Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Fırsatçılara çok dikkat

  • 25 Mart 2020 Çarşamba


Fırsatçılar çoğaldı. Önlemleri nasıl alınır bilemem ama, bu fırsat düşkünleri bunu hep yapıyor. Yılların verdiği dürüst olmayan bir davranış şekli bunun adı. Daha önceleri karalamıştım. Okuyanlar anımsayacaktır. 1999 Marmara depreminde, yolun kapanması ve yoğunluğu nedeniyle ekmeğin beş liradan satıldığını biliyorum. Deprem sonrasında, çocuklarını ve ev halkını korumak için çadır yapma amaçlı naylon satıcıları naylonun metresini % 500 arttırarak halka sattığını biliyoruz. Sadece bununla da kalmıyor. Evinde ihtiyacı olmadığı halde dağıtılan katalitik sobasından yardım kuruluşlarından alarak evine en az üç tane götüren kişileri gördü bu gözler. Evi depremden hasar alan ve bu nedenle kendisi korkudan oturamayanlar, kalıcı konutlara veya bir yakınının tarlasına villayı kondurup, hasarlı evini süsleyip, boyayıp ev arayanlara kiraya veren, öğrenciler için yurt yapan kişiler gördük.

Gelelim dünyayı sarsan Korona Virüsüne. Binlerce insanın ölümüne şu ana kadar neden olan bu salgın hastalıktan neredeyse dünya ülkelerinin büyük bölümü sıkıntı yaşamaktadır. Konuyu kaleme aldığım saatlerde, güvenlik güçleri tarafından haber olarak aktarılan uyarıyı duydum ve çok sevindim. Yine bu güzel insanımızı fırsatçılıkla soymaya kalkan hırsızların yeni yöntemleri ile kendilerini sağlık bakanlığı personeli gibi tanıtarak hırsızlığa kalkışmış.
İstanbul’dan arayan bir dostum, kapının zili çalındığını ve kapıdaki kişilerin korona virüsü için tarama yapılacağını söylemiştir. Kapıyı açmamış ve böyle bir taramayı kabul etmediğini belirtmiştir. Hemen Sağlık Bakanlığının telefon hattı olan 184’ü arayarak durumu bildirmiştir. Daha sonra kendisine dönen yetkililer, konunun vahametini söylemişlerdir. Kapıları çalan ve tarama yapılacağını söyleyenler aslında hırsız oldukları ve sprey ile ev sahibini bayıltarak evlerini soyduklarını söylemişlerdir. Böyle bir duruma düşmemek adına lütfen bilgili olmanız gerekmektedir. Kolonyanın bedeli bu güne kadar satışının parasal bazda en yüksek seviyesini yaşıyoruz. Basit bir maske yüksek fiyatlarda satılıyor. Bu işte yıllarımı veren bir kişi olarak böyle bir fiyata satılmasına şaşkınım. Kim bilir daha hangi konularda böyle fırsatçıları göreceğiz merak ediyorum.