Doğa Tutkunu Kadın Girişimci


Çarşamba pazarında üretici tezgahında doğal ürünler satan Bilgin Gör’ü Villa Bilgin adını verdiği çiftlik evinde geleneksel yöntemlerle hazırlayıp ekşi maya geleneksel ekmek yapıp satıyor. Kendisini Bulgar Muha

 Paylaş


Çarşamba pazarında üretici tezgahında doğal ürünler satan Bilgin Gör’ü Villa Bilgin adını verdiği çiftlik evinde geleneksel yöntemlerle hazırlayıp ekşi maya geleneksel ekmek yapıp satıyor.
Kendisini Bulgar Muhaciri baba ve Yörük kızının çocuğu. Doğma büyüme Didimli, bir süre terzilik, kozmetik pazarlamacılığı yapsa da kendisini toprak kadını olarak hissettiği için dededen kalma bu yere gelmiş ve yalnızca haftada 2 gün Didim’e gelip yaptığı ekmekleri ve elde ettiği sebze ve meyveleri, reçelleri, salçaları, tarhanayı ve sabunu tezgahına koyup satıyor.
Kendisini, toprağa ve Villa Bilgin arazisine olan tutkusunu şöyle ifade ediyor: Vasiyet ettim .çocuklarına beni buraya gömsünler, hatta arazinin bir kısmını aile kabristanı yapmak istiyormuş. Eşinin Didim’e gelmek ısrarlarına rağmen kesinlikle burada yaşamak istediğini söylüyor.
Kendisi için yaptığı ekmekten biraz fazla yaparak Çarşamba pazarında sattığı ekşi ekmeğinin büyük talep görmesi üzerine artık bir hamur karma makinesi almış, bunun dışında herşey geleneksel yöntemle, babaannesinden, annesinde gördüğü gibi ve kara fırında yapmaya başlamış.
Ekmeğin yapılışının bir sır olmadığını, kendisinin seçtiği un ve gösterdiği özenle büyük ilgi görmeye başladığını anlatıyor.
Kendi aldığı buğdayı Akyeniköy’de değirmende tam buğday unu olarak öğüttükten sonra çok az miktarda ticari un eklediğini bununda ekmeğin yumuşak kalmasını sağladığını diğer yöntemde ekmeğin sert olduğun da samimiyetle söylüyor.
Üretim sattığı tüm ürünlerde olduğu gibi alıp öğüttüğü buğdayları özellikle organik üretilmiş olmasına dikkat ettiğini anlatan Bilgin Gör akşam mayalanmaya bıraktığı hamurla sabah 7’de hazırlamaya başladığı unu ve hamuru 3-4 saat ekşimeye bıraktıktan sonra yaktığı fırının kızmasını bekleyip, hazırladığı ekmekleri fırIna sürüp pişirİyor ve ertesi gün pazarda müşterilerini günlük ekmek satmaya Didim’e geliyormuş
Tezgahında kendi arazisinde topladığı, Hardal, ısırgan otu, dereotu ve mevsimine göre karadut, erik ve elma ile kışlık bazı yiyecekler satıp mutlu oluyormuş.
Ekmekle ilgi bilgileri yerinde gördüğümüz Bilgin Gör bu günlerde 20-23 Nisan günlerinde Vegan Festivali için hazırlanıyor. Festival yerinde bir stant aldığını ve burada zaten kendisinin her zaman yaptığı sebze yemekleri yapıp satacağını ve bu lezzetlerin herkes tarafından bilinmesini de istiyor.
Didim’de kadınların kendi paralarını kendilerinin kazanmasını istediğini söyleyen Gör, Bilgin Villa’da eşi, annesi ve zaman zaman ziyaretine gelen kızı torunuyla yaşamaktan da çok mutlu olduğunu özellikle belirtti.


Çarşamba, pazarında, üretici, tezgahı