Erul “Odalarımız Ahilik Sonucu Ortaya Çıkmıştır”


Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Şerif Erul, bugün var olan odalar ile meslek örgütlerinin ‘Ahilik’ sonucu ortaya çıktığını bildirdi. Erul Ahiler’in ülkede yararlı işlere yöneldiğine dikkat çekerek ort

 Paylaş


Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Şerif Erul, bugün var olan odalar ile meslek örgütlerinin ‘Ahilik’ sonucu ortaya çıktığını bildirdi. Erul Ahiler’in ülkede yararlı işlere yöneldiğine dikkat çekerek orta sınıfın oluşmasına katkı sağladığını ifade etti.
Türkiye’de Kırşehir merkez olmak üzere 2018 yılı itibari ile 31’inci Ahilik haftası kutlamaları 17-23 tarihleri arasında 81 ilde kutlanırken, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Şerif Erul Ahiliğin önemine değindi. Ahiliğin 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan, esnaf ve sanatkarların birliğinin anlatıldığı bir esnaf örgütü olduğunu belirten Şerif Erul ahiliğin kurulduğu dönemlerde ekonomik ve sosyal yönden bir esnaf örgütü olduğunu hatırlatarak “Ahilik o dönemde esnaf ve sanatkarın toplum ve çevreyle, üretici ile tüketici arasında bir denge unsuru olmuştur. 18. yüzyıla kadar da Osmanlı zamanında en verimli dönemini yaşamıştır. Ahilik geleneklerinden sonra kurulan lonca teşkilatları da esnaf ve sanatkarın hem nicelik hem de nitelik anlamında gelişmesine katkı sağlamıştır. Ahiler yurdumuzun bir çok yöresinde ülkesine ve milletine yararlı işlere yönelmiş ve orta sınıfın oluşmasına katkı sağlamıştır. Ahilik mesleki bir çalışma ile eğitim, dayanışma, örgütlenme ve denetim konularına da önem vermiştir. Bugün ise var olan Odalarımız ve meslek örgütleri de bunun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Ahilik gelenekleri bu noktada ülkemiz ve esnafımızın açısından değeri ve önemi yüksektir. Bu kapsamda oda olarak başta Didimli esnaflarımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarımızın ahilik haftasını en içten dileklerimle kutlarım.” Diye konuştu.