Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Esnaf Köşesi

  • 30 Mayıs 2018 Çarşamba


Didim’de yaklaşık 22 yıldan beri aydınlatma sistemlerindeki profesyonellik anlayışı ile hizmet veren Engin Elektrik işletmesine sahip, eşi Sibel Kaya ile beraber faaliyet gösteren Erkan Kaya’yı ziyaret ettik. Kaya kardeşleri ile beraber iş hayatına atılmış, belli bir zaman sonra onlardan ayrılıp eşi ile beraber eğitimini aldığı mesleği devam ettirmekten vazgeçmemiş. Yeni Mahalle 823. Sokakta yer alan esnafımız Elektrik Teknikerliği bölümünden mezun olup, aynı zamanda bir önceki dönem Esnaf ve sanatkarlar Odası denetim kurulu başkanlığını yapmış.
Erkan Kaya bütün işlerin üstesinden bilgi ve beceri ile gelinebileceğine inanarak eğitimin önemini sürekli vurgulayan, teknoloji ve aydınlatma teknolojileri konularına hakim işinin ehli bir insan…

Bu Mesleği Neden Tercih Ettiniz?
Abim elektrik mühendisi onun izinden gideyim dedim. Beraber çalışırız, beraber bir şeyler yaparız diye, bir de kardeşim var inşaat teknikeri 3 ortak başladık, onlar sonradan bıraktılar bana kaldı. Ben devam ediyorum şimdi.
Mesleğinizi İcraa etmekten Mutlu musunuz?
Mutluyum, mutlu olmasaydım bırakırdım herhalde, sürekli gelişen bir teknoloji aslında; ama burada önümüz tıkalı pek bir şey yapamıyoruz. Elektrik müteahitlerin bakış açısına bağlı olarak gelişiyor, İzmir, Ankara gibi bir şehirde olsaydık değerimizi görecektik.
Sizce Didim’de Esnaf Hakları Korunuyor mu?
Bu çok geniş bir konu, ben 12 sene boyunca Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın denetim kurulu başkanlığını yaptım. Son dönemde kaybettik seçimi başka arkadaşlar geçti. Tabiki oda başkanları mümkün olduğunca korumaya çalışıyor; ama odalarda yaptırım gücü yok, kaçağı göçeği yakaladığın zaman herhangi bir cezai işlem yapamıyorsun, burada en önemli faktör belediye belediyenin yaptırım gücü var, sıkı bir denetim uygularsa belediye kaçağın önüne geçebilir. Kişiye açma ruhsatını belediye verir, belediye kontrolünü sürekli ve düzgün yaparsa mümkün olduğu kadar engelleyebilir. Uzun zamandır yoktu yine kaldırımlarda türedi seyyar satıcılar. Oda başkanları geçerken seyyar satıcılara el sallayarak hayırlı işler diyerek geçiyor. Onların da elinde sihirli bir değnek yok şak diye dokunupta bir şeyleri engelleyebilsin kaçağı engellemek yine vatandaşa düşüyor.
Peki Sizin Zamanınızdaki Esnaf Odası İle Bugünkü Esnaf Odasını Karşılaştırırsak Ne Gibi Farklar Görürüz?
Arkadaşlar geleli 4 ay oldu onları eleştirmek çok da mantıklı değil. Biz dernek kurduk yapılan seçimlerden sonra 10 arkadaş toplandık Didim Esnaf ve Sanatkarlar Derneği diye, o dernekle yine esnafa yönelik çalışmalarımız var. Siyasi partilere destek olacağımız söylentileri çıktı. Biz hiçbir partinin adamı değiliz. Esnaf yöneticilerinin hiçbir zaman siyasi parti içerisinde yer almaması lazım. Kendi kafasında bir ideoloji olur muhakkak; ama gidip de hiçbir zaman kimseye etki etmemesi lazım. Bizim yönetimimiz zamanında her esnaf kuruluşunun birer tane de meslek komitesi üyeleri vardı. Böyle olunca normalde 9-10 varken, komiteyle beraber 25-30 kişiye çıkıyorduk, daha fazla esnafa ulaşma şansımız vardı.
Şuanki Yönetimde Öyle Bir Şey Yok Mu?
Duymadım hiç, belki çalışmaları vardır, yapmışlar mı yapmamışlar mı bilmiyorum. İnşallah bizden daha başarılı olurlar yapacakları her şey yine bizim faydamıza olacaktır. Biz her zaman arkalarındayız dernek olarak da yanlarındayız.
Yaptığınız İşe Göre Elde Ettiğiniz Gelirin Yeterli Olduğunu Düşünüyor Musunuz?
Hayır, eğitim şart diyarlar ya evet eğitim şart. Sadece elektrik konusunda değil, bütün mesleklerde daha fazla bilgiye, beceriye ihtiyaç var. Ben 1986-1996 döneminde bu işi Kuşadası ve Söke’de yaptım bu işi o zaman başkasının yanında çalışıyordum. Biz o zaman bayındırlığın fiyat birimi üzerinden fiyat veriyorduk, projeyi alıyorduk elimize ona göre bir fiyat çıkarıyorduk; ama buraya geldik burada öyle bir şey yok, projeyi daha görmeden bir daireyi kaça yaparsın diyorlar, bir daireyi kaça yaparsın diye bir şey yoktur, hangi malzemeye göre fiyat istiyorsun veya dairende istediğin şeyler sadece proje bazında mı kalacak, bunları bilmen gerekiyor, bunları anlatmak gerekiyor vatandaşa, bayındırlık birim fiyatları üzerinden yapılırsa burada hepimiz kazanırız.
İşinizin En Sevdiğiniz Tarafı Nedir ?
Teknolojiye ayak uydurabiliyorsam, yenilikleri getirebiliyorsam en sevdiğim yer o.
Didim’de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
Gazetelerin bağımsız olması gerekiyor, borazancılık yapmak, taraf tutmak, yandaş olmak bence hiç iyi bir şey değil.
Müşteri ile Esnaf Arasındaki Diyalog Nasıl Olmalıdır Sizce?
Onda da eğitim şart, müşteri mutlaka istediği şeyi seçecek; ama teknik konuları da satıcıya veya işi yapan kişiye bırakırlarsa çok daha güzel olur.
Didim’de Esnaf Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Buranın turizm kenti olduğu söyleniyor; ama bence çok da turizm kenti değil, yaz geldi hala bütün mekanlar boş, burada fabrika yok, yüksekokul yok olsaydı en az 1000 üniversiteli öğrenci sokağa çıkardı ve halk ile esnafa bir getirisi olurdu. Biz sadece burada mayıs, haziran, temmuz olursa ağustos aylarında turizm sezonunu bekliyoruz. Turizm sezonu bana ne katıyor? Burada yazlığı olan turistler geldiğinde 1 aylık bir hareket katıyor bana, bunun haricinde bana bir şey katmıyor.
Didim Belediyesinin Hizmetlerinden Memnun Musunuz?
Belediye son iki yılda atağa geçti, hem kültürel hem de çevre anlamında hızlandı çalışmaları, bu seneki etkinlikleri ile zirve yaptı. Onlar da güzel bir ivme yakaladı. Ama biz esnaf olduğumuz için aynı noktaya geliyoruz. Denetimlerin artması lazım, zabıtalar geçtiğinde seyyar esnafları gördükleri yerde cezai işlem yapıp kaldırması lazım bence.