gazeteciler, Gazeteciler gününde etkinlik düzenledi


Didim Gazeteciler Cemiyeti ve Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bahri Yaba "Yerel basın halkın sesi olmalıdır. Demokrasi, adalet ve özgür basın herkese lazımr" derken.Di

 Paylaş


Didim Gazeteciler Cemiyeti ve Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti

Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bahri Yaba "Yerel basın halkın sesi olmalıdır. Demokrasi, adalet ve özgür basın herkese lazımr" derken.

Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Korkmaz, "Daha fazla gazete okunmasını sosyal bir sorumluluk olarak görmeye devam edeceğiz" dedi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için açıklama yapan iki cemiyet başkanı da basının sorunlarına dikkat çekti.

Bu yıl ortak kutlama programı hazırladıklarını söyleyen Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Yaba, "Son iki yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar yerel gazetelerimizi kapanmanın eşiğine getirdi ve hatta Türkiye genelinde son iki yılda 200'den fazla gazete kapandı. Birçok meslektaşımız da işsiz kaldı.Kutladığımız günün adı çalışan gazeteciler ancak TÜİK'in 2018 işgücü istatistiklerine göre işsizlikte en yüksek ikinci oran da gazeteci-likte. Resmi verilere göre her dört gazeteciden biri işsiz. 2019 yılında işsiz gazetecilere 3 bin meslektaşımız daha eklendi. İşsizliğin ve vasıfsızlığın arttığı gazetecilik mesleği tüm zorluklara rağmen ayakta kalmalı, halkın sesi olmaya devam etmelidir. Demokrasi, adalet ve özgür basın herkese lazımdır" dedi.
Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Korkmaz, gazetecilik mesleğinin daha iyi koşullara ulaşması için mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayıp, gazetecilerin fedakarlık yaparak mesleklerini sürdürmeye çalıştıklarını belirterek, "Türk basınının önemli bir mihenk taşı olan Aydın basınının çok değerli temsilcileri. Çabalarınızı, ne kadar büyük fedakarlıklarla mesleğinizi sürdürme gayreti içerisinde olduğunuzu çok iyi biliyor ve sizleri gururla takip ediyoruz.
Bu çabalarınızın karşılığını hak ettiğiniz şekilde almanız için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu konudaki en büyük dayanağımız sizlerin mesleklerine olan bağlılığı ve sevdasıdır" dedi. Gerek basın meslek yasasının, gerekse internet yasasının bir an önce çıkarılması konusunda çabaların devam ettiğini söyleyen Korkmaz, "Meslek içi eğitim çalışmalarıyla hep daha iyiyi hedeflemeye devam edeceğiz.
Her geçen gün değişen ve gelişen teknolojiye uyum göstererek bu alanda da var olma çabası veren meslektaşlarımızın emeklerinin karşılığını almaları konusunda da çalışmalarımız sürecek" diye konuştu.