Musa Dinç

Tüm Yazıları


Diyarbekir'de iz bırakanlar

  • 23 Ocak 2018 Salı


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, YAZAR
musadinc2109@gmail.com
DİYARBEKİR’DE İZ BIRAKANLAR
Değerli Dostum Eğitimci, Gazeteci, Şair, Araştırmacı-Yazar İbrahim Evirgen’in büyük özverilerle hazırlamış olduğu “ DİYARBEKİR’DE İZ BIRAKANLAR ” kitabı dün elime ulaştı.
Kitaba çok büyük emek harcayan Sayın İbrahim Evirgen, bizzat kendisi de Diyarbekir’e iz bırakanlardan biridir; çok değerli, hümanist ve saygın bir şahsiyettir. Kendisini otuz yıldır tanırım ve yirmi beş yıl gibi çok uzun soluklu bir dostluğumuz vardır. Diyarbakır’a sevdalıdır, Diyarbakır için yüreğini ortaya koyanlardan biridir. Fedakârdır, paylaşımcıdır ve Diyarbakır’a has misafirperverliğin ve mertliğin en güzel meziyetlerini taşır.
Kitabı inceleyip, üçte ikisini bir solukta okuduktan sonra, derinden bir of çektim! Hey gidi zalim yıllar hey!...
Avukat- Şair İhsan BİÇİCİ, Yazar Esma OCAK, Âşık İHSANİ, Araştırmacı Abdussettar Hayati AVŞAR, Avukat- Araştırmacı Yazar Şevket BEYSANOĞLU, Dr. İlhan DİKEN, Bevliye Doktoru Ekrem ERSÖZ, Yeni Yurt Gazetesi Kurucusu Yaşar EVİRGEN, Emniyet Müdürü A. Gaffar OKAN, Eğitimci Saygı GÖREN, Sayın Ferit PAMUKÇU, Sayın Adil TEKİN, Yazar Mehmed UZUN, Prof. Dr. Selahattin YAZICIOĞLU, Gazeteci Abdulgani ZORLU; bu saydığım değerli hemşerilerimle çok iyi dostluğum vardı. Hepsiyle sohbet edip, yarenlik etmişimdir. Onlar ebediyete intikal etse bile, yüreğimizde hep var olacaklardır. Hepimiz bir gün göçeceğiz. Fani Dünya!
Mezopotamya’nın kalbi kadim kentimiz Diyarbakır’a hizmet etmiş, hemen hemen her meslek mensubundan olan, bu değerli tüm şahsiyetleri saygıyla anıyorum. Mekânınız cennet olsun, ışıklar içinde uyuyun.
Kitabın Önsözü: Diyarbakır; barışın, kardeşliğin, sevginin ve dostluğun şehri… Masalların gerçeğe dokunduğu, gerçeğin masallara karıştığı efsaneler diyarı… Birçok sahabe ve peygamberi bağrında misafir eden, kadim belde… Yüzlerce sahabeye ev sahipliği yapan, değişik inanç gruplarını içerisinde barındıran mukaddes şehir… İnsanların gönülleri, şiirlerindeki kafiye gibi ahenkle çarpan şehir… Bakışlarında mertlik, gülüşlerinde sevgi, ağlayışlarında merhameti barındıran, güzel insanların diyarı… Düşlerini ve ümitlerini taşlara yazıp sağlamlaştıran, asırlarca yaşatan nesilden nesile aktaran tarihi kent…. Evrensel mizacı, kardeşlik ve barış olan yiğitler beldesi… İşte bu özelliklerinden dolayıdır ki, kadim kentimiz, yüzlerce fikir, sanat adamı, şair ve yazar yetiştirmiştir.
Araştırdıkça görüyorsunuz; çoğu zaman bu insanların kadir kıymeti bilinmemiş, değerleri göz ardı edilmiş. Özellikle, son yarım yüzyılda, kâmil manada neler olduğunu bilemem, zaten bilmek için gerek de yok; çünkü tarihçiler ve takvimler kaydediyor gün be gün yaşananları…
Ama tarihçilerin ve takvimlerin kaydetmedikleri bazı şahsiyetler var ki, onlar, hayata gözlerini yumdu ve biz, sevdiklerinin yüreğinde, unutulmaz güzelliklerle dolu hatıralar bıraktı. Bizde, hakkın rahmetine kavuşmuş, bu güzel insanları, araştırarak, böyle biyografik bir eserde, toplamaya karar verdik. Elbette hepsini yazmamıza imkân yok. Kadim şehrimizde yetişen bu saygın insanların, sadece isimlerini yazmaya kalksak bu kitabın sayfaları kifayet etmez. Biz sadece, son yüzyılda vefat etmiş, kadim kentimizde, iz bırakmış, önemli şahsiyetlere, bu eserimizde yer vermeye çalıştık. Özellikle hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız veya bir eserde yeterince anlatılmayan kişileri seçtik ki, bu isimler kaybolmasın, tarihe not düşülsün…
Aslında şehirler, şehrin güzelliğinin yanı sıra acı, atlı hikâyeleriyle birlikte yaşamış ve yaşı “ kemale ermiş” şahsiyetleriyle varlık bulurlar.
Dolayısıyla şehirler, biraz da insan hikâyeleridir. Eğer insana dair hikâyeler, şehrin mekânlarıyla buluşamamışsa, o şehri kaba ve fiziki mekânlarıyla anmak veya anlatmak fazla bir anlam ifade etmez. Çünkü şehirler; içinde yaşayan insanlarıyla hayat bularak, güzelleşirler.
Bu kadim şehrin bağrından yetişmiş ve hakkın rahmetine kavuşmuş, bu değerli insanların, unutulmaması ve gelecek kuşaklar aktarılması; bizim için hem görev hem bir vefa borcuydu. Hepsi de onurlu, dürüst ve saygın olan şahsiyetlere bu eserle birlikte, bir nebze olsa vefa borcumuzu ödemek istedik. Sakın yanlış anlaşılmasın, unutup yazmadığımız değerli şahsiyetler olabilir onları da rabbim nasip ederse, yeni bir kitapta ele alarak, yazarız. İnsanoğlu beşerdir, şaşırabilir. Mutlaka hatalarımız olabilir. Şimdiden, yanlışlarımız ve hatalarımız olmuşsa bağışlamanızı diliyor, bu kitabın hazırlanmasında, başta eşim ve çocuklarım olmak üzere, emeği geçen tüm hemşerilerime, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum, ayrıca, çoğu rahmeti rahmana kavuşan, bu değerli insanları, minnet ve şükranla anıyorum mekânları cennet olsun.
İbrahim Evirgen / Eğitimci –Yazar
Ne mutlu ki; Diyarbekir’in böylesine onurlu ve hayatlarını şehirlerin hikâyeleri ile buluşturan onursal şahsiyetleri var…
Kadirşinas Dostum Eğitimci Yazar İbrahim EVİRGEN Bey’i bu çalışmalarından dolayı tüm kalbimle kutlarım; selam ve saygılarımı sunar, esenlikler dilerim.