Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Didim Yataş Bedding, Mehmet Ertan

  • 15 Temmuz 2018 Pazar


Dünya çapında tanınan Türkiye’nin en önde gelen markalardan biri olan Yataş’ın Didim bayiliğini ortağı Özgür Ülkü ile üstlenen Mehmet Ertan ile sohbet ettik.
Kütahya doğumlu Mehmet Ertan deniz kuvvetlerinden emekli olmasından sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde dalış okulu işletmeciliği ve bazı şirketlerde de genel koordinatörlük yaparak 2014 yılında Didim’e yerleşiyor. 2016 yılında daha önce Didim’de kendi evi için aradığı ürünleri bulamayınca kendisi gibi birçok insanın olabileceğini düşünerek yatak endüstrisinin en eski firmalarından ve Türkiye ile Uluslararası alanda tanınan marka olan Yataş’ın Didim bayiliğini üstlenerek Didimlilerin bu markadan faydalanmasına aracılık ediyor…
Bu İşi Neden Tercih Ettiniz?
Ortağımın eşi 20 senelik Yataşçı, Didim’de de Yataş yoktu burada bu eksikliği ben de yaşadım. Müracaat ettik çok güzel imkan sundular, açılıştaki masraflarımızda çok yardımcı oldular bize; biz de açtık, tamamen yabancı olduğumuz bir şeydi, ama sonradan oturdu.
Sizce Didim’de Esnaf Hakları Korunuyor mu?
Hayır! Esnaf haklarının korunması için bir birlik yok burada, oda vasfındaki yerler belli çıkar gruplarının lokali haline gelmiş. Esnaf Odası da aynı, Ticaret Odası da aynı son bir senedir açılıp kapanan şirket adetleri belli, hiçbir proje yok esnaf için, ilçe için zaten yok bu nedenlerle ben Didim’de esnaf haklarının korunduğuna inanmıyorum.
Bu Sorunların Çözümü için Önerileriniz Nelerdir?
Tamamen geniş kapsamlı bir şeylerin denenmesi lazım, burada hiçbir odada uzlaşı yok, yeni bir Ticaret Odası seçimi yaşadık Ticaret odası seçimini kazanan kişiler diğerleriyle uzlaşıp onların fikirlerini de beyan edecekleri bir platform oluşturdular mı? Yok, çünkü öyle bir dertleri yok amaç başka.
İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir Size Yetiyor Mu?
Yetiyor çok şükür, ben emekliyim, eşim emekli, kızım veteriner buradan çok fazla bir beklentim yok, Yataş markası satıyoruz, Yataş kendi reklamını yapıyor ben reklam yapmadığım için ekstra reklam masrafım da olmuyor.
Didim Belediyesi hakkında Neler Düşünüyorsunuz? Belediye başkanı şuan Karşınızda Olsa Ne Sorardınz?
2014 yılından beri ne yaptın diye sorardım. Hiçbir şey yapmadılar; imar rezalet, bir tane sosyal projeleri yok, ben festivallere sosyal proje gözü ile bakmam festivaller sosyal proje değil eğlencedir. Bulunduğumuz caddenin dışında Didim'de başka çarşı yok şuanda tek çarşısı burası Didim'in; kaldırımlar olmadığı için vatandaşlar çok zorluk çekiyor ezilme tehlikesi geçirenler, düşenler oluyor, park yeri yok; asfalt döktüm yol yaptım diyor ben de diyorum ki bunlar zaten senin işin yapman gereken şeyler. Sen projelerden bahset bunları kendisine de söyledim.
Didim'de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?
Gazeteci, gazeteciliğini yapacak yani birilerinin şakşakçılığını yapmayacak yerel gazetelerin bir kısmı hiçbir zarar görmemesine rağmen, belediyeye karşı tavır alıyor. Çok zarar gördüğü yerlere siyasi çıkarlar uğruna hiçbir şey demiyor. Gazeteci haberi doğru yazacak!
Peki Sizce Müşteri İle Esnaf Arasındaki İletişim Nasıl Olmalıdır?
Dünyada artık satış stratejisi pazarlama uzmanlığı gibi şeyler bitti, artık müşteri samimiyete bakıyor samimi bir şekilde bildiğini anlatırsan doğru gidiyor. Didim’de bu eksiklik çok fazla; ama biz bunu başardık.

İşinizde İlkeli Olduğunuza İnanıyor musunuz?
Evet, inanıyorum ben müşteriye zarar verecek pahalı ürün bile olsa satmamaya çalışıyorum. İnsanları genellikle çok emin olduğum onların alacağı ürünlerden memnun edecek şekilde yönlendiriyorum. Böyle davrandığım zamanda aldığımız geri dönüşler de çok güzel oluyor.
Didim'deki Esnafların En Büyük Sıkıntısı Turizm Sezonunun Kısa süreli olması, Sizin de Böyle Bir Şikayetiniz Var mı?
Var Tabi, Didim'de turizmi çeşitlendirmek için projeler yapılmıyor, insanlar buraya neden gelsin, birbirinden çok farklı projelerin yapılması lazım ki gelebilecek insanlar yaz kış durabilsin, kışın aktivite yoksunluğundan dolayı ne yazık ki Didim insanların tercih edebileceği bir yer olmaktan çıkıyor. Bir başka neden de Didim'de fiyat politikası yok ve bu da turizmi çok ciddi anlamda olumsuz etkileyen bir husus buradaki esnaflar İngilizlere yüksek fiyatlar çıkarıyor, belediyenin bunu düzenlemesi gerekiyor.