reklam alanı

Emekli-sen: 12 Eylül devam ediyor


Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesi 12 Eylül Askeri darbesinin 40. yılında “12 Eylül devam ediyor” diyerek basın açıklaması yaptı.Kent Meydanında düzenlenen basın açıklamasına siyasi parti ve STK temsilcilerinin

 Paylaş


Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesi 12 Eylül Askeri darbesinin 40. yılında “12 Eylül devam ediyor” diyerek basın açıklaması yaptı.
Kent Meydanında düzenlenen basın açıklamasına siyasi parti ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Tüm Emekli-sen’li katıldı. Basın açıklamasını Tüm Emekli-sen Didim Şube Başkanı Yücel Erdoğan okudu. Erdoğan; “Bundan tam 40 yıl önce, 12 Eylül 1980’de ülkenin üzerine bir karabasan gibi çöktü faşizm…
Milyonlarca insan fişlendi, yüzbinlerce insan sorgulandı, işkenceden geçirildi, on binlerce insan vatandaşlıktan çıkarıldı, işinden çıkarıldı, sürgüne gönderildi, cezaevlerinde yer kalmadı. Sendikalar, dernekler, meslek örgütleri kapatıldı. Binlerce insan öldürüldü. Binlerce genç sorgusuz sualsiz hukuksuz şekilde tutuklandı.
Kısacası Amerika’nın “bizim çocukları” faşist darbe ile ülkeyi karanlığın ortasına gömdüler. Askeri faşist diktatörlük parlamentoyu feshetti. Anayasayı ve yasaları rafa kaldırdı. Cumhuriyetin kazanımları biçildi. Faşizm ülkenin kaderi haline getirildi. Onlarca insan idam cezasına çarptırıldı.17 yaşında bir çocuk, Erdal Eren yaşı büyütülerek darağacında katledildi.
Emekçilerin kazandıkları haklar gasp edildi. Patronların ve sermayedarların talebi harfiyen uygulandı.
Grevler yasaklandı, ücretler düşürüldü. Faşizm ülkenin üstüne bir karabasan gibi çöktü. Bir kuşak kırıldı, katledildi.
Bugün burada bizler o günler unutmadığımızı haykırmak için alanlardayız.
Darbeyi yapanlar halkın vicdanında hak ettikleri yeri aldılar, halkın nefreti üzerlerinde devam ediyor!
Onların katlettikleri, Erdal Erenler, Necdet Adalılar, Veysel Güneyler, Hıdır ve İlyaslar, halkların yüreğinde yaşamaya devam ediyor.
Unutmadık, unutturmayacağız, 12 Eylül’ü ne unuttuk nede affedeceğiz. Yitirdiklerimizi saygıyla anıyoruz, ülkemizde eşitlik, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi için mücadelemiz devam edecektir. ” dedi.
Tüm Emekli-sen MYK üyesi Haydar Pınarbaşı yaptığı konuşmada “12 Eylül anayasası, bütün kurum ve kuruluşları ile devam etmektedir. 12 Eylül sonrası bütün iktidarlar ve özellikle AKP bu darbenin ürünü ve devam ettiricisidir. Bugün 12 Eylül koşullarından daha ağır baskılar, hukuksuzluk ve tek adam rejimi ülkeyi yaşanmaz hale getirmiştir.Parlamento işlevsiz, yargı bağımsız değildir. Bizler bu darbeden en çok pay alan bir kuşağız. Ancak yine alanlardayız. Ülkede demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış ve adalet sağlanıncaya kadar mücadelemiz sürecektir” ifadelerini kullandı.