Emekliler Maaş Zamlarını ve OSB'yi Protesto Ettiler


Tüm Emekliler Sendikası üyeleri %5'lik maaş artışını ve Didim gündemine oturan Balıkçılık Organize Sanayi Bölgesi yapılması fikrini ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) de ağaç kesilmesi girişimini protesto ett

 Paylaş


Tüm Emekliler Sendikası üyeleri %5'lik maaş artışını ve Didim gündemine oturan Balıkçılık Organize Sanayi Bölgesi yapılması fikrini ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) de ağaç kesilmesi girişimini protesto ettiler.
Didim Cumhuriyet Kent Meydanında bir araya gelen sendika üyeleri'ne CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak'ta destek verdi.
Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Haydar Pınarbaşı yaptığı basın açıklamasına; " Bugün aslında emeklilerin maaşlarına yapılan sefalet zamları ile ilgili olarak tepkimizi göstermek için çağırdık basın açıklamamıza.
Ancak ülkemiz gündemi o kadar dolu ve o kadar önemli ki söz etmeden geçmek bencillik olur."diyerek başladı.
Pınarbaşı konuşmasında ; "Önce ODTÜ'den bahsedelim.ODTÜ bir talana bir hukuksuzluğa bir saldırıya karşı direniyor. Bizler iktidarın bu yaklaşımına anlam verebilmiş değiliz.Neden illa ki böyle nefes alınan yerlere bu tür akıl almaz projeler üretilebilir bilmiyoruz.Sanki kendi ülkesine düşman bir yaklaşım sergileniyor ve arkasında siyasi kaygılar taşınarak yapıldığını biliyoruz. ODTÜ her zaman ülkemizin ve halkın onuru olmuştur.Bu nedenle ODTÜ'ye yapılan tüm saldırıların karşısındayız. Biz ODTÜ'de ağaç kesenlerin değil, o ağaçları oraya dikenlerin tarafındayız. Öyle kalmaya da devam edeceğiz.Bu tür saldırılar sadece ODTÜ'de yaşanmıyor. Ülkenin bir çok yerinde sistematik olarak sürüyor.
Aynı anlayış Didim'de de saldırılarını sürdürüyor. Taşburun'u içine alan ve 9 bin dönüm araziyi kapsayan bölgede Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi oluşturulmak isteniyor. Üstüne üstlük yeni balık çiftlikleri de yapılmak isteniyor.
Bunu da anlayabilmek güç. Hem Didim turizm kenti diyeceksiniz hem de Didim'i yok edecek bir projeyi gerçekleştireceksiniz. Bu Didim'e düşman olanların bile yapabileceği bir şey değildir. Didim'in ihtiyacı Didim'i mahveden projeler değil; "Sürdürülebilir bir turizmin geliştireceği halk için yapılacak projelerdir. Didim halkı olarak buna izin vermeyeceğiz.
Bencillik olmazsa biraz da maaş zamlarından bahsedelim.
Seçim nedeniyle ve haziran enflasyonu düşük çıksın diye bekletilen zamlar 1 Temmuz'da yağmur gibi geldi.Tabi Haziran enflasyonu da düşük çıktı. Memura, emeklilerine ve diğer emeklilere buna bağlı olarak yüzde 5 ve yüzde 6'lık zamlar yansıtılacak.dedi.
Açıklamanın son bölümünde ;"Bu bir aldatmacadır. Siyaset eskisi Arınç,"arkadaşlara sordum,23 bin lira alacakmışız" diyor ya .Biz de arkadaşlara sorduk 190 lira zam alacakmışız. Tabi bizim ağlamamız meşhur değil.
Bizler siyaset eskilerine,yandaşa,sermayeye değil,emekçiye,emekliye halka bütçe istiyoruz.
Bizler arınçlara değil, asgari ücretliye bütçe istiyoruz.
Bugün buradan Tüm Emekliler Sendikası olarak sefalet zamlarına tepkimizi haykırmak için buradayız.
İnsanca yaşamak istiyoruz.İnsanca yaşamak için payımıza düşeni istiyoruz.
Yüksek İstişare Kurulu gibi ne görev yaptığı bilinmeyen bir kurulun üyelerine para vermek bizim alın terimizin onlara peşkeşidir.Bunun sorulmasın edepsiz diyenler de edepsizin kendisidir.Bize öyle yoktan para verilmeye kalkılsa almayız. Utanırız. Edepsizlik böyle bir parayı almaktır.
İktidarı derhal emeklilerin durumunu görmeye, işsizlerin, emekçilerin ve emeklilerin insanca yaşayabileceği zamların yapılmasını istiyoruz.
Ha, bu zamları maaşlarımıza, ücretlerimize istiyoruz yanlış anlamayın aman.
Didim'de yaşayan emekliler olarak ülkemize, İlçemize,haklarımıza sahip çıkacağımızı,iktidarın sermayeci,piyasacı politikalarına teslim olmayacağımızı alanlardan bir kez daha haykırıyoruz.
Kamuoyuna,basına ve halkımıza saygılarımızla"diyerek tamamlandı