Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Evlendirme daireleri Tüike bağlanmalıdır

  • 11 Ocak 2020 Cumartesi


Çocukluğumda komşumuzun oğlu için kız isteme merasiminde bulunmuştum. Evden çıkarken de annem kat kat tembih etmişti. “Bak orada Kemal abine kız isteyeceğiz. Sakın yanımdan ayrılma. Uslu dur.” Kızın evine gidildiğinde, kızın ailesinin ilk sorduğu soru hala aklımda. “Oğlumuz ne iş yapıyor?” Anlayacağınız işsiz birine asla kız verilmezdi. İş deyince öyle sağda solda çalışan için de şöyle bir düşünülürdü. İllaki devlet memuru olacak. Devlet memuru olacak hatta parası özelden az bile olabilir. Önemli olan devlet dairesinde görev alması. İkincisi daha da önemliydi. “Bu çocuğumuz askerliğini yaptı mı?” Yapmadıysa zaten sittinsene o kızı almaya şansı yoktur.

Şimdi işe bile gerek yok. İşsiz olsan bile evlenmek zorunlu hale gelebilir yakında. Hatta bunun için KHK yani kanun hükmünde kararname çıkarılarak, gençlerin buluğ çağına girer girmez evlenmesi zorunludur şartı getirilebilir. Artık ben her şeyden korkmaya başladım. Neden diye soracaksınız şimdi. Torunlar altı yaşındalar. Ya yaş sınırı altıya düşerse yandık ki ne yandık.
Memleketin nüfusu yaklaşık 82 milyon olduğu söyleniyor. Tüik her seferinde enflasyonun düştüğünü söyleyecek değil ya. Bu sefer de nüfusumuzun 82 milyonu aştığını söyleyecek elbette. Peki bu nüfusumuz böyle niye arttı diye düşünmeye devam ededurun. Asıl konu ortada. Dışarıdan gelip bizden fazla vatandaş olan insanlarla ülkemiz halkı neredeyse azınlık hale getirilecek. Bu vesileyle işsizlik artması dışında, boşta kalan iş yeri de ortadan yavaş yavaş yok oluyor. Peki bu gençler neye dayanarak evlenecekler merak konusu. Yani evlenince ne yiyip ne içecekler?
Yakında ben yeni kanunlar çıkmasını bekliyorum. Mesela, 12 yaşında evlenecek bir genç için elektrik %50 indirimli, temel gıda maddeleri ile beyaz eşyalardan alınan KDV oranları iptal olacak, maaşlarına %50 ilave edilecek, iş bulunacak. Hatta, işe alan işverene evlenme yardımı olarak her işçi başına işe alma pirimi olarak ellişer bin lira ödenecek denebilir. Bence daha güzeli, zorunlu olarak yatak odalarına kamera konularak, bekarlar tespit edilmeli, bekar kalanlar sorgusuz sualsiz ilk celsede Silivri zindanlarına atılarak çürümeye terk edilmelidir. Verilen sayı olan üç rakamını tutturamayanları vatandaşlıktan çıkarılarak, yerine dışarıdan vatandaş alınmalı ve nüfusumuz korunmalıdır. Hatta bu böyle olmayacak. Evlileri boşayıp yeniden evlendirelim ki, bu şekilde gençleri daha fazla teşvik etmiş oluruz. Haydi başarılar.