Ergun Korkmaz

Tüm Yazıları


Eski başkan s.çtı. Yeni başkan sıvadı.

  • 31 Temmuz 2018 Salı


Didim CHP, 27 Temmuz 2018 günü ilçe danışma kurulunu gerçekleştirdi. Danışma kurulunda İlçe Başkanı Nurettin Koçak’ın açılış konuşmasından sonra, basına kapalı yapıldı. Yani basına kapalı yapılan bölümde konuşulanlar, gazeteciler için haber yapılmaması gerektiğini anlatmaya gelir. Basına kapalı olduğu halde. Ses Gazetesi Didim’deki muhabiri olan kişi haber yaptı. Ne kadar gazetecilik etiğine ve ahlakına yakışır sizler karar verin. İlçe Başkanı Nurettin Koçak'ın "; "Mahalle mahalle baz alırsak bizim genelde Yalıköy ve Denizköy'de malum olarak çalışma yapmamız ve hizmetlerinde gitmesine rağmen sayın İnce'ye Yalıköy'de 100 kusur bize ise 59 oy çıktı. Denizköy'de ise oyumuz 66 çıktı. Bunun yanı sıra Balat mahallesinde ise netice CHP 243, AKP ise 281 oy almış ve önde çıkmış. Balat'ta neler oluyor diye Kadın kolları başkanımla araştırma için gittik. Bunlar mazeret değil; Sandıkta sorun yok görevliler başında; yalnız kulaklarımızla duyduk; 50 TL'ye oy satın almışlar...” diye devam ediyor. Yani Balatlıların yaptığı yanlış, kendininkinin doğru olduğunu savundu.
Danışma toplantısında bende oradaydım. Yapılan haber başından sonuna kadar doğru. Burada sorun olan, bana göre basına kapalı yapılan (Ofthe record) bölümde konuşulanları haber yapmak gazetecilik terbiyesine yakışmıyor.
SES Gazetesi, her sayısında Özlem Çerçioğlu’nu yerden yere vuruyor. Ama ne hikmetse, CHP’li Didim Belediye Başkanı A. Deniz ATABAY bu gazeteye reklam vermek için yarışıyor. Durum böyle olunca. A. Deniz ATABAY ile SES Gazetesinin arasındaki alış verişe bakınca, ister istemez, Didim’deki CHP’liler, Bu haberi A. Deniz ATABAY yaptırdığı görüşünde olanlar var. Ben pek ihtimal vermiyorum ama. Siyasette her şey mübah olduğundan, A. Deniz ATABAY fantazi yapmış olabilir mi?
Neyse gelelim konunun özüne.
“50 TL'ye oy satın almışlar...” Bu şekilde konuşmak, hiç bir siyasetçiye yakışmaz. Böyle siyaset de olamaz. CHP Balat’ta önceden birinci partiydi, geçtiğimiz seçimde ikinci oldu. Önümüzdeki yerel seçimle de bu kafayla üçüncü parti olacağı kesin.
AK Parti, Balat’ta niye birinci olduğunu merak edenlere anlatayım.
Yaklaşık bir yıl önce Balat köylülerinin kiraladığı tarlaların ecrimisil sorunu vardı. Kiralama yapmayanların tahliyesi isteniyordu. Arkeolojik Sit vardı, Doğal Sit vardı köylü tarlasına kesik yapamıyordu. Bu aşamada Balatlılara kimse sahip çıkmadı. Hızır gibi yetişen bir tek (Eski Akyeniköy Belediye Başkanı) YILMAZ ÖZ oldu. Balat köylüsünün devletten kiraladığı yerlerin ecrimisil ücretlerini çok yüksek çıkaran Didim Ticaret Odası Emlak Komisyonu üyeleri ve buna uyan Mal Müdürlüğü sayesinde Balatlılar zor durumda kaldı. Söke’de 40 olan değer, Balat’ta 140 TL. olmuştu. Verilen süre bitmiş ya sözleşmeyi imzalayacaklar, yada kişi başı 1.500 Tl. verip avukat tutup, mahkemeye itiraz edeceklerdir. Balatlı köylü toplantıda “Ben yüzüğümü, hanımın bileziklerini bozup o yeri adam ettim. benim oradan başka bir şeyim yok” diyordu. Balat’lıyı yanlız bırakmayan sahip çıkan YILMAZ ÖZ sayesinde oldu ne olduysa. Yılmaz ÖZ, Süleyman SEMERCİ ve Muhtar Halil Öztürk’le birlikte Aydın’a gidip siyasilerle ve Daire Müdürleriyle görüşüp, Köylünün sorunu çözdü, problemi ortadan kaldırdı. Yani AK Partili Yılmaz ÖZ’ün sayesinde oylar AK Partiye geçti. Öyle 50 TL. ye oy satıldı safsatasını ancak kendin söyler, kendin dinlersin. Yetmez kendinle birlikte partinide rezil edersin. Balatlı köylüler ecrimisil sorunu yaşarken, CHP eski İlçe Başkanı Gökmen KARATAŞ, koltuğunun altındaki dosyalarla Didim Belediyesinde özel işlerini halletmekten, vatandaşın işine sıra gelmediğini Didim’de herkes biliyor.
CHP’nin İlçe başkan Nurettin KOÇAK’ın bu olup bitenlerden haberi olmadığına eminim. Balat köyünde olup bitenden bilgisi yok ama, fikir yürüyüyor. Nurettin KOÇAK’ın hatası bu. Bilip bilmeden en kısa yoldan köylüleri suçlatarak, zeytinyağ gibi suyun üstüne çıkmakla siyaset yaptığını sanıyor. İlçe Başkanı olarak sen 30-50 TL.ye kahvaltı yaparsın. Köylü 5 öğün yemek yer. Sen meyhanede bir gecede 1.500 TL. hesap ödersin.
Köylü bu parayı bulut avukata veremez. Seçimden seçime köylüyü adam yerine koymaya, köylünün sorunlarına uzak durmakla siyaset yapılmaz. Oy kaybına uğrayınca onu bunu suçlamakla siyaset yapılmaz.
Başarısızlıklarını birilerine yüklemekle siyaset yapılmaz.
“50 TL.ye oy satıldı” demek. Çok ucuz ve seviyesiz siyasetten başka bir şey değildir. Bundan sonra Balat’a ne yüzle gidip oy isteyeceksiniz çok merak ediyorum?
Balat Muhtarı Muh­tar Halil Öz­türk “HİÇ KİMSE BALATLININ OY’UNU ŞEREFİN İ SATIN ALAMAZ” demekle doğru söylüyor.
En kısa zamanda Nurettin Koçak yönetim kurulunu toplayıp, Balat’a özür dilemeye gitmesi gerekir. Ya da, daha fazla CHP’yi rezil etmeden, gereğini yapması gerekir.
Yazacak çok şey var ama, daha fazla konu kaşımamak gerektiği düşüncesindeyim. CHP kimsenin bilgisizliği ve ukalalığından dolayı bu duruma düşmemesi gerektiği düşüncesi ile birlikte. Bir an önce sorumlular hakkında da gereğini de yapmak gerekir düşüncesindeyim.
Muharem İnce geçtiğimiz seçimlerde “Bir çivi, bir nalı. Bir nal bir atı. Bir at, bir komutanı. Bir komutan, Ülkeyi kurtarır.” diyordu.
Nurettin KOÇAK ,Gökmen KARATAŞ ve A. Deniz ATABAY, İl Yöneticisi Okan KILIÇ bakın. Yılmaz ÖZ ne yapmış? Anladınız mı?
Neyse konu fazla uzadı, benden bu kadar. sizler KAVALA meyhanesinde konuyu halledersiniz....