Emekliler sağlık seminerinde bilgilendirildi


Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesinin düzenlediği sağlık seminerlerinin ikincisi, ağız ve diş sağlığı korunma yaklaşımları ile ilgili oldu. 28 Kasım Perşembe günü Belediye Düğün salonunda düzenlenen seminere

 Paylaş


Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesinin düzenlediği sağlık seminerlerinin ikincisi, ağız ve diş sağlığı korunma yaklaşımları ile ilgili oldu. 28 Kasım Perşembe günü Belediye Düğün salonunda düzenlenen seminere, Diş Hekimi Hakan Uğur ve Okşan Tutak katılarak Tüm Emekliler Sendikası üyelerine bilgi verdi.

Seminer öncesi açıklama yapan Tüm Emekliler Sendikası Didim Şube Başkanı Yücel Erdoğan “İlk olarak Meme kanseri teşhisi ile ilgili seminer düzenlemiştik. İkinci seminerimiz olan ağız ve diş sağlığı korunma yaklaşımları ile hekimlerimiz bilgi verecek. Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesi olarak sağlık seminerleri düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.
“Diş fırçalamak yeterli değil”
Diş Hekimi Hakan Uğur, diş hekimliğinin tarihçesini anlatarak konuşmasına başladı. Uğur “Türkiye ağız ve diş sağlığı konusunda gelişemedi. Toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalığının arttırılması ve bilinçlendirilmesi gerekiyor. Sağlıklı bir ağız yapısına ve dişlere ulaşmak için diş fırçalamakta yeterli değildir. Diş ipi, ağız suları gibi destekleyici ürünlerde kullanarak bakteri üretimini en aza indirebiliriz” dedi.
“Ağız bakım suları kullanılmalıdır”
Diş Hekimi Okşan Tutak ise etkili diş fırçalama konusunda bilgi verdi. Tutak “Diş ve diş etlerinin sağlığının korunması için diş fırçası ile dişler günde en az 2 kez 45 derecelik açıyla yukarı ve aşağı hareketlerle fırçalanmalıdır. Her bir dişin ön ve arka yüzeyi ile çiğneme yüzeylerinin yeterli miktarda fırçalandığından emin olunmalıdır. Diş fırçası veya dil temizleyiciler yardımı ile dil temizliği yapılmalıdır. Plak ve diş taşı (tartar) oluşumunun önüne geçilebilmesi için her fırçalamadan sonra dişler arasında kalan artık maddeler diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra daha etkili bir ağız temizliği için ağız bakım suları kullanılmalıdır” diyerek bilgi verdi.

Tüm, Eme