Gastronomi Turizmde Didim’e Değer Katar


“Gastronomi turistleri, normal turistten bir buçuk kat daha fazla harcıyor” Didim’de önümüzdeki yıl yapılacak olan fuarların programlaması yapılırken, İzmir’de Kâtip Çelebi Üniversitesi, Turizm Fakültesi taraf

 Paylaş


“Gastronomi turistleri, normal turistten bir buçuk kat daha fazla harcıyor”
Didim’de önümüzdeki yıl yapılacak olan fuarların programlaması yapılırken, İzmir’de Kâtip Çelebi Üniversitesi, Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen “Buğday ve Uygarlık” seminerinde turizmcilerin farklı bakış açılarına sahip olmalarını tavsiye edildi.
“Petrolü kontrol ederseniz ülkeleri, gıdayı kontrol ederseniz halkları yönetirsiniz”
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Ahmet Uhri katılımcılara buğdayın tarihsel süreci hakkında sunum yaptı ve “Petrolü kontrol ederseniz ülkeleri, gıdayı kontrol ederseniz halkları yönetirsiniz” dedi.
“Gastronomi turistleri, normal turistten bir buçuk kat daha fazla harcıyor”
İKÇÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Akbaba ise buğdayın arkeolojik ve gastronomik gelişimi ile ilgili araştırmalarıyla bilimsel dünyaya katkı sunan Dr.Öğretim Üyesi Uhri’ye teşekkür etti. Ülkemizin gastronomi açısından eşsiz zenginlerle sahip olduğunu kaydeden Dekan Prof.Dr. Akbaba, “Pişirme yöntemleri ve malzeme çeşitliliğiyle coğrafyamızın gastronomik zenginliği dünyaca kabul edilen bir gerçek. Bu turizmimiz açısından oldukça önemli bir değer. Yabancı turistlerin Türkiye'de tatil yapma motivasyonlarının başında, ülkemizin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ülkemizin binlerce yıllık geleneklerden beslenen mutfak kültürü ve zenginliği geliyor. Dünyanın bildiği bu zenginliği yeteri kadar kullanıyor muyuz? Yerel tat arayışındaki gastronomi turistlerinin, normal turistten bir buçuk kat daha fazla harcama yaptığını gösteren araştırmalar, bizim bu zenginliğimizi ülkemizin katma değerine katkı sunmak için daha fazla kullanmamız gerektiğini gösteriyor.” dedi.
Dekan Atillla Akbaba’nın bu tespitleri üzerine Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz’de bir açıklama yaptı.
Bizler bu konunun bizzat yaşayarak görenlerindeniz. Didim’de geleneksel hale gelen ve bu yıl uluslararası yapılması planlanan Vegan festivalimizin tanıtımını iyi yapmamız lazım. Bizler katıldğımız fuarlarda yaptığımız görüşmelerde bunu ön plana çıkarmaya gayret ediyoruz. Yine Didim Belediyesi ve DİTAB koordinesinde yayınlanan Mübadil Lezzetler kitabını da mutlaka götürerek ilçemizdeki insanların beslenme alışkanlıkları hakkında bilgiler vererek bu lezzetleri tada bilmenin yolunun da Didim’e gelmek olduğunu anlatıyoruz.
Turizme hizmet veren işletmelerde Fast Food beslenme yerine menülerini bu kitapta derlenen yemekleri eklemesini istiyoruz. Yıldızlı otellerimizde ya da günü birlik hizmet veren pansiyonlarda Didim’e has bazı lezzetlerin bulunması lazım.
Gastronomi turizmi dünyada yükselen bir turizm trendi. Bizim bunu yakalamamız ve çeşitliliğimizi artırmamız gerektiğine inanıyorum. Böylece mevsimine göre buluna bilen bazı yiyeceklerin 4 mevsim boyunca Didim’e ilginin artmasına sebep olabileceğini biliyoruz” dedi.