reklam alanı

DTO, Kovid-19 çalışmalarını anlattı Didim Ticaret Odası yönetimi Kovid-19 pandemisi sürecinde gerçekleşen oda çalışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.


Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen toplantıya Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantı esnasında konuşan Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erba

 Paylaş


Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen toplantıya Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.Toplantı esnasında konuşan Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, 6 aylık pandemi sürecinde oda tarafından yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

“Zor günler bizi bekliyor”
Erbaş, pandemi süreci bir arada olmanın önemi çok iyi anlattı diyerek “Önümüzde daha zor günler bizleri bekliyor. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun davranmak zorundayız. Bu kurallara uymamız sağlığımız açısından oldukça önemli. Kovid-19 en çok sağlık, üretim, hizmet, turizm, konaklama, yeme-içme sektörünü sekteye uğrattı. Didim’e yatırım yapmak isteyen yatırımcılar pandemi sürecinde yatırımlarında vazgeçti. Yatırımcılarımızla ilerleyen süreçlerde görüşme sağlayarak Didim’de ki istihdam sorunun bir nevi azaltmış olacağız”

“Talepler karşılanamaz duruma geldi”
Erbaş, yaz döneminde Tapu Müdürlüğünde ki yoğunluğunun Didim ekonomisine katkkısı olduğunu ifade ederek “Gayrimenkul sektöründe çok büyük bir büyüme yaşadık. Büyükşehirlerde yaşayanlar Didim’de konut ve arsa alımı gerçekleştirdi. Yaz boyunca Tapu Müdürlüğünde yaşanan yoğunluktan da görüldüğü gibi talepler karşılanamaz duruma geldi. Tapu Müdürlüğünde ki yoğunluk halen devam ediyor. Ticaret Odası olarak yeni hizmet binası ve personel artışı için İlçe Kaymakamımızla birlikte Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile görüşme sağlayacağız. Pandemi dolayısıyla yurtdışında yaşayan vatandaşların gelişlerinde azalma olmasına rağmen satış rakamları oldukça iyi oldu. Satım işlemi gerçekleşen gayrimenkuller Didim’in ekonomisine güç kattı. Satım işlemlerinin sonuçlarını yılsonunda gerçekleşen nüfus sayımında da göreceğiz ki Didim’in nüfusunda artış olacaktır. Aktif bir sürece girmiş bulunmaktayız. Kamu kuruluşlarının kapasitesi Didim’in gelişim hızına yetmiyor. Önümüzdeki dönemde Didim’in neye ihtiyacı var, eksik ve yetersiz olan ne varsa Ankara programı gerçekleştirerek görüşmeler sağlayacağız. Bu görüşmeler sürecinde ilçedeki kurumlarla birlikte hareket edeceğiz. Seçim döneminde beri vurguladığımız “ilçedeki kamu kurumları birlikte hareket ederse sonuçlar daha etkili” kelimesiyle bu süreci hep birlikte atlatacağız” dedi.
Erbaş, Mart ayından itibaren üyeleri için verilen nefes kredisi, maske dağıtımı, hijyen eğitimi ve sektör eğitimleri ile ilgili bilgi verdi. Erbaş, verilen Nefes kredileri için “kredilerin geri ödemelerinde sıkıntı yaşanacaktır. Pandemi süreci devam ettiği için borçlar ve kredi ödemelerinde ertelemeye ihtiyaç var” diyerek konuşmasına son verdi.

“İç turizme yöneleceğiz”
Ticaret Odası Başkan Vekili Hikmet Atila ise pandemi sürecinde gerçekleşen toplantılarda üyelerinin sıkıntılarını dile getirdiklerini ifade ederek “Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar sadece Didim’i değil bütün Dünya’yı etkileyen sıkıntılardı. Bu kapsamda Bakanlarımıza, TÜRSAB yetkililerimize yaşanan sorunları günübirlik olarak ilettik ve büyük çoğunluğundan olumlu sonuçlar aldık. Kovid-19 pandemi süreci ilaç bulunana kadar devam edecektir. İlaç bulunmadığı ve seyahat kısıtlamalarının devam ettiği süreçte iç turizme yöneleceğiz” dedi.