıştır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adıyla yaşayan bu bayram, hiçbir dünya ülkesinde eşi olmayan bir kutlama zinciridir. Bu zincir kurulduğundan beri oluşan ve her yıl zincire bir ilave yapılarak ilerleyen sonsuz bir halkadır.
Yarının büyükleri ve ülkenin geleceği olarak görülen çocuklarımızın bu bayramı, çok sayıda ülkelerden gelen çocukların katılımıyla dünya kardeşliğini simgelemektedir. Bu bayramın nasıl bir coşku sağladığını iyi anlamanın yolu ise, Osmanlı döneminde yaşanan emperyalist kuşatmaların sonucunda ülkemizin yaşanmaz bir hale gelmesinin sonuçlarını iyi bilmek gerekir. Başlatılan kurtuluş mücadelesinden öncesi tamamen bir kabus gibi ülkemizin üstüne oturmuş yaşam biçimiydi. Başta İngilizlerin İstanbul ve ege deki topraklarımız üzerindeki hakimiyetleri, Anadolu’nun bir çok yerinde Fransız, İtalyan ve Ermeni kuşatması, Doğu Karadeniz’de Rusların baskıları sonucunda ülkemizin dört bir yanı sarılmıştı. Ege İngilizlerin desteği ile Yunanlılar tarafından işgal altındaydı. Buna karşılık olarak Osmanlı hanedanı, ülkesinden ziyade kendi çıkarlarını düşünerek, İngilizler ve diğerleriyle işbirliği yaparak ülkeyi zora sokmayı başarmışlardır. Ülkenin kurtuluşu ise bir mucizeye bağlıydı. Bu mucize sonunda gerçekleşti ve Türkiye Cumhuriyeti adı ile tam bağımsızlığını ilan etti. Şimdi ise her yıl 23 Nisanlarda kutlanan bu bağımsızlık, arkadan gelen genç neslin güvencesi ile ilelebet yaşayacaktır. Ne mutlu Türküm diyene. Bayramınız kutlu olsun.