Musa Dinç

Tüm Yazıları


Didim Yöresi Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bedri ALTINTAŞ ile Söyleşi

  • 13 Mayıs 2018 Pazar


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar

Didim Yöresi Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bedri ALTINTAŞ ile Söyleşi
“Didim ve Yöresi Engelliler Derneği 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında Didim Belediyesi’nin de katkılarıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.”
Didim ve Yöresi Engelliler Derneği, Didim Belediyesi ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile 10 Mayıs 2018 / Perşembe günü saat 10.00 da Altın kum Yalı Caddesinde bir kahvaltı etkinliği düzenledi. Etkinliğe ben ve diğer yazar, şair arkadaşlarım da davetliydi. Yazar Mehmet Halil ARIK, Şair Ressam Ahmet ÜNAL ve ben kahvaltı etkinliğine iştirak ettik. Engelliler, yakınları ve engelli dostları yemekte buluştu. Belediye Başkanı Sayın A. Deniz Atabay ve Ekibi, sonra İlçe Kaymakamı Sayın Mehmet TÜRKÖZ ve beraberindekiler, yemekteki konukları ziyaret ettiler.
Engelli kardeşlerimizin yararına Didim Belediyesi’nin de katkıları ile çadır ve stantlar kurulmuş durumda. Biz de yazar ve şairler olarak engelli kardeşlerimize çorbada bir miktar tuzumuz olsun diye, katkı sunmak adına, desteğimizi esirgemeyeceğimizi Sayın Bedri Altıntaş’a ilettik.
10-16 Mayıs Engelliler haftasında düzenleyeceği etkinliklerle ilgili detaylı bilgiler almak için Dernek Başkanı Sayın Bedri Altıntaş ile bir söyleşi yapmaya karar verdim, sağ olsun, o da olumlu karşıladı.
***
Musa DİNÇ: 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda ne gibi etkinlikleriniz olacak?

Bedri ALTINTAŞ: Didim Engelsiz festivalimiz kapsamında 1oo1 metre Engelsiz farkındalık kahvaltısı hemen ardından Hayati paylaşmak için engel yok farkındalık yürüyüşü tüm kurumlar STK’ lar la birlikte Engelli bireylerimizden oluşan Halk oyunları gösterileri ve engelsiz koro vb.Musa DİNÇ: Didim’de Engelliler Haftasını kaç yıldır kutluyorsunuz?

Bedri ALTINTAŞ: Kuruluş tarihimiz olan 2006 yılı itibari ile çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.Musa DİNÇ: Engelliler Haftası ile ilgili etkinlikleri gerçekleştirdiğinizde hangi kurumlardan destek alıyorsunuz?

Bedri ALTINTAŞ: Kamu kurum ve kuruluşlardan, Sivil Toplum Kuruluşlarından, odalarımızdan ve okullarımızdan.Musa DİNÇ: Didim ve Yöresi Engelliler Derneğinin üye sayısı kaçtır?

Bedri ALTINTAŞ: Mevcut derneğimizin üye sayısı 620. Didim / resmi kayıtlarda 1500.Musa DİNÇ: Engelliler Haftası kutlamalarında temel amacınız nedir?

Bedri ALTINTAŞ: Farkındalık yaratmak, engelli bireylerimizi toplumla kaynaştırmakMusa DİNÇ: Engelliler Haftasında çadırlardaki stantlarda ne gibi ürünler sergilenecek?

Bedri ALTINTAŞ: Yöresel tatlar, el işleri, sağlık ve medikal ürünler vb. gibi.Musa DİNÇ: Engellileri çok sevdiğinize tanık oldum ve canla başla çalıştığınızı gözlemledim; aşkla, şevkle çalışmalara öncülük ettiğiniz için, sizi tüm yüreğimle kutlarım.
Son olarak bir mesajınız var mı?Bedri ALTINTAŞ: Engelli çocuğu olan bir baba olarak yaşadığımız zorluklar doğrultusunda Derneğimizi kurduk engelli bireylerimize yardımcı olmak, sosyal hayata katılımlarını ve rehabilite olmalarını sağlamak ilk amaçlarımızdı. Öncesinde dışarı dahi çıkmak istemeyen çekinen engellilerimiz gerçekleştirdiğimiz projeler, faaliyetler, farkındalıklar ve derneğimizden almış oldukları hizmetler doğrultusundaydı, şimdi onlar bize gelerek fikirlerini, yapmak istediklerini rahat bir şekilde bizlerle paylaşıyorlar. Ben bunu kendime bir görev olarak addettim. Tabi engelli ve engelli ailelerimiz için basta Hükûmetimiz, yerel yönetimlerimiz bu konuda deha da iyileştirme yapmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, biz; birlikte güçlüyüz.