Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Doğacak çocuk kendini belli edermiş

  • 05 Kasım 2018 Pazartesi


Bize söylenen ile yapılanlar arasında tezat görüyorum. 15 Temmuz’un hemen sonrasında, bu ülkede doların işi yok. Dolarlarınızı hemen satınız. Daha satmadınız mı diye soruların yoğunlaştığı zamanı geride bıraktık. Söylenenler bunlardı. Ya söylenmeyenlere şöyle bir bakarsak, şimdi karşımıza çıkıyor. Ülkemizdeki yatırımcıların hedeflerinin, yüksek getiri peşine düşmeleri ve doların peşinden ayrılmamaları sırrı yatıyor. Bizi dinlemeyen çok olsa da, bunları zamanında söyledik. Sürekli olarak karaladık. Anlatmaya çalıştık.

Atatürk Orman Çiftliğindeki arazinin Amerika’ya satılma işleminde biz hayır kardeşim bize Türk Lirası olarak ödeyin mi dedik. Bu arazinin satışının bile yasak olması gerekirken, bir zamanlar üzerinde konuşulan ve ülkemizde kötü adam gibi davranılan doların, şimdi böyle olacağı belliydi. Yani, doğacak çocuk b….dan belli olur derler. Biz bunu yıllar öncelimizi kaptırdığımız İMF sorunuyla zaten çoktan kat etmiştik. Şimdi ise milletin derdine çare yerine dolar ile işbirliğine davetiye çıkarıyoruz. Söylenenler neydi peki.
Bakın piyasalar neyi takip edecek diye bir haber yakaladım. Bu işin bariz görülen yanı olarak karşımda duruyor. Sözcü’nün haberine göre sizlerle aynen paylaşmak istiyorum. Çünkü bunu hep yazmış olsak da, bir zamanlar dolar bozduran makbuzunu bize getirirse yemek bedava diyen uyanık geçinenlerin aynen gözüne sokmak gerekiyor. Senin piyasada olumlu hareketinden dolayı yansımasını istiyorsan, ABD ve yandaşlarının bizlere yaptıkları ekonomik yaptırımların görünmeyen yüzünü şimdi siyasetçinizden, yani sizin kalbinizde yatan en değerli partinizin temsilcilerinden sormalısınız. Demelisiniz ki, ey benim seçtiğim vekil, ben neden doları dışlamak zorunda kaldım ve şimdi dolardan başka kelime konuşan yok. Haydi bakalım bunu açıkla diye sormak gerekir.
Ben anlamış değilim. Enflasyonun az gösterilmesi için yapılan atraksiyonlardan acaba bizim halkımız neleri tam olarak algılıyor? Mesela don lastiği bu ayda birinci sırada dendiğinde, millet sanki uçkuru lastiksiz kalmış ve ancak bu ay donuna lastik taktığından enflasyon farklı çıkıyor diye anlıyor. Bunu böyle anlayan da zaten ceremesi çekmek zorunda. Çeksin zaten birader. Cebine girmesi gerekirken bu tür sözler ve araştırmalarla halen 3+3 olarak cebine yansıyan maaş zammındaki basit artışa don lastiği değer biçiyorsa, buna doğmamış çocuğa don biçmek denir. Tabi anlayana.