Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Faydalanmacı Siyaset

  • 26 Haziran 2018 Salı


İkisi de sıradan yurttaş
Biri MHP’li, diğeri Ecevitçi olarak bilinir.
Seçimde partili sandık kurulu üyesi olarak görev aldılar; biri MHP’den, diğeri AKP’den.
İkisi de Erdoğan’a oy verdiler.
Ortak paydaları, siyasetten bireysel bir fayda beklentisi içine girmeleri
Önceleri siyaseti-ülkenin genel çıkarlarıyla bağdaşsın bağdaşmasın- bireysel çıkarı doğrultusunda kullanmak elitlerin tekelindeydi. “Ticaret-siyaset” alanı belirli zümrelerce gerçekleştiriliyordu.
İlkin Erbakan’ın partisi seçim süreçlerinde tencere/tava dağıtarak bir ilki başlatmış oldu. Diğer partiler bunu “ti”ye aladursun, çaldıkları kapıda; “Sizin dağıtacak bir şeyiniz yok mu?” talebiyle karşılaşıyorlardı.
Şakayla karışık bu tavır, Erbakan’ın talebeleriyle ciddiye dönüştü. Makarna-kömür dağıtımı bir devlet politikasına dönüştü.
Artık damaklara tat yapışmıştı. Siyasetten-özellikle seçim süreçlerinde- yurttaşların küçük beklentileri önüne geçilemez bir olguya dönüştü; “küçük” insanlar seçimleri ‘domuzdan bir kıl koparmak’ anlayışında bir fırsata dönüştürdüler.
Alan razı satan razıydı, artık. Bu bağlamda İnce’nin “beraber üretelim beraber paylaşalım” teklifi havada kaldı; Erdoğan’ın “çay-kek” projesi ciddiye alındı. Küçümsemek yanıltıcıdır; faydalanmacı yaklaşım içinde olan milyonlarca insanımız vardır.
Demokrasi eğitimli toplumların yakışığıdır. Yurttaşlar, dünya ve ülke gerçekleri doğrultusunda sağlıklı bilgilerle donatılmıyorsa; “namusum” dediği oyunu küçük ve gündelik çıkarlar için kullanıyorsa demokrasi dediğimiz nazenin, ya davulcuya varacaktır, ya zurnacıya…