Engelliler Haftası Programına Son Rötuşlar Atılıyor


10-16 Mayıs günlerinde kutlanacak olan Engelliler Haftası programının ortaklaşa yapıla bilmesi için önceki gün Didim ve Yöresi Engelliler Derneği (DİYED)’de bir toplantı gerçekleşti. Dernek Başknaı Bedri Altıntaş

 Paylaş


10-16 Mayıs günlerinde kutlanacak olan Engelliler Haftası programının ortaklaşa yapıla bilmesi için önceki gün Didim ve Yöresi Engelliler Derneği (DİYED)’de bir toplantı gerçekleşti. Dernek Başknaı Bedri Altıntaş başkanlığında yapılan toplantıya, Didim’deki STK’ların, Siyasi Partilerin temsilcilerinin yanı sıra Didim Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğünden yetkililerde katıldı.
Katılımcılara 10’unda başlayacak haftanın 19 Mayıs’ı da içine alacak şekilde ve bir festival havasında ve yine Altınkum Yalı Caddesi üzerine kurulacak olan alanda çadırlarda her türlü etkinliğe uygun alanlarda yapılması planlanan kutlamalarda gelir getirici tercihler yerine farkındalığı anlatabilecek etkinlikler ve engellilerin ya da engelli ailelerinin faydalanacağı bir halde kullanılmasını kararı alındı.
Didim Doğayı ve Hayvanları koruma derneği adına katılan yetkililer festivalde fayton kullanılması konusunda itiraz ettiler ve hayvan haklarına saygılı bir festival olmasını ve festivalde kendilerine ayrılacak yerde engelli hayvanların sahiplenilmesi ve hayvan haklarıyla ilgili etkinlikler yapacaklarını söylediler.
Didim’deki iki gündüz bakımevi ve kreş yöneticileri, problemli çocukların birlikte aynı sınıfları paylaşılması konusunda sıkıntılar yaşadıklarını bu problemin farkındalık yaratacak bazı etkinliklerle festivale katılabileceklerini belirttiler.
Didim Poseidon Bisiklet Topluluğu adına katılan yetkilerde, engellilerin araç kullanma konusunda farkındalık yaratacak bir etkinliğin yapılamasın ve işitme engellilerle iletişim kurabilmek için geniş katılımlı en azından günlük kullanılabilecek bazı sözcüklerin işaret diliyle geniş kesimlere öğretilebileceği bir etkinlik önerdi.
Tüm kurumlar yapabilecekleri bazı etkinlikleri üstlendikleri toplantıda festivalin ana hatlarıortaya çıktıktan sonra resimi kurumlardan başlamak üzere yeniden son durumu değerlendirmek için görüşmeler yapılmasına karar verildi.


10-16, Mayıs, günlerinde, kutlanacak, ola