Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Ekonominin yükü vatandaşın sırtında

  • 08 Şubat 2018 Perşembe


Ekonominin yükü vatandaşın sırtında
Hadi şimdi diyelim ki, memleketin işsiz oranı çok ve giderek artıyor. Bunun sonucunu hükümet yetkililerinin ayarlaması gerekiyor. İşsizliğin büyük sorun olduğu ülkemizde, dışarıdan gelenler ile bu sayının gittikçe arttığını görüyoruz. Neredeyse bedavacıların mekanı haline geldik. İstatistik kurumlarının yaptığı çalışmalara göre, bizlerden daha gelişmiş olan bir çok ülke, yabancı işçi çalıştırılması konusunda cazip hale gelmiş.
Avrupa bazı ülkelerden işçi alımında oldukça temkinli yaklaşırken, özellikle Uzakdoğu ülkelerinden bir çoğu ve güney Amerika ülkeleri konuya daha sıcak bakıyorlar. Bahreyn bu işin başını çeken ülkelerden biri haline gelmiş. Yani çalışmak isteyen için harika bir yer. Ben merak içindeyim. Ülkemizde yabancı fazlalığı var. Var olmasına var da, bedavadan geçinenlerin sayısındaki artış göz önüne alınırsa, böyle yerleri herkes tercih ediyor.
Özellikle Suriye’den ülkemize gelenler, böyle bir cezbedici ülkeden asla ayrılmıyorlar. Bayramlarda sınır kapılarında yaşanan izdihamlara rağmen, tekrar geri dönerek, adeta oraları tatil yöresi gibi görüyorlar. Ne olacak, bedava hayat olan yeri kim sevmez. Cebine para konuyor. Okul bedava. Üniversiteye girişler bedava. Orada okurken verilen burs karşılıksız. Bizim öğrencimiz kısıtlı miktarlarda ve borçlanarak aldığı bursu, bunlar daha rahat alıyorlar. Gıda bedava. Yaşam bedava. Ne işin olur çalışıp da başın ağrıyacak.
İstenmeyen bir yerde asla durulmaz diye bir tabir vardır. Ben şahsen durmam. Adamlarda yüz yok. Orada savaş olabilir. Bu savaş esnasında bizim eli tutmayanlara, çocuklara, yaşlılara, kadınlara elbette bakmak görevimiz. Gençler, memleketleri birilerince zapt edilmiş, burada zevk ve sefa içindeler. Vatanımı kurtarmak için gidip savaşayım diyen yok. Hani yurt sevgisi, hani nerede vatanına karşı destek. Bunlar kendi zevkleri için vatanlarını da satarlar.
Siyasetçilerimiz acilen karar almalıdır. Ülkemiz sıkıntı içine girmiştir. Enflasyon canavarı almış başını gidiyor. Halkın sıkıntı içinde yaşamını sürdürdüğü ortada. Sanki yeniden milli mücadele öncesi yıllara geri dönülmüş gibi. İşsizlik ortada. Para desen yetmiyor. İnsanlar çocuklarının geleceğini hazırlayamaz oldu. Çocuklarını evlendiremiyor. Aldığı zam ile enflasyona göğüs geremiyor. Bir de yanımızda, bizlerden daha iyi ve bizleri sömürmekte olan yabancılar var. Neymiş adı, mülteci. Gönderin bunları işçi alan ülkelere çalışsınlar. Düşsünler sırtımızdan artık. Bu ülkede bir çok genç iş bulamıyor. Bir çok gencimizin ataması olmuyor. Bir çok sayıda öğrencimiz sınavdan aldığı sonuçla bile istediği yere giremezken, onlar rahatça ve sınavsız girebiliyor. Böyle bir haksızlık sonucunda sıkıntılar her geçen gün biraz daha artıyor. Avrupa kabul etmiyorsa gönderin bunları uzak doğuya memleketimiz bize kalsın. İnsanımıza kalsın, emeklimize kalsın, öğrencimize kalsın. Bu ülkenin gerçek sahiplerine gençlere kalsın.