Emitt 23. kez kapılarını açtı


Kültür Bakanı Mehmet Nuri Aksoy'un konuşmasıyla başlayan Fuar 3 gün sürecek. Didim’de DİTAB ve Belediye başta olmak üzere Ticaret Odası, Esnaf Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Didim Kültürünü Tanıtma Derneği, Di

 Paylaş


Kültür Bakanı Mehmet Nuri Aksoy'un konuşmasıyla başlayan Fuar 3 gün sürecek.
Didim’de DİTAB ve Belediye başta olmak üzere Ticaret Odası, Esnaf Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Didim Kültürünü Tanıtma Derneği, Didim Turizm Derneği ile ortak olarak hazırlıkları devam eden fuarda Didim Apollon tapınağı temalı standı ile yer alacak.
31 Ocak 2019 günü başlayıp 3 Şubat 2019 günü sona erecek olan, Didim Belediyesi ve DİTAB tarafından daha önceki yıllarda hazırlanan tanıtım broşürler, CD ve çanta benzeri hediyelik eşyalarında dağıtılacağı fuar alanında otellerde hem kendi kurumlarını tanıtan hem de Didim’i tanıtan broşürler ve CD’ler hazırladılar.
Profesyonellerin katılacağı fuarın ilk gününde Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ında katılması beklenilen standa Aydın valiliği ve Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de katılacak. Didim Turizm Enformasyon bürosu elemanlarının da katılacağı fuar son gün profesyoneller dışındaki misafirlere de açık olacak.
TÜYAP Kongre Merkezinde gerçekleşecek olan fuarda 3.Hol’de D-452 no’lu alanda 63 metrekare alanda kurulan stantta Didim’den 5 otel ve 1 seyahat acentesi yer alacak.
Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen EMITT Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018 yılında Türkiye’ye 46 milyon turist geldiğini açıkladı.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT’in açılışında önemli açıklamalar yaptı. 2018’de Türkiye’ye 39 milyon 488 bini yabancı, 6 milyon 624 bini ise yurt dışındaki vatandaşlar olmak üzere toplam 46 milyon 110 bin ziyaretçi geldiğini belirten Ersoy, artık yeni bir istatistik daha tutmaya başladıklarını belirtti. Ersoy, turistlerin yaptığı konaklama harcamasının 63,2 dolardan 66,2 dolara yükseldiğini ifade etti.
Ersoy, 2017 de 681 dolar olan turist başına harcamanın ise 2018’de 641 dolara düştüğünü söyledi.
ASIL ZOR OLAN GELİRİ ARTTIRMAK
Ersoy konuşmasının devamında şunları söyledi: ‘’Bu verilerden sonra 70 milyon turist hedefinin zor olmadığı görülüyor. Bizim için önemli olan turizm gelirini 70 milyar dolara çıkarmak. İşin zor ve meşakkatli olan kısmı da burada. Bu nedenle turizmde nicelikten niteliğe geçmemiz gerekiyor. Sadece konaklama gelirini arttırarak turizim gelirini yükseltmek mümkün değil. Turistin otel ve otel dışı harcamalarını arttırmak zorundayız. Arz odaklı değil talep odaklı turizm yapmalıyız.
ALT YAPI PERSONELLE GELİŞİR
Bunu yapmak için de rakiplerimizde bulunmayan, bize has değerlerini kullanmak ve yeni turizm konseptleri oluşturmamız gerekiyor. Bunun için de alt yapıyı geliştirmek gerekiyor ve alt yapıyı geliştirmenin en önemli yolu personel eğitimi. Turizm eğitiminde yeni bir dönem başlattık. Turizm öğrencileri 20 Nisan’dan itibaren kolej statüsündeki liselerde ve otellerde eğitim almaya başlayacaklar.
Tahsise açacağımız yeni turizm alanlarında 12 ay turizm yapılma olanağı olanlara öncelik vereceği.
YOĞUN BİRT REKLAM KAMPANYASINA BAŞLADIK
Türkiye turizmindeki değişimi yurt dışındaki kitlelere anlatmamız gerekiyor. Bunun için büyük tanıtımlar yapmak gerekiyor. Bakanlık olarak biz Almanya, İngiltere, Körfez ülkeleri, Rusya ve Ukrayna’da çok yoğun bir reklam kampanyasını başlattık. Hızlı başlayan erken rezervasyon trendinin düşmeden devam etmesini hedefliyoruz.
Bunları başarmak önemli ama yeterli değil. Önemli olan bu hedeflerin sürdürülebilir şekilde korunması gerekiyor.
TURİZM FONU KANUNU SEÇİMLERDEN SONRA ÇIKIYOR
Bir süredir sektörle tartıştığımız Turizm Fonu’nu da seçimlerden hemen sonra hayata geçireceğiz. Turizm geliri yüksek ABD, İspanya, Singapur, Dubai gibi ülkelerde bu tip fonların olduğunu görüyoruz. Bu fonun yönetim kurulu ağırlıklı olarak turizmcilerden oluşacak.
ARTIK HER BAKAN DEĞİŞTİĞİNDE TURİZM POLİTİKASI DEĞİŞMEYECEK
En çok şikayet ettiğimiz konu, her bakan değiştiğinde turizm politikasının değişmesiydi. İşte bunu bağımsız hale getirmek için diğer ülkeler neler yapmış diye baktığımızda işte bu fonla karşılaştık. Sektöre ve devlete önerilerde bulunacak ekip tamamen profesyonel kadrolardan oluşacak. Bakanlar değişse de bu ekip değişmeyecek başarılı olduğu sürece.
1618’İ DEĞİŞTİRİYORUZ
46 yıllık bir yasa olan 1618 sayılı yasayı değiştiriyoruz. 46 yıl çok uzun bir süre. Bu süreçte dünya turizminde birçok yenilik oldu. Her şeyden önce iletişim teknolojileri ve iş yapma şekilleri ve turist ve turistin beklentileri çok değişti. Bu değişimlerle birlikte pazara lokallerin yanında global devler de pazardaki yerini almaya başladı.
Sektör ve bakanlık olarak yeni teknoloji ve küresel seyahatle uyumlu bir yasaya ihtiyaç olduğunu gördük ve çalışmayı başlattık.
1628’DE 3 ÖNCELİĞİMİZ VAR
Bizim devlet olarak 3 önceliğimiz var; 1. tüketici hakları, 2. kayıt dışlı ekonominin önlenmesi, 3 haksız rekabetin oluşmaması. Bu çerçeve içinde kamu kurumu niteliğini taşıyan tek turizm örgütü TÜRSAB’la birkaç aydır yeni yasa çalışmalarına başladık ve üzerinde tartışılacak bir taslağı da oluşturduk.
Seyahat acentelerinin hepsi her alanda uzman değil. Acentelerin uzmanlaştıkları alanlarda kendi kurdukları dernekler var. Biz bu derneklerle toplantılar yaparak yasaya son şeklini vererek yaz sezonundan önce yasayı Meclis’e göndermek istiyoruz. Sektörün onayını aldığımız bir yasayı çıkarmak istiyoruz.

Kültür