Musa Dinç

Tüm Yazıları


Didim Marka / Yelkenler Fora

  • 18 Mayıs 2018 Cuma


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı
Didim bir hayli hareketli günler yaşıyor, Engelliler haftası etkinlikleri hemen akabinde beyaz kelebek / yelkenler Didim deryasında boy gösterdi.
Didim doğasıyla, deniziyle ve tarihi dokusuyla turizme göz kırpıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Didim Belediyesi personeli harıl harıl çalışıyor, caddeler asfaltlanıyor, şehir içi ana yollar yenileniyor, ışıklı alanlarda yayalar sarıya boyanıyor.
Turizm işletmeleri bu hazırlıklarını ta mart ayından itibaren başlattılar.
Didim’in en gözde Dünyaca ünlü mekânlarından Altınkum Plajı, görkemli bir atmosfer yaşıyor.
Didim Yat ve Yelken Kulübü’nün öncülüğü ve ev sahipliğinde Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye Okullar arası Yelken Şampiyonasını 12- 13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdi. 14- 26 Mayıs tarihlerinde de Türkiye Yelken Şampiyonası gerçekleştirilecek.
Didim / Altınkum açıklarında, yelkenlerin denize açılması fevkalade bir görünüm sergilediler. Bu muhteşem görüntü gerçekten görülmeye değerdi.
Didim Belediyesi’nce lojistik destek verildiğini gözlemledim. Yelken sporcuların salt ortaokul ve lise yaş grubunda olduklarını gördüm. Disiplin içerisinde hareket ettiklerine de tanık oldum. Sporcular; teknik direktör, çalıştırıcı ve hocalarının direktifi doğrultusunda hareket ediyorlardı.
En çok merak ettiğim konuların başında; “ yelken sporunun zengin sporu olduğunu düşünüyordum, ama bir konuda yanıldığımı fark ettim; çünkü Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden katılım vardı.
Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye Şampiyonası 14- 19 Mayıs LASER Kafile Listesinde 20 il, 51 Kulüp ve 156 sporcu vardı.
Adana’dan: 1, Ankara’dan: 5, Antalya’dan:3, Aydın / Didim’den 4, Balıkesir’den:4, Bartın’dan:2, Bitlis’ten: 3, Bursa’dan: 2, Çanakkale2den: 5, Hatay’dan: 2, Isparta’dan: ,İstanbul’dan 55,İzmir’den: 25, Kocaeli’den:7 Mersin’den: 6, Muğla’dan: 18, Sinop’tan 4, Tekirdağ’dan: 5, Van’dan:2 Yalova’dan: 2
Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye Şampiyonası’nda OPTİMİST Kafile listesinde 22 il, 58 Kulüp / Toplam: 412 sporcu katıldı.
Optimis Kafile Listesi illere göre dağılımı: Adana’dan: 5, Ankara’dan: 2, Antalya’dan: 2, Aydın’dan: 15, Balıkesir’den: 7, Bartın’dan: 4, Bitlis’ten: 5, Bursa’dan:10, Çanakkale’den: 13, Hatay’dan: 12, Isparta’dan: 4,İstanbul ‘dan:73, İzmir’den: 100, Kocaeli’nden: 30, Mersin’den: 15, Muğla’dan: 91, Samsun’dan: 4, Sinop’tan: 8, Tekirdağ’dan 15,Van’dan: 6, Yalova’dan: 2, Zonguldak’tan: 4
Deniz ve göl sahili olan hemen hemen her ilden sporcular vardı; yalnız Giresun, Ordu, Trabzon ve Artvin’den katılımcı sporcu listede yoktu.
Yelken sporunun; turizmin canlanması konusunda hiç kuşkusuz ivme katacağına inancım tamdır.
Didim’in turkuaz denizini beyaz kelebeklerle buluşturan Türkiye Yelken Federasyonunu ve ev sahipliği ve konukseverliğiyle beyaz kelebekleri ağırlayan Didim Yat ve Yelken Kulübüne, Didim Belediyesi’ne, Didim Kaymakamlığına ve bu organizasyonda emeği geçen tüm duyarlı müteşebbislere bir Didim yaşayanı olarak teşekkür ediyorum, Bu muhteşem gösteriyi Didimlilere yaşatan tüm sporcuları, kulüpleri, öğretmenleri, antrenörleri ve diğer ekipmanları kutluyorum. Uyum ve ahenk içerisindeki çalışmaları halk nezdinde göz doldurdu.
Didim potansiyel olarak çok uygun, mekânı müsait, zaman açısından da çok iyi bir tarihe getirilmiş. Didim’in hem denizi hem de rüzgârı; yelken, sörf ve kite sörf gibi sporlar için oldukça elverişli.
Didim ilk kez böylesi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Eğer geleneksel hale getirilirse, yani kurumsal bir kimlik kazanırsa Didim için çok büyük bir kazanım olacaktır. Ekonomik açıdan da bir hareketlilik sağlayacaktır, dolayısıyla esnaf ve turizmcilerin de yüzünü güldürtecektir.
Altınkumda güneş, kum, plaj ve şimdi de beyaz kelebekler / yelkenler, kuğular gibi bale yapıyor. Bu muhteşem, harikulade görüntüleri kaçırmamanızı dilerim.
Apollon / Kehanet Tapınağı’yla, Altın kum Plajı’yla, her zaman gözde bir mekân olmuştur.
Didim’in hem denizi, hem de rüzgârı; yelken, sörf ve kite sörf gibi sporlar için oldukça elverişli. Turkuaz denizin berrak suyu ve şimdi de deniz sporlarıyla tam bir marka.
5 Haziran / Dünya Çevre Günüdür, şimdiden uyarımızı yapalım. Didim Denizinin tüm koyları pırıl pırıl. Lütfen denizi hoyratça kirletmeyelim, plastik envayi atıkları rastgele denize atmayalım, atanları da uyaralım; çünkü deniz hepimizin.
Didim, temiz deniziyle vardır.