Gaziler Günü Programı Belli Oldu


Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bugün gaziler günü olarak kutlanma

 Paylaş


Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bugün gaziler günü olarak kutlanmaktadır.

Türk Vatanı ve devletinin bölünmez bütünlüğü, milletin bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan ve bu uğurda gazi olanları hatırlamak için ilan edilen Gaziler Günü Didim programı belli Oldu.
Başbakanlığın 24 Ağustos 2004 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre kutlanan Gaziler Günü için Didim Kaymakamlığı resmi kurum kuruluşlar ve Sivil Toplum kuruluşlarına programın detaylarını paylaştı.
19 Eylül 2018 Çarşamba günü kutlanacak olan Gaziler günü sabah saat 9,30’da Didim Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayacak.
Didim Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelengi konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal marşı okunacak.
Didim Anadolu Lisesi öğretmeni Murat Bekler’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından tören tamamlanacak. Tören günü tün resmi daireler ve askeri birlikler Türk bayrakları ve Atatürk Posterleriyle süslenecek.
Gaziler günü kutlamaları daha sonra Muharip Gaziler Derneği Didim Şubesinde devam edecek. Dernek Başkanı Sefer Kara: “ Atatürk’e Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanının verilmesi günü dolayısıyla ilan edilen 19 Eylül gaziler gününden gurur duyduklarını Atatürk’ün askeri şahsiyeti ve devlet adamlığındaki başarısı ile aynı günde anılmak bizlere onur ve guru veriyor. Ne mutlu Atatürk gibi bir komutanımız var” dedi.
Başkan Sefer Kara 19 Eylül günü dernek binasında da şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri ile Didim’in askeri ve mülki erkanı ile bir araya geleceklerini. Kendilerini bu günde yalnız bırakamayan Didimlilere yemek ikramında bulunacaklarını da söyledi.

Sakarya,