Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Gaziantepli Mehmet Efendi işletme sahibi, Mehmet Yağcı

  • 11 Haziran 2018 Pazartesi


Bayram sofralarının vazgeçilmez lezzeti baklavanın ustası Gaziantepli Mehmet Efendi işletmesine sahip Mehmet Yağcı’yı ziyaret ettik Gaziantep doğumlu olan Yağcı baklavanın diyarı Gaziantep’te bu işe başlamış yaklaşık olarak 8 sene burada hizmet verdikten sonra Bursa’ya taşınan esnafımız burada da pastaneci olmasının yanı sıra uluslararası ticaret ve fuarcılık da yaparak ticarette büyük yollar katetmiş. 2006’dan sonra da Didim’e yerleşen Yağcı 12 yıldır burada işini bütün zorluklara rağmen devam ettiriyor.
Baklava denilince serbest çağrışımla birlikte aklımıza Antep şehrimiz de gelir aynı zamanda. En güzeltatlı mekanlarınaözellikle baklavacılara ev sahipliği yapan bu şehrin baklavalarına Didim’de de ulaşmak mümkün, bütün yörelerin damak tadını da mutfağına taşıyan Mehmet Yağcı Cumhuriyet Mahallesi, Güllü Dam Caddesi’nde vatandaşlara hizmet veriyor.
Bu işe Nasıl Giriştiniz?
İlk olarak baklavayı Gaziantep’ten getirerek başladık, sonra burada üretmeye devam ettik. Didim’de bu konuda bir eksiklik vardı; ancak şuanda ayağı düştü, çünkü fırınlarda var marketlerde var iş potansiyeli düştü tabi bu hepimize yansıdı.
Marketlerde Ya da Fırınlarda Satılması Size Büyük Bir Engel Teşkil Ediyor Mu?
Bizim açımızdan çok büyük bir engel artık pastanenin bir özelliği kalmadı. Marketlerde artık poğaça var, baklava var. Bir tek yaş pastayı koymamışlar, bizim iş gücümüz bu şekilde düştü. Didim’de iş potansiyeli bir hayli düşük zaten, beklentim fazla olmadığı için ve çok büyük bir maddi sıkıntı yaşamadığımdan işteletiyorum ben de.
Sizin Ürettiğiniz Baklava Yöresel mi?
Biz burada Gaziantep ile Ege yöresi arasında bir üretim yapıyoruz. Antep’te kullanılan sade yağ, biz ona sade yağ deriz o koyun yağıdır, bu yağ buradaki insanlara ağır geliyor. Burada o lezzet oturmadı. Buranın insanı cevizli ve hafif tereyağı ile yapılmış baklava istiyor. O tarzda bir üretimimiz var; ancak Antep’ten de sade yağlı baklava getiriyoruz. Bunun haricinde hayrat organizasyonu yapıyoruz, burada yalnızca lokma biliniyor halbuki hayrat lokmadan ibaret değil. Biz yöremizde lahmacun dağıtırız, ekmek dağıtırız, su dağıtırız, şerbet dağıtırız, tulumba dağıtırız bunların hepsi de sevap kazanmak için yapılır.
Çarşı Merkezinden Uzak Bir Yerde Mekan Açmışsınız Neden Böyle Bir şey Terci Ettiniz?
Birincisi çarşıda dükkan kiraları çok pahalı, 2’incisi artık Didim büyüdü belli bir müşteri portfeyi varsa, müşteri gelip buyuyor zaten benim de müşteri sıkıntım yok onun için de ben nerdeysem müşteri bulmak istiyorsa buluyor. O konuda sıkıntımız yok.
Sizce Didim’de Esnaf hakları Korunuyor Mu?
Didim’de yaşam kolay, ticaret çok zor ve ekonomi çok kötü bununla ilgili daha önce bizim çalışmalarımız da oldu. Ben kendim bu konuda önderlikte yaptım. Kooperatif kurmuştum Didim çarşı toplu iş yeri diye tabi başarılı olamadı bazı nedenlerden dolayı vazgeçtik. Didim’in şuanda kış ekonomisi yok burada kışın ticaret ve para girdisi çok kötü buranın iki tane ana unsuru var birisi turizm diğeri de turizme bağlı inşaat bu da bir noktadan sonra biter bitiyor da zaten, üretim de yok bir zeytin hesabı var; ancak o da tutarlı değil, acilen buranın kış ticaretine dönmesi lazım. Bu sporla ilgili olabilir sağlıkla ilgili olabilir. Burayla ilgili benim başka çalışmalarım oldu. Valiz ticareti başlatmak istedim buradan Yunan adalarına bununla ilgili bakanlıkla yazışmalarım da oldu; ancak kısır kaldı hükümetin siyasi görüşü ile buranın siyasi görüşü farklı olduğu için. Şimdi iki odamızın başkanı değişti bunların belediye ile uyumlu çalışması halinde Didim’de bazı şeyler çok hızlı gelişir, bu zamana kadar uyumlu değildi bir iki sıkıntılı dönem de yaşadık neticede buranın bir atılım yapması lazım. Ekim ayında belki bir toplantı yapabiliriz Didim ticaret platformu var bu üç kurumu bir birine yanaştırmamız lazım, yurtdışından buraya belli grupların akışını yapmamız lazım. Onun için de altyapı ve Didim’in en büyük sorunlarından bir tanesi olan otopark krizinin giderilmesi lazım.
İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir Size Yetiyor Mu?
Alında biz millet menfaatine çalışıyoruz, büyük bir beklentimiz de yok çok büyük bir gelirimiz de yok; ama bu çalışmayacağımız anlamına gelmez.

Belediyenin Hizmetlerini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Belediyemiz bir gayret, bir uğraşı içinde; ancak eksiklikler de var belediyenin girdisi az olduğu için çıktısı da az oluyor otomatikmen; ama bizim o eksiklikleri halletmemiz lazım bizim acilen çarşıya ve otoparka ihtiyacımız var bu konu da belediye esnaf Odası ve Ticaret Odası’nın bir araya geli birliktelik oluşturması lazım. Biz buraya esnaf olarak iyi bir çarşı ve iyi bir otopark yapabiliriz. Kendileri para koymasın sadece yer versinler bu bizim için yeterli.
Didim’de Esnaf Olduğunuz Süre Boyunca Esnaflara Yönelik Yapılan En Güzel Uygulama Sizce Nedir?
Hiçbir şey görmedim.
İşinizin sevdiğiniz ve Sevmediğiniz Tarafları Nelerdir?
Ben uluslararası ticaretçi bir insanım, benim işim ticaret, yenilikçi ve girişimci biriyim sevdiğim tarafları var işimin şimdi başlatmış olduğumuz hayrat ve ikram organizasyonu hayrat yapanla hayır alan arasında köprü görevi görüyorum bu bana haz veriyor. Sevdiğim tarafı bu sevmediğim çok tarafı da var, ara eleman sıkıntım var usta sıkıntım var bunun gibi şeyler de sevilmeyen tarafları tabi.
Didim’de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
Buradaki gazeteler bir kar marjı ile değil bir amatör ruh ile çalışıyorlar, onlar da bizim gibi geçimini sağlamaya çalışıyor herkes büyük bir hevesle koşturuyor, olay bu.