reklam alanı

Ditur, Osb ve Balık Çiftliklerine karşı olduklarını açıkladı


Didim Turizm Derneği üyeleri Didim’de kurulmak istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftlikleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk Didim’de kurulmak

 Paylaş


Didim Turizm Derneği üyeleri Didim’de kurulmak istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftlikleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk Didim’de kurulmak istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftlikleri karşı olduklarını ve her platformda dile getirdiklerini belirtti. Şentürk, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger tarafından geçtiğimiz aylarda yaptığı turizm değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlatarak “10 yıl içerisinde denize girmek imkansız bir hale gelecek” dedi.
“Duruşumuzu net bir şekilde ortaya koyduk”
Dernek binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Şentürk, Didim’in turizm anlamında tarihsel geçmişinden bahsederek “1985 ile 1995 yılları arasında ilçede kooperatifleştirme furyasıyla çarpık kentleşme arttı. 2005 yılında İngilizlerin Didim’de konut almasıyla birlikte daha da ileriye taşındı” şeklinde ifade etti. Şentürk, fuarlarda Didim’i Apollon Tapınağı, Milet, Priene gibi tarih ve kültürüyle tanıştırdıklarını belirterek “Turizm kenti olmak istiyoruz ama balık çiftlikleri bu hedef yok ediliyor. Didimli turizmciler olarak balık çiftlikleri ile ilgili duruşumuzu net bir şekilde ortaya koyduk. Balık Çiftliklerinin yapılma projesi körfezden kaldırılmalıdır. Balık çiftliklerinin yapıldığı bölgeler turizm anlamında bitti. Deniz kirliliğini önlemek için acil eylem planlarının yapılması şart yoksa 10 yıl içerisinde denize girmek imkansız bir hale gelecek. Bu bölgedeki en büyük kirliliklerden birisi Menderestir. İlk önce arıtmalar yapılarak Menderesi kurtarmak lazım. Menderes temizlenmediği sürece yapılmak istenen balık çiftlikleri de bir gün bitecektir. Deniz şu an bile çok zarar görüyor. Mavişehir’de sabah oluşan yağ tabakasıyla da görebiliriz. Şu an Mavişehir açıkları S.O.S veriyor. Didim’in denizi Didim’e gelen herkese ait ve denizimize hep birlikte sahip çıkacağız. Didim’de bulunan STK’lara OSB ve balık çiftliklere karşı verdikleri mücadele içinde Didimli turizmciler olarak teşekkür ediyoruz” dedi.
Toplantıya katılan turizmciler ise Didim’de yapılmak istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftlikleri yatırımının gelecekte vahim sonuçlar doğuracağını ve bu projeye karşı çıktıkları belirtti.

Didim, Tu