Didimlilerin Geleceğinden Kaygılıyız


Didim’de Kültür Merkezinin üzerine yapılması planlanan arazi için özelleştirme idaresi yoluyla satılmasının söz konusu olması üzerine Didim Derneği Mimar Ali Budak gazetemize açıklama yaparak 7 Milyon Lira değer bi

 Paylaş


Didim’de Kültür Merkezinin üzerine yapılması planlanan arazi için özelleştirme idaresi yoluyla satılmasının söz konusu olması üzerine Didim Derneği Mimar Ali Budak gazetemize açıklama yaparak 7 Milyon Lira değer biçilen arazi içinde “82 bin kişilik Didim nüfusuna bölsek bu parayı, kişi başı sadece 85 TL düşüyor. Yani hükümet Didimlilerin 85 TL’sine el koyuyor. Evet bu arsa Didimlilerin… Didimliler için Kültür Merkezi olarak planlanmış” dedi.


Didim’in ilk derneklerinden olan ve sosyal çalışmalar yapan Didim Derneği Başkanı Ali Budak sözlerine : “ Öncelikle Afrin’de sürmekte olan savaşta kaybettiğimiz vatan evlatlarına Allah’tan Rahmet diler, yaralılara acil şifalar, mücadelede olan tüm vatan evlatlarımızın da sağ-salim yuvalarına geri dönmelerini temenni ediyorum” diyerek başladı.


Mimar Ali Budak, “ülkede savaş varken, böyle bir dönemde bunları mı sorun ettiniz diye soranlar olacaktır. Bu arkadaşların, böyle bir dönemde kamuya ait tüm değerleri satmak için yoğun çaba harcayan ve iki yıl sonraki seçimler için adeta kampanya yürüten bir hükümeti sorgulamalarını isterim” dedi


Derneğin bir çok kere Kültür Merkezi yapılması gerekliliği ile ilgili çalışmalar ve görüşmelerde yapan Başkan ali Budak : “Bilindiği üzere Didim’e Devlet Tiyatrolarını ilk ve son kez Didim Derneği getirmiştir. Ankara’da kapalı gişe oynayan bir oyunu Didim’de sadece konaklama masraflarını ödeyerek, ücretsiz izleme fırsatımız olmuştu. Son kez diyorum çünkü, ilçemizdeki tek sahnede oyunun dekorunu ve ışık ayarlarının hak ettiği ölçüde yapmak imkansızdı. Bu esnada tanıştığımız Ankara Devlet Tiyatrosundan bir yetkili bize her ay bir oyun getirtebileceğini, ancak sahnemizin buna izin vermediğini söylemişti. Didim’in tek sahnesi gösteri amaçlı tasarlanmamıştı. Hemen bir sahne inşa etmemiz gerektiğini söylemiş, teknik anlamda ücretsiz destek verebileceklerini de eklemişti.” bu tür gelişmeler üzerine İmar Planında Kültür Merkezi olarak tanımlanmış bir alana belediyemiz proje yapıyor. İnşaatına başlamak üzere tam kazmayı vuracakken, hükümet dur diyor. Bu arsa çok değerli, yaklaşık 7 milyon TL Burayı da satalım diyor.


Didim’de yaşayan insanların değeri ne kadar ki acaba?
Arsanın satıldığını varsayalım; Kültür Merkezi olarak tanımlanmış bir alanı kim, neden satın alsın? Yoksa plan değişikliği ile oraya başka binalar mı kondurulacak? Ya da hükümet bu parayla ne yapacak?
82 bin kişilik Didim nüfusuna bölsek bu parayı, kişi başı sadece 85 TL düşüyor. Yani hükümet Didimlilerin 85 TL’sine el koyuyor. Evet bu arsa Didimlilerin… Didimliler için Kültür Merkezi olarak planlanmış.
Didimliler bir kültür merkezini neden hak edemiyor?
Turgut Cansever’in . “ Şehri imar ederken, nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz; ihmal ettiğiniz nesil şehir tahrip eder.” Sözünü hatırlatan Ali Budak: Dinlenmek, üretmenin önemli bir parçasıdır. Sanat nefes almaktır, yenilenmektir. Gündelik hayatın baskısı altında boğuluyoruz. Agresifleşiyor, en ufak bir aksilikte acımasızca öfkeleniyoruz. Sanatsız kalmış bireylerin devlete maliyeti daha yüksektir. Tabii eğer hükümetin başka bir planı yoksa?
Oysa ki söz konusu olan gençlerimiz. Didim’de yeni yeni yeşermekte olan tiyatro grupları, koro ve müzik grupları, çok güçlü ilerleyen Halk Oyunları ekipleri var… Gençlerimiz kendilerini ifade edecek yer bulamıyorlar. Bu gençler çok kısa bir süre sonra yönetici olacaklar, aile kuracaklar, çocuk yetiştirecekler… Hangi vizyon ile? Boğulmuş bir nesil yetişiyor ve özelde Didim’in genelde ülkemizin geleceğinin tehdit altında olduğuna inanıyoruz.
Gelişmiş ülkelerde kültür-sanat’a olan sevgi ve destek sebepsiz değildir.
Başkan Ali Budak farklı ülkelerden örnekler vererek kültüre verilen desteklerden bahsederek Hani bizim Kültür Merkezinin arsası 7 milyon Bakın şimdi;


İngiltere, sadece tiyatroya bir yılda 630 milyon TL destek veriyor. Ayrıca Özel sektör 150 milyon TL yatırım yapıyor. Sadece tiyatronun ekonomiye yıllık katkısı, sıkı durun, 13 Milyar 780 Milyon TL…


Fransa, en küçük köylere bile inebilen bir kültür politikası var ve kültür alanında destek verilmeyen hiçbir şey yok. Almanya’da, devletin sadece tiyatro için ayırdığı yıllık bütçe 2 Milyar 330 Milyon TL.


Avusturya, 671 Milyon TL. İsveç, her yerel yönetimin kendi tiyatrosu var. Yani her belediyenin… Tüm oyunların tüm halka ulaşmasını sağlıyorlar. Hollanda, sanata ayrılan bütçe toplam bütçenin % 2’si… Sadece tiyatroya ayrılan bütçe 200 Milyon TL. Hollanda tarımda dünya birincisi… Sanatsız olur muydu? Olmazdı.


Şimdi bütün bu gelişmiş ülkelerin üretim anlamında bize attıkları fark tesadüf müdür? Neden Didim’deki tüm kahvehaneler tıklım tıklım? Nasıl bir enerji kaybıdır bu? Bu enerjiyi üretime nasıl yönlendirebilirsiniz? Gelişmiş ülkelerde insanlar ezgilerle, oyunlarla, panellerle, tablolarla, vizyonlarını geliştirip üretime aktarıyorlar.” Dedi.


Didim Derneği Başkanı Ali Budak
Sanatsız, kaliteli turizm olmaz…
Sanatsız, kaliteli inşaat olmaz…
Sanatsız, kaliteli hiçbir iş olmaz…
Sanatsız, kaliteli insan olmaz…
Sanatsız, kalabalık olur, toplum olmaz…
Didim’e bir Kültür Merkezi için geç bile kalınmıştır. Bize ait olan bizde kalmalıdır.


Hükümet vatandaşları için doğru olanı yapmalıdır. Yoksa gerçekten de hükümetimizin, ülkenin geleceği konusunda başka planları mı var? Kaygılıyız. Diyerek sözlerini tamamladı.