Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Fatura vatandaşa çıktı

  • 30 Haziran 2019 Pazar


Bereket vere de 31 Martta yapılan mahalli idareler seçimini genel olarak yenilemedik. Böyle olsaydı kesin en az bir ay kimseye maaş falan yoktu. Yazımı karalamadan önce şöyle bir medyaya göz gezdirdim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tutun partinin ileri gelenlerine hatta muhalif basına bile yenilginin bedelini yükleyenler oldu. Aslında iyi bir göz ile bakarsanız, bu seçimin kaybedeni halkın ta kendisidir. Kazanan ise demokrasi.

Halkın kendisi dediğimde beni yanlış anlayarak kınayacaklara şimdiden peşin olarak söyleyeyim. Halk kaybetti derken, halk ekonomisini kaybetti. İki ay aradan sonra iptal olan sadece İstanbul seçiminin bedeli ve bir önceki payından düşen büyük miktar halkın kendisine çıktığından haberiniz var mı? Beyler, para bu, torba değil. Bu seçimlerin küçüğünden büyüğüne kadar öpücükle değil, para harcanarak yapılıyor. Bu paralar, biz seçim yaparken ABD kasasından çıkmıyor. Bunun bedeli kuruşu kuruşuna hepimizin cebinden çıkıyor.
Önümüzde Temmuz ayının gelmesine çok az zaman kaldı. Hatırlatayım istedim. Temmuz’da herkesin merakla beklediği emeklilerin zamları var. Bu alınacak zammın ne kadar olduğunu tahmin eden var mı bilemem ama, % 5’i pek geçeceğini sanmıyorum. Gerçi o para birkaç güne kadar zaten eriyip gidecektir. Sebebi açık ve net. Geçen hafta ortasında yakıta, çaya ve şekere zam geldi. Hem de öyle böyle değil. El yakan, cep yakan cinsten. Onunla bitti sanmayın. Elektrik can alıcı bir şeklide cebe vurgunu yaptı. Sonuç ne olacak diye şaşırmayın. Cebinizden verdiğiniz parayı Temmuz ayından sonra kaşıkla geri alamayacaksınız.
Devletin istatistik kurumu kalkıp da bir de buna rağmen enflasyon oranı düşük derse, vay halimize. Diyeceği de zaten bundan farklı olmayacaktır. Kasa tamtakır durumda olduğunu koklayarak ben hissediyorum. Sizi bilemem.
Seçimlerin yenilenmesinde harcanan paraların yerine konması gerekiyor. Bu bütçe hepimizin bütçesi. Cebimizden çıkan bütçe. Şayet yeşil sermayeden bir giriş olup da bizim haberimiz yoksa, veya seçim için değil de özel işlere harcanıyorsa diyecek sözüm yok. Kaldı ki, devletin bir hizmet kurumu olan belediyelerin kasaları bazı vakıflara aktarıldığında temiz bazı vakıflar ortaya çıkıyorsa o zaman işler sarpa sarıyor durumundadır. Bütçenin tamamının götürüsü de halkın malıdır unutmayalım.