Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Gazetemiz Köşe Yazarı Sayın Musa Dinç İle Söyleşi

  • 11 Ağustos 2018 Cumartesi


“Toplumun tabanından geliyor Musa Dinç. Konuları da, konularının özüyle çakışan biçimide, üslubu ve dili de tabandan geliyor. Onun üslubu kadar yaşama, olaylara bakışı da özgün. Anlatımı net ve iğneli. Bütün öykülerinde gülümsetip, düşündüren bir hava var. Yazarımızın Diyarbakır’ın yazın ve düşün yönünden de verimli toprağından geldiği belli. Konularıyla anlayışıyla halka dayanan Musa Dinç, bence mizah edebiyatımızın sayılı yazarları arasındadır. “ Mahmut Makal
Yazarımızın Biyografisi: Musa DİNÇ
07.01.1960 tarihinde Diyarbakır / Çınar -Aşağı konak Köyü’nde doğdu.
1982 yılında Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Sağlık Memurluğu Bölümünü, 1986 yılında Anadolu Üniversitesi / İş İdaresi Bölümü, 1992 yılında Ankara Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü Toplum Sağlığı Bölümü’nü birincilikle bitirdi.
1987–1988 yılları arasında 199. Dönem olarak askerliğini Tank Asteğmen olarak Kırklareli / Lüleburgaz’da ifa etti. Siirt / Kurtalan ve Diyarbakır’da sağlık memurluğu; yanı sıra Artvin-Ardanuç, Manisa / Turgutlu, Akhisar ve Diyarbakır –Yenişehir 70.Yıl Sağlık Meslek Liseleri’nde meslek dersleri öğretmenliği ve idarecilik yaptı.2000–2008 yılları arasında Diclem Sahaf Yayıncılık ve Editörlük hizmetlerinde bulundu.2010 yılında İnönü Üniversitesi Malatya Sağlık Bilimleri Fakültesi /Sağlık Eğitimi Lisans programından mezun olarak Sağlık Eğitimcisi oldu. 2017 yılında Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Hizmetlerinde İletişim alanında Yüksek Lisans yaparak, Sağlık İletişim Uzmanı oldu.
Aykırı sanat, Amida, Öğretmen Dünyası, Kavram Karmaşa, Hazan, Yaşam Yolu, Mut/Çıtlık, Siya, Fırt, Gırgır, Popüler ESMER Kültür Dergisi, T.Y.S Güzel Yazılar, Ardanuç’a Bakış, Artvin Serhat, Yeni Akhisar’ın Sesi, Dicle Güneş, Yeni Yurt, Olay, Objektif, Yeni Alanya, Kulilk, Gerçemek, Diyarbakır Kültür Sanat Bülteni, Ekin Sanat, Deliler Teknesi, SarmalÇevrim, Güncel Sanat, Aydın Efesi, Şarlo, FIRT aylık mizah dergileri gibi ve gazetelerde şiir, öykü ve makaleleri yayımlandı.
Türkiye Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, BESAM ve Uluslararası PEN Türkiye Yazarlar Derneği üyesi, Ünlü mizah GIRGIR Dergisi’nin de eski köşe yazarıdır.
2015 yılında emekli oldu, sonra Muğla Özel Yücelen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni olarak, bir yıl görev yaptı. Aydın / Didim’e yerleşti, aktif olarak yazarlığını sürdürmektedir. İki yıl önce Mavi Didim Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı, halen burada köşe yazarlığı devam ediyor. 2011 ve 2012 yıllarında Orhan Kemal Öykü Ödülü Yarışmasında Seçici Kurul’da görev aldı. 2011 yılında Kaygısız Abdal Öykü Ödülü yarışmasında Jüri üyesi oldu.
Ödülleri: *Türkiye Sağlık Meslek Liseleri Öğretmenler Arası Makale Yarışması’nda birincilik ödülü.* Aykırı Sanat / kültür, edebiyat, sanat dergisi; “Beri Gel Alanya” öyküsüyle ‘Özendirme Öykü Ödülü.’ *“ Dayımla Hoşbeş” öyküsüyle 8. Alanya Kaygısız Abdal, ‘Kızıl Kule Öykü ödülü.’
Yayımlanmış yapıtları: 1.Şöhretli Eşek Arıları 2.Acıkan Karıncalar 3.Tipten Tipe 4. Gül ve Düşün5.Efendiler Köyü 6.Garip Hallerimiz7.Dinç Kafadan /Düşündüren Sözler 8.Yalnızım /şiir 9.Sur Dibi (Denemeler, Fıkralar, Söyleşiler) 10.DinçKafa’dan Yorumlarıyla/Taşıt Edebiyatı 11.Arkadaşım Ninem Adaşım Dedem 12.Cemilo / Roman 13. Suçsuz / Kara mizah öyküleri 14.Bal Tadında Masallar 15.Bir Daha Asla / Mizah öykü seçkisi
Musa Dinç denilince akla mizah geliyor. Neden mizah?
Gülmek; bütün insanların doğal yeteneğidir. Dilleri ve renkleri ayrı insan toplumundaki ortak davranışlardan biri de gülmektir. Gülmenin zıddı bilindiği gibi üzülmek, kederlenmek ve ağlamaktır. Üzüntülerimiz, ruhsal sıkıntılarımız, olumsuz yönde etkiler bizi. Neşelerimiz, sevinçlerimiz, gülüşlerimiz, esprilerimiz; yaşantımızı canlandırır. Bizleri hayata bağlar. Bu nedenle gülmek, ruhsal yapımızın en hoş davranışıdır. Gülmek için sebep gereklidir. Söylenen, okunan, gülmeceler gülmek için hazır neden sayılır.
Mizah yazmanın diğer kitapları yazmaktan zor olduğunu biliyoruz. Mizah yazarken konu bulmakta zorlanıyor musunuz?
Genelde ne denli evrensel olursa olsun bir mizah öyküsü üretildiği toplumun ulusal öğelerini içerir, içermek zorundadır. Çünkü doğduğu toplumu anlatmak, ona tanıklık etmekle yükümlüdür. Bu tanıklık, edilgin bir işlev değil, tam tersine toplumu değiştirme dinamiği içeren bir eylemdir. Konu bulmakta zorlanmıyorum.
Yazarken ne tür kriterlere dikkat ediyorsunuz?
Toplumsal, çağdaş, güncel olmasına dikkat ederim ve mutlaka her öykümün sonunda taşı gediğine koymayı bilirim.
İyi bir yazarı tarif edebilir misiniz?
İyi bir yazar; öncelikle çok iyi bir okuyucu ve dinleyici olmalı, gezmeli ve gözlem yeteneğini iyi kullanmalı; ayrıca iyi bir iletişim uzmanı ve sosyolog olmalıdır.
Sizce başarı nedir?
Düşünürüm, inanırım, hayal ederim, cesaretle girişirim ve başarırım.
Yazmak hayatınıza alışılmışın dışında bir heyecan getiriyor mu?
Yazmak benim için bir tutku. Yazmadan edemiyorum, yazınca rahatlıyorum.
Altınkum Yazarlar Festivaline katılıyor musunuz?
Geçen yıl 13. Yazarlar Festivali düzenlenmişti. Festival tarihleri dışında konuk yazarlar adı altında Didim’de yaşayanlar, yazlığı olanlar veya Didim’de tatil yapan yazarlar katılmıştı. Ben de konuk yazarlarla beraber iştirak etmiştim, ayrıca Ramazan Bayramı 2. Günü’nde saygıdeğer dostum ve Altınkum Yazarlar Festivali’nde sembolleşen rahmetli Muzaffer İzgü ile beraber, yansıra Sayın Atilla Yaşrin, Sayın Hüsnü Sönmezer ve Sayın Özgür Sevgili ile birlikte imza günümüz olmuştu.
14. Altınkum Yazarlar Festivali’nde ben de olacağım. 15 Ağustos 2018 tarihinde tüm dostlarımı, sevenlerimi ve özellikle mizahı seven okur kitlesini imza günüme davet ediyorum.
Altınkum Yazarlar Festivali hakkında ne düşünüyorsunuz?
Altınkum Yazarlar Festivali Didim’in yüz akıdır, Didim için bir çekim merkezidir. Altınkum Yazarlar Festivalini bugünlere taşıyan Sayın Hayri Kandemir’in çabaları elbette yadsınamaz, ancak daha ileri seviyelere taşınabilir; kurumsal bir kimlik ve uluslararası bir nitelik kazandırılabilir. Dikkat ediyorum, festivale katılanların veya çağrılan yazarların salt çoğunluğu hemen hemen aynı isimler. Bir kere bu tabunun kırılması gerekir. Festival tüm yazarlara açık olmalıdır. Festival için düzenlenen mekân ve stant kapasitesi pekâlâ büyütülebilir. Altınkum Yazarlar Festivali için bir komite oluşturulabilir. Festival Komitesi tarafından organize edilirse, daha sağlıklı işlevsel hale getirilebilir.
Sanat Sokağı için yazar arkadaşlarınızla çabaladığınız duyduk, bunun hakkında ne söylemek istersiniz.
Didim’in bir Sanat Sokağı’na ihtiyacı vardır. Bu görev Didim Belediyesine düşmektedir. Didim’de bu potansiyel mevcuttur ve her zaman vardır. Sanatın her dalında faaliyetler sergilenebilir. Bunun için de, bir sokağın düzenlenmesi ve çok iyi bir şekilde dizayn edilmesi gerekir. Zanaat sergileyenler bir hayli çok, bir de sanat sergilense hiç fena olmaz. Edebiyat, müzik, tiyatro, resim, heykeltraş vb. neden olmasın.
Yanılmıyorsam bir ödül aldınız. Ne ödülüydü?
8. “Dayımla Hoşbeş öykümle” Güncel Sanat Dergisi / Kaygısız Abdal Kızıl Kule Öykü ödülü aldım.
Üzerinde çalışmış olduğunuz yeni bir kitap çalışmanız var mı? Evet vardır. Yeni bir mizah öykü dosyam basılmaya hazır, ayrıca gündeme dair bir deneme dosyası üzerinde çalışıyorum. Kitapların adlarını söylemeyeyim, sürpriz olsun.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Bir şey değil.