Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Düşüşün başlangıcı

  • 03 Nisan 2019 Çarşamba


AKP’de düşüş seçim öncesinden beri bekleniyordu. Hayat pahalılığı nedeniyle ahali burnundan soluyordu. Beklenen oldu- “yine kazandık” tesellisi bir yana- ülkenin kalbi olarak nitelendirilen merkezler muhalefetin yönetimine geçti.
İktidar partisinin ve liderinin gözden düşmeye başlamasının birçok nedeni herkes tarafından az çok bilinmektedir. Ancak biri var ki, üzerinde düşünmeye ve ileriye dönük çıkarsamalar oluşturmaya değer.
Hep zihnimi meşgul etmiştir; ısrarla AKP’yi desteklemenin gizi nedir, diye. Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi sandık kurulu üyesi olmam hesabiyle AKP’ye oy kazandırmak maksadıyla sahada olan bireyleri bir kez daha izleme imkânım oldu.
Merkezin dışında tabanda olan kimesnelerin “beka” sorunuyla ilgili bir dertleri yok. Hemen hepsinin partileriyle irtibatı ideolojik değil, tümüyle organik.
Kimi yüklenicidir, iş/ihale peşindedir.
Kimi emekçidir, kendisinin ya da çocuğunun işe ihtiyacı vardır.
Kimileri sosyal yardım peşindedir.
Kimisi mevki/makam peşindedir.
Özetle; AKP’nin tabanının seçim sürecinde çokça dillendirilen bekadır, terörizmdir öyle olgularla bir ilgileri yoktur; tüm istekleri devletin tüm imkânlarını eline geçiren bir “güç”le dirsek teması içinde bulunmaktır.
Yeri gelmişken belirtmek gerekir ki, Cumhur İttifakı’nın dilinden düşürmediği ülkenin geleceği ile ilgili kesim muhalefetin tabanı olmuştur. Bu taban, Cumhuriyet’in bekası için hiçbir çıkar ilişkisini düşünmeden salt ideolojik olarak tüm kararlığıyla partilerinin arkasında olmuştur. Siyasi tarihimizin garip cilvesi...
AKP ile tabanı arasındaki ekonomik bağ, siyasi iktidarın yumuşak karnıdır. Ekonomik kriz derinleşip iktidardan yararlanma nimetleri azaldıkça siyasi iktidara destek çıkanların sayısı azalmaya devam edecektir. İnanç bağı da bu düşüşü durduramayacaktır. Çünkü inanç bağlamlı kişi ve cemaatler boğazalrına kadar maddiyata boğulmuş durumdadırlar.
Ülke yeni gelişmelere gebedir, dersek pek kafadan atmış sayılmayız.