Şimşek Acar

Tüm Yazıları


Didimi balık cenneti yapmak fikri..

  • 19 Eylül 2018 Çarşamba


2016 yılında kurulan Didim Eğitim ve Çevre Derneği geçtiğimiz yıl Mayıs yanında tanıtımını yaptığı Didim Balık Cenneti projesini önceki gün Aydın Vali Yardımcısı Hulusi Arat’a ve Aydın Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu çalışanlarıyla da paylaştı.
Didim’in 40 yakın koy’unu kapsayan ve deniz altı temizliği ile birlikte bu alanların balıkların yaşayabilecekleri hale getirmeyi amaçlayan proje Vali yardımcısı arat ve AB bürosu tarafından değerli bulundu. Projenin yürütülmesi ve desteklenmesi konusunda destek alan dernek yönetim kuruluna projenin çok kapsamlı olduğu, dolayısıyla GEKA’nın bu büyüklükte bir projeye destek veremeyebileceğini belirten valilik çalışanlar projenin kapsamının biraz daraltılarak yeniden revize edilmesi halinde AB fonları GEKA desteğinin alınabileceği de belirtil MİŞ………
Didim önce balıkçısına sahip çıksa ,Didimli ve gelen misafirler Didim in tertemiz sularında yakalanan balıkları tüketmek şansını yakalar. Ama bakın görün Didim in balığı İzmir e oradan da egeye dağılıyor.Didim li kendi balığını bir gün gecikmeyle iki misli bir fiatla ancak tüketebiliyor. 40 ka varan koylardan 10 tanesi ancak turizime hizmet verebiliyor diğerleri yolu yok kullanım dışı atıl.bunlardan en az iki tanesi balıkçı barınağı balık mezatı olarak düzenlense hem insanlar ucuz ve taze balığa ulaşır Didim li balıkçınında cebi para görür. Aracılar aradan çıkar . Barınağı ulaşımı kolay olanı balıkçı lokantaları balık satışı ortamı yaratılarak turizm e de katkı sağlanır.

Ama dernek denizi temizleyecek bunun için AB fonlarından para alacak temizlenen yerlerde balık çoğalacak tutulan balıklar İzmir haline gidecek oradan geri Didime gelecek. Peki neyi değiştirdiniz.
Koyları temizlediniz güzel balığı da diyelim ki çoğalttınız Didime ne kazandırdınız şimdi bunu cevaplayın.
Aslında koyların çoğu çok temiz çünkü ulaşım yok. İnsana hizmetten uzak tutarak işi çözdünüz. Diğer kullanımda olan koylar zaten pislikten geçilmiyor. şezlong şemsiye parası toplamaktan temizliğe fırsat kalmıyor. Temizliği gidip Marmariste Bodrumda Örende görün sahiller arkasındaki kafe restorantlara bırakılmış şezlong şemsiyeyi onlar koyuyor temizliğinide onlar yapıyor karşılığında hiçbir ücret talep edilmeden sadece ürün satarak bu hizmeti sunuyor.siz sahilleri işportacılara bırakıp şezlong şemsiye parası kentin içindeki caddelerde alışveriş için duran araçlardan parka parası derdinden kafanızı kaldıramadığınız için olduğunuz yerde dönüp duruyorsunuz.
İşin endişe verici tarafı yerel seçimlere yaklaşırken ortaya çıkan aday adaylarının da vizyonunda bunlar yok. Sanat sokağı adı altıda işportayı icraat olarak sunuyorlar. Çarşılar yapıyorlar falan filan.Hala Altınkum Didim ikileminin farkında bile değiller.Turizim cennetinin tüm imkanları varken ilçeye mahsusu siyaset turizm cehennemine çevirmede mahirler.Kısaca gene çobanlara kalacak Didimin geleceği